Stočari bijesni zbog smrti krava. Javio se vlasnik krave na kojoj je otkrivena bolest

NAKON više od 20 dana neizvjesnosti jučer je potvrđen slučaj bedrenice na uzorkovanom govedu s područja Vrlike. S više detalja u javnost su jutros izašli Ministarstvo poljoprivrede, Hrvatski veterinarski institut i Hrvatski zavod za javno zdravstvo. Situacija je ocijenjena kriznom. Odredit će se bedrenički distrikt i početkom sljedećeg tjedna počinje cijepljenje. Epidemiolozi će provesti preventivnu terapiju i kod stočara.
Stočari su ogorčeni jer tek nakon više od 20 dana otkriven je uzrok, a nije potvrđeno da je jedini. Sramotno je to, kažu stočari nakon tolikih analiza.
Kako javlja HRT, utvrđena je zarazna bolest bedrenica na kravi koju su vlasnici iz obitelji Turudić u četvrtak iz očaja odložili kraj ceste. Turudićima je, dodaje HRT, zabranjena migracija stoke, a ulaz na gospodarstvo zabranjen je nezaposlenima na imanju.
HRT ističe kako stočari očekuju da se veterinari odmah pojave s lijekovima protiv bolesti, a najavljuju i da će tražiti da se uzorci šalju izvan države na analizu jer ne vjeruju više nikome, pa čak ni da je riječ o bedrenici.
Od sinoć je uginula jedna krava, a dosad ukupno 50-ak na osam gospodarstava. Stočari traže hitan sastanak s ministrom i to na svilajskim pašnjacima na kojima stoka i dalje ugiba.
Turudić: Želim analizu strane institucije
Stočar Jure Turudić iz Gornjih Maovica, na čijem je gospodarstvu potvrđen prvi slučaj bedrenice, rekao je za središnji Dnevnik HTV-a da je među propisanim mjerama da stoka ne smije izlaziti iz tora, a da niti drugo ne smije dolaziti na njegovo područje.
Istaknuo je i da još službeno, "na papiru", nije stiglo ništa što i kako treba raditi. Početkom idućeg tjedna najavili su dolazak veterinara i kreće cijepljenje. Turudić smatra da je to kasno. "To je trebalo odmah danas raditi", kazao je i pita zašto treba čekati da umre još 10 krava da bi počelo cijepljenje.
Napomenuo je da nije dobio nikakve preporuke za ponašanje s obzirom na to da se bedrenicom mogu zaraziti i ljudi.
Zbog bedrenice stočari traži hitan sastanak s ministrom. Turudić pita od čega je umrlo 14 krava, ako kod njih nije utvrđena bedrenica. "Non-stop su govorili nema bedrenice, zarazne bolesti su isključene", kazao je i dodao da ne vjeruje institucijama.
On želi analizu nekog nezavisnog instituta, npr. iz Austrije, Slovenije ili Njemačke, pa da se vidi je li bila riječ o bedrenici. "Kad naši nisu mogli otkriti u 15 dana što je, možda oni ljudi mogu. Jer ja ako nešto ne znam, onda pitam nekoga tko zna", poručio je.
> VIDEO Izvanredna press konferencija zbog pojave bedrenice: "Situacija je krizna"
Što je bedrenica?
Kako navodi Uprava za veterinarstvo i sigurnost hrane bedrenica je zarazna bolest koju uzrokuje bakterija Bacillus anthracis koja stvara spore.
Kod preživača bolest ima brzi tijek i najčešće se očituje iznenadnim uginućem bez pojave jače uočljivih znakova bolesti. Kod nekih životinja može se prije uginuća primijetiti teturanje, drhtanje, probavni poremećaji te otežano disanje. Lešina se nakon smrti brzo nadima, a iz tjelesnih otvora može se cijediti nezgrušani tamni krvavi iscjedak.
Životinje se zaraze bedrenicom unosom hrane (trava, sijeno) kontaminirane sporama ili udisanjem spora. Nakon uginuća zaražene životinje bakterija pri dodiru s kisikom stvara spore. Spore koje onečiste okoliš vrlo su otporne na vanjske uvjete i mogu ostati u tlu desetljećima, u vodi preživjeti do dvije godine te su vrlo otporne na toplinu, hladnoću, dezinficijense i duga sušna razdoblja. Prijenos bolesti između životinja nije dokazan.
Koji su simptomi kod ljudi?
Bedrenica u ljudi, ovisno o načinu zaražavanja, može izazvati tri oblika bolesti: kožni antraks (najčešći oblik), plućni (inhalacijski) antraks i crijevni (intestinalni) antraks.
Kožna bedrenica (crni prišt):
Tamne, bezbolne ranice koje se pojave 3 do 10 dana (obično između 5 i 7 dana) nakon izlaganja zarazi. Može se javiti i oteklina okolnog tkiva, a rjeđe i druge komplikacije. Promijene se uglavnom javljaju na izloženim dijelovima tijela prilikom kontakta sa životinjama (ruke, vrat, lice). Uspješno se liječi antibioticima.
Inhalacijski (plućni) antraks:
Početni simptomi slični gripi, nakon nekoliko dana poteškoće s disanjem sve do ozbiljne i teške bolesti s razvojem šoka, javlja se najčešće je između 1 i 5 dana, ali može i do 60 dana nakon udisanja uzročnika. Neliječena bolest ima visoku smrtnost.
Crijevni antraks:
Bolovi u trbuhu, povišena tjelesna temperatura 3 do 7 dana nakon gutanja uzročnika. Kao i kod plućnog antraksa, ovo je ozbiljna bolest koja ima visoku smrtnost. Crijevni i plućni antraks su izrazito rijetke, navode iz Uprave za veterinarstvo te napominju da se liječenje provodi na preporuku liječnika odgovarajućim antimikrobnim pripravcima.

bi Vas mogao zanimati
Izdvojeno
Pročitajte još
bi Vas mogao zanimati