Što nas čeka sutra u Saboru?
Foto: Hina
UJUTRO je sjednica Odbora za Ustav gdje će se raspravljati o činjenici što je Reiner danas preuzeo zasjedanje parlamentom, a nije jasno ima li za to većinu ruku.
Za početak, zanimljiv je sastav Odbora za Ustav. U njemu je pet HDZ-ovaca (Bačić Branko, Bošnjaković Dražen, Gordan Jandroković, Jelkovac Marija, Šimić Marko), petero SDP-ovaca (potpredsjednik Peđa Grbin, Arsen Bauk, Siniša Hajdaš Dončić, Orsat Miljenić i Milanka Opačić). Predsjednik je Mostov Robert Podolnjak, a članovi su još i Milorad Pupovac i Vesna Pusić. Sastav je zanimljiv utoliko što su i tu stvari potpuno podijeljene. Ako Pupovca pribrojimo HDZ-ovcima (kojima je i danas i ranije pružio podršku), pa ako zaključimo da bi se Mostov Podoljnjak pridružio SDP-ovcima, dobijemo izjednačen rezultat 6-6. Tu bi onda presudna bila ruka Vesne Pusić koja je po svemu bliža SDP-u, ali upravo je njena stranka tražila ostavku Petrova i time prouzročila velik dio današnjeg kaosa u Saboru što je rezultiralo ovom situacijom.
No, kako nam govori SDP-ov Peđa Grbin, sutra bi trebali donijeti odluku kojom će prihvatiti predsjedavanje nekog od potpredsjednika, ali će njegove ovlasti biti znatno ograničene.
"U trenutku kada je predsjednik Reiner zasjeo na mjesto predsjedavajućeg ukazao sam na činjenicu da više nema parlamentarne većine koju bi on predstavljao na način da mu dopusti da automatizmom preuzme predsjedanje Sabora. Budući se on s time nije usuglasio, a budući je evidentno da u poslovniku Hrvatskog sabora postoji pravna praznina koja ne regulira situaciju u kojoj predsjednik sabora podnosi ostavku, a da pritom nema jasne većine, predložit ćemo da Odbor za Ustav, a potom i sabor glasanjem popune pravnu prazninu na način koji će omogućiti izbor obnašatelja dužnosti predsjednika Hrvatskog sabora, ali ćemo istovremeno ograničiti opseg radnji koje može poduzimati", objasnio je Grbin za Index.
HDZ-ovac od sutra ipak na čelu sabora?
Što to točno znači? Ukratko, netko od potpredsjednika, najvjerojatnije netko od HDZ-ovaca, zasjesti će u fotelju predsjednika Sabora.
"U ovom trenutku je prioritet popuniti pravnu prazninu što je moguće davanjem mišljenja Odbora za ustav jer to mišljenje postaje sastavni dio Poslovnika u trenutku kada ga usvaja Hrvatski sabor. Mišljenja smo da se ovdje radi o posebnoj situaciji i da je potrebno ograničiti mandat potpredsjedniku koji će obnašati dužnost predsjednika isključivo na izbor novog predsjednika sabora, a da pritom ne omogućimo da status quo traje dovijeka i da potpredsjednici normalno vode sjednicu kao da se ništa ne događa", kaže Peđa Grbin. Ukratko, HDZ će dobiti ono što je želio, a to je čovjek na čelu sabora, ali takva situacija neće moći trajati vječno.
To će se postići ograničavanjem djelokruga.
"Ograničavanje djelokruga. Mi nemamo mogućnosti da vremenski njegov mandat ograničimo, ali imamo mogućnosti da propišemo što ta osoba može raditi", kaže Grbin.
"Mi želimo osigurati uvjete za izbor predsjednika sabora i funkcioniranje zakonodavnog tijela jer smatramo da je to naša obaveza. Ako to nije moguće onda je jedino što će nam preostati da se nefunkcionalni sabor raspusti", kaže SDP-ovac.
Nema više igranja s dnevnim redom?
"Mi ćemo predložiti da se popuni ta pravna praznina, da se uredi mehanizam kako se određuje potpredsjednik kada nema većine niti predsjednika i definirat ćemo što taj obnašatelj dužnosti može raditi. Smatramo da se radi o razumnom prijedlogu i uvjereni smo da je oko njega moguće postići konsenzus", objašnjava.
No, Grbin smatra da bi se novi predsjednik izabrati što prije. Podsjećamo da za njega nije potrebna apsolutna većina glasova.
"Što prije. Po našem Ustavu, tko zamjenjuje predsjednika Republike ako mu prestane mandat? Predsjednik sabora. naša obveza je da osiguramo pretpostavke za normalno funkcioniranje vlasti. Ako gospoda iz HDZ-a imaju 51 prijedlog neka ga predlože, idemo ga izabrati. Čega se boje", kaže Grbin.
Sutra se nada da će se dogovoriti da se ograniče uvjeti vršitelju dužnosti predsjednika Sabora da se ne može "igrati" s dnevnim redom.
"Upravo zato je bitno ograničiti mandat i djelokrug vršitelja dužnosti, da ne manipulira dnevnim redom i da bude jasno koja je njegova zadaća. Doista mislim da bi se sutra trebali postići uvjeti za funkcioniranje", zaključuje Grbin.