Što stoji iza velike svađe Putina i Poljaka oko Drugog svjetskog rata?
POLJSKA i Rusija našle su se u ozbiljnom diplomatskom sukobu. Nakon što je ruski predsjednik Vladimir Putin djelomično okrivio Poljsku za početak Drugog svjetskog rata, Poljska je uputila službeni diplomatski prosvjed, a i poljski premijer objavio je bijesni odgovor na četiri stranice.
Poljsko ministarstvo vanjskih poslova prije toga je nazvalo Putinove optužbe "propagandom iz vremena staljinističkog totalitarizma". Morawiecki je optužio Putina za "opetovane laži" i prekrajanje povijesti kojim želi skrenuti pažnju s međunarodnog pritiska kao što je produljenje sankcija zbog aneksije Krima i zabrane natjecanja ruskim sportašima zbog sustavnog dopinga.
"Smatram riječi predsjednika Putina pokušajem da prikrije ove probleme. Ruski lider je itekako svjestan da njegove optužbe nemaju veze sa stvarnošću."
Poljska i Rusija imaju dugu i nimalo prijateljsku povijest
No za bolje razumijevanje ovog sukoba, valja podsjetiti da Poljska i Rusija imaju dugu i nimalo prijateljsku zajedničku povijest, u kojoj je Poljska redovito izvlačila deblji kraj. Rusija je, naime, ponekad zajedno s drugim državama ili carstvima, a ponekad sama, u posljednja tri stoljeća više puta okupirala i pripojila ili uspostavila satelitsku državu na teritoriju Poljske.
Dvaput se to dogodilo u 20. stoljeću: prvi put kad je Sovjetski Savez, prema tajnom aneksu zloglasnog Pakta Molotov-Ribbentrop, podijelio Poljsku s nacističkim Trećim Reichom i drugi put nakon zajedničke pobjede Saveznika nad Hitlerovim nacistima, kad su Churchill i Roosevelt prepustili Staljinu gotovo čitavu istočnu Europu, uključujući Poljsku, gdje je Staljin postavio svoje komunističke marionetske režime.
Sam Putin se obrušio na Poljsku i EU odgovarajući na rezoluciju Europskog parlamenta u kojoj piše da je Pakt Molotov-Ribbentrop "otvorio put za izbijanje Drugog svjetskog rata". U govoru pred liderima bivših zemalja Sovjetskog Saveza 20. prosinca u Sankt Peterburgu Putin je održao vlastito predavanje iz povijesti, argumentirajući da je SSSR morao sklopiti pakt o nenapadanju s Hitlerom jer su to već napravile i Velika Britanija i druge europske zemlje.
Kao glavni primjer naveo je također zloglasni Sporazum iz Muenchena koji je s Hitlerom sklopio britanski premijer Neville Chamberlain, a u kojem mu je dozvolio okupaciju Čehoslovačke. Optužio je i tadašnje poljske vlasti za antisemitizam koji je navodno dodatno ohrabrio Hitlera, tvrdeći da je poljski veleposlanik, kojeg je nazvao "šljamom" i " antisemitskom svinjom", obećao Hitleru podići spomenik ako deportira Židove na Madagaskar, kao što je tada planirao.
"Oni su se u biti udružili s Hitlerom", zaključio je Putin.
Putin pokušava opravdati Staljina i Pakt Molotov-Ribbentrop
Pritom je, doduše, izostavio ključan element: već spomenuti tajni aneks Pakta Molotov-Ribbentrop, kakav nije imala nijedna druga zemlja, a kojim je dogovorena međusobna podjela Poljske i ostatka istočne Europe. Poljska se herojski borila protiv brojčano i tehnološki superiornije Njemačke, ali sudbina joj je bila zapečaćena kad ju je SSSR iznenada napao s leđa i okupirao istok zemlje.
No prema Putinu, SSSR je okupirao poljski teritorij zato što je Poljska "izgubila kontrolu" nad svojim teritorijem i oružanim snagama.
"Bez Staljinovog sudjelovanja u podjeli Poljske i bez prirodnih resursa kojima je Staljin opskrbio Hitlera nacističko-njemački vojni stroj ne bi zauzeo Europu", zaključio je pak Morawiecki u svojoj izjavi.
Nije novost da Putin gleda prilično blagonaklono na Staljina kao velikog državnika 20. stoljeća, a zbog raspada Sovjetskog Saveza žali kao zbog "najveće geopolitičke katastrofe 20. stoljeća" - unatoč tome što se radilo o komunističkom režimu s kojim je Rusija nominalno raskrstila, unatoč milijunima smrti od gladi i crvenog terora pod Staljinovom strahovladom i, iz nacionalističke perspektive također zanimljivo, unatoč činjenici da Staljin nije bio Rus nego Gruzijac.
Ruski pokušaji rehabilitacije Staljina poprimili su nevjerojatne razmjere: ruski muzej koji proučava gulag, sovjetski sustav radnih logora i zatvora u kojem je završilo 17 milijuna ljudi, otkrio je lani tajnu naredbu iz 2014. za uništavanje zapisa o zatvorenicima. Prema anketi ove godine, čak 51% Rusa gleda pozitivno na Staljina, što je najviše od raspada SSSR-a. A Moskva je lani zabranila okupljanje za žrtve Staljinovih zločina.
>> Hrabri Rus u Moskvi gađao Staljinov kip, pogledajte što mu se dogodilo
"Trijumf sovjetske diplomacije"
No možda i najbizarnije od svega, sam Putin je još prije deset godina - dakle, na polovici svoje dosadašnje vladavine Rusijom - opisao Pakt Molotov-Ribbentrop kao "besmislen, štetan i opasan". Danas ga brani kao nužan, a ruski ministar kulture zove ga "trijumfom sovjetske diplomacije".
Rezolucija Europskog parlamenta bila je odgovor upravo na rehabilitaciju ovog zloglasnog pakta, piše Guardian. Profesor međunarodnih odnosa na Sveučilištu u Cardiffu Sergey Radchenko komentirao je za Guardian kako su Putinove tvrdnje selektivne i dubiozne, ali kritizirao je i rezoluciju EU parlamenta kojom se praktički izjednačava krivnja nacista i Sovjeta za Drugi svjetski rat.
"Povijest je komplicirani posao koji je najbolje ostaviti profesionalnim povjesničarima. Ono što smo vidjeli posljednjih mjeseci nije povijest nego apsurdni politički teatar", zaključio je.