Tesla, kriptovalute i zatvori najviše će profitirati od Trumpove pobjede. Zašto?
FINANCIJSKA tržišta su pobjedu Donalda Trumpa na američkim predsjedničkim izborima dočekala sa snažnim rastom.
To se dogodilo unatoč značajnim raspravama o tome kako bi Trumpovi planovi za uvođenje carina, smanjenje poreza i masovne deportacije migranata mogli utjecati na najveće svjetsko gospodarstvo.
Tjedan dana kasnije čini se da je rast napokon počeo usporavati. Tri glavna burzovna indeksa u SAD-u završila su dan u minusu nakon što su od 4. studenog, dana prije izbora, porasla za otprilike 5%.
Evo nekih kompanija koje su profitirale dok investitori pokušavaju predvidjeti što bi sljedeće četiri godine mogle donijeti.
Tesla
Dionice Tesle porasle su za otprilike 35% od 4. studenog.
Ovaj rast vratio je tržišnu vrijednost kompanije iznad bilijun dolara prvi put od 2022. te povećao bogatstvo izvršnog direktora Elona Muska, koji posjeduje oko 13% udjela u kompaniji, za više od 50 milijardi dolara.
Ovo znači da se investitori klade na to da bi Bijela kuća pod Trumpom mogla olabaviti neke od istraga regulatora sigurnosti o značajkama poput samovozeće tehnologije.
Veze između Trumpa i Muska mogle bi također pomoći Tesli da lakše upravlja promjenama u odnosima između SAD-a i Kine, gdje kompanija ima značajnu prisutnost.
Iako se očekuje da će Trump smanjiti državnu podršku za električna vozila, kao što su porezni krediti, analitičari kažu da bi to moglo koristiti Tesli, vodećem tržišnom lideru u SAD-u, otežavajući rivalima da je dostignu.
Kriptovalute
Cijena najpoznatije kriptovalute, bitcoina, skočila je ovoga tjedna nakon Trumpove pobjede više od 25%, na nove rekordne razine, premašivši magičnu brojku od 90.000 dolara.
Ovaj rast je znak da investitori očekuju velike promjene u sektoru koji je pod Bidenovom administracijom bio podvrgnut strožoj regulaciji zbog tvrdnji da je pun prevaranata.
Iako je Trump nekad nazivao kriptovalute prevarom, promijenio je mišljenje tijekom kampanje ove godine te obećao da će od SAD-a napraviti "kriptoprijestolnicu svijeta".
Najavio je stvaranje strateških rezervi bitcoina i smjenu predsjednika Komisije za vrijednosne papire Garyja Genslera, koji je izazvao bijes zbog pokretanja pravnih postupaka protiv firmi prema trenutnim financijskim zakonima.
Kriptotvrtke inzistiraju da bi njihov sektor trebao biti podložan novim, posebno prilagođenim pravilima, što vjerojatno ovisi o Kongresu, gdje bi ove godine mogle naići na prijateljskiji prijem.
Banke
Dionice nekih od najvećih američkih banaka ostvarile su dvoznamenkasti rast od dana prije izbora jer investitori vjeruju da će financijske institucije biti među prvim korisnicima Trumpovih obećanja o blažoj regulaciji.
Trump će sada imati glas u oblikovanju pravila koja određuju koliko novca banke moraju držati kao rezervu za hitne slučajeve.
Očekuje se i da će Trump prekinuti rad s Linom Khan, trenutnom predsjednicom Savezne komisije za trgovinu, poznatom po antimonopolskim stavovima, koja je često okrivljavana za usporavanje poslovnih akvizicija, ključne djelatnosti banaka.
Dionice Capital Onea i Discovera, čije je odobrenje za spajanje trenutno na razmatranju kod regulatora, skočile su više od 15% nakon rezultata izbora.
Zatvori
Dionice vodećih privatnih zatvorskih kompanija, GEO Groupa i CoreCivica, porasle su za otprilike 70% od 4. studenog.
Ovaj rast pokazuje veliko povjerenje investitora u potencijal privatnih zatvora jer Trump obećava uhićenje i deportaciju milijuna migranata.
Godine 2021. predsjednik Joe Biden naredio je ministarstvu pravosuđa da prekine suradnju s privatnim zatvorskim kompanijama.
Od Trumpa, koji je poništio sličnu naredbu tijekom svog prvog mandata, sada se očekuje da preokrene ovu politiku i otvori nove prilike za poslovanje tražeći pomoć za provođenje svojih imigracijskih obećanja.
Trumpove prve akcije kao predsjednika usmjerene su na sastavljanje tima zaduženog za imigracijsku politiku, što ukazuje na to da bi ovo moglo biti prioritet.
Dolar
Indeks dolara je na najvišoj razini od travnja te je porastao više od 2% u posljednjem tjednu. To je dobra vijest za američke turiste koji putuju u inozemstvo, ali signal o gospodarstvu je mješovit.
Vrijednost dolara usko je vezana uz kamatne stope, za koje investitori sada vjeruju da bi mogle ostati više nego što se ranije predviđalo.
Dio ovog rasta ogleda se u podacima prije izbora, koji sugeriraju da je američko gospodarstvo jače nego što se prvotno mislilo.
Međutim, investitori također vide rizik u mogućnosti da niži porezi, manje imigracije i nove trgovinske barijere povećaju pritisak na inflaciju, čime bi američka središnja banka bila manje sklona smanjenju kamatnih stopa.
Prošlog tjedna Federalne rezerve nisu ponudile jasne smjernice za naredne mjesece uz navod da je prerano reći kakav bi utjecaj Trumpove politike mogle imati na ekonomiju zemlje.