Što ovaj prosvjed znači za obrazovanje?
NA GLAVNOM zagrebačkom trgu danas je održan veliki prosvjed učitelja pod geslom "Hrvatska mora bolje" sa zahtjevom da se zaposlenima u obrazovanju povećaju koeficijenti složenosti poslova za 6,11 posto. U Zagreb su stigli autobusi puni učitelja iz cijele Hrvatske, no točne brojke o tome koliko ih se okupilo na Trgu bana Jelačića nema. Dok se u medijima baratalo brojkom od oko 20 tisuća ljudi, sindikati tvrde da ih je bilo od 40 do 50 tisuća.
Ana Tuškan, tajnica Sindikata učitelja, rekla je da policija ne želi dati nikakvu procjenu te da zato misle kako je brojka okupljenih stvarno velika i da se kreće od 40 do 50 tisuća ljudi.
Ovaj je prosvjed podsjetio na onaj iz 2016. kad se prosvjedovalo za Cjelovitu kurikularnu reformu pod sloganom "Hrvatska može bolje".
Prvi voditelj Cjelovite kurikularne reforme Boris Jokić za Index je komentirao današnji prosvjed, a istaknuo je kako je izuzetno važan. Podsjetimo, Jokić je bio na čelu kurikularne reforme koju je zaustavila tadašnja vlada Tihomira Oreškovića. Ista ta vlada pala je samo dva tjedna nakon velikog prosvjeda na Trgu bana Jelačića.
Nakon prošlog prosvjeda nismo dobili bolje obrazovanje
Međutim, učenici nisu dobili bolje obrazovanje, već je u škole uvedena, po mnogim stručnjacima, nepripremljena i nedorađena reforma školstva pod nazivom "Škola za život", protiv koje su se pobunili i učitelji navodeći kako nisu dobro pripremljeni za nju.
Pitali smo stoga Jokića da nam komentira što ćemo dobiti ovim prosvjedom i hoćemo li uopće dobiti išta.
"Ovaj prosvjed smatram izrazito važnim i to ne isključivo radi pitanja koeficijenta plaće obrazovnih radnika, već prije svega kao upozorenje političarima iz svih stranaka da se pitanje odgoja, obrazovanja i znanosti ne smije zanemarivati. Političari se prema obrazovanju odnose maćehinski i jedino što će iz tog takvog odnosa dobiti jest da ih možda uskoro neće biti", rekao nam je Jokić.
Pitanje društvenog statusa učitelja je, kaže, puno složenije pitanje od koeficijenta i za njegovo rješenje treba puno više političke mudrosti i strpljenja nego što je imaju prethodne tri vlade, od Milanovićeve do današnje pod vodstvom Plenkovića.
Jokić: I prosvjed 2016. i ovaj sad su krik društva protiv neznanja i ulaganja u besmislene stvari
"To pitanje uključuje profesionalizaciju učiteljskog zanimanja, bolje uvjete rada, odmicanje politike od škole, ali i profesionalno ponašanje odgojno-obrazovnih radnika. Ovaj prosvjed vidim kao nastavak prosvjeda za obrazovanje, to je treći u nizu unatrag tri godine i njihov učinak treba gledati zajednički. Jer sva tri su krik društva protiv neznanja i protiv ulaganja u besmislene stvari, a to je ujedno i poziv svima da se odmaknu od prošlosti i počnu napokon razmišljati o sadašnjosti i budućnosti", rekao nam je Jokić.
Kontaktirali smo i Ivicu Puljka iz stranke Pametno koji se samo kratko osvrnuo na ovaj prosvjed.
"Jedan od smjerova u kojem se treba ići u našem obrazovnom sustavu je taj da se vjeronauk izmjesti iz škole i prebaci u crkve, a da se novac utrošen na plaće vjeroučitelja preusmjeri smislenije i bolje za nešto drugo u sustavu obrazovanja, pa i za plaće učitelja", rekao nam je Puljak.