Što će sad biti s Trumpom? Sve je više poziva da ga se strpa u zatvor
"BUDITE tamo, bit će divlje", riječi su kojima je američki predsjednik na odlasku Donald Trump prošli mjesec pozvao svoje zagrižene sljedbenike na prosvjed koji se održao u srijedu u Washingtonu.
Prosvjed koji je, ako na to uopće treba podsjećati, završio divljačkim, masovnim upadom u Kapitol (zgradu Kongresa), uz policiju koja se pokazala potpuno nesposobna zaustaviti te sljedbenike te senatore i kongresnike koji su morali doslovno bježati sa sjednice - na kojoj su se trebali izbrojiti elektorski glasovi i potvrditi pobjeda Joea Bidena nad Trumpom - i skrivati se pred bijesnom ruljom samoproglašenih domoljuba, a zapravo desničarskih ekstremista, teoretičara zavjera i članova populističkog pokreta koji ima gotovo sva obilježja kulta.
I kad je Trump sinoć konačno objavio videoporuku u kojoj od svojih fanatičnih sljedbenika traži da napuste Kapitol i odu kući, popratio je tu poruku ponavljanjem svoje ničim dokazane i, kako sada vidimo, neizmjerno zapaljive i opasne teorije zavjere da su izbori ukradeni, a da je pravi pobjednik on.
>>Četvero mrtvih nakon upada rulje u Kongres, Trumpovi ljudi podnose ostavke
Trump rulji koja je provalila u Kongres: Volimo vas. Vi ste vrlo posebni
"Znam da vam je teško, imali smo izbore koji su nam ukradeni i to svi znaju. Posebno druga strana. Ali morate sada ići kući, trebamo mir, moramo imati zakon i red, moramo poštovati ljude koji se brinu za zakon i red. Ne želimo da itko bude ozlijeđen. Nikada nije postojalo ovakvo vrijeme, u kojemu nam mogu oduzeti sve, meni, vama, državi. Ovo su ukradeni izbori, ali moramo imati mir. Idite kući, volimo vas, posebni ste, znam kako se osjećate, ali idite kućama i idite u miru", rekao je Trump.
"Volimo vas. Vi ste vrlo posebni", dodao je predsjednik na odlasku svojim militantnim obožavateljima koji su provalili u zgradu Kongresa i izvršili ono što mnogi opisuju kao pokušaj državnog udara, a sve na poticaj predsjednika. Trump im možda nije rekao da provale u Kapitol, ali u govoru na jučerašnjem skupu u Washingtonu rekao im je da su izbori ukradeni na njihovu štetu i naložio im da krenu na Kapitol, sugerirajući da će i on ići s njima, iako se na kraju vratio u Bijelu kuću.
"Ako se ne budete vraški borili, nećete više imati zemlju", huškao je Trump svoje pristaše, baš kao što je radio posljednje četiri i pol godine.
>>Trump prvo nahuškao pa pozvao pristaše kod Kapitola da ostanu mirni
"Mi ćemo hodati dolje prema Kapitolu. I ondje ćemo podržati naše hrabre senatore i kongresnike. Vjerojatno nećemo podržati neke od njih jer nikad nećete vratiti svoju zemlju slabošću, morate pokazati snagu i morate biti snažni... Hodat ćemo niz Pennsylvania Avenue (avenija koja vodi prema Kapitolu)", rekao je Trump na kraju svog govora. Njegovi obožavatelji samo su zbrojili dva i dva.
Danas je konačno, nakon snažnog pritiska i kritika iz njegove Bijele kuće, Kongresa i cijele zemlje, obećao da će "20. siječnja doći do mirne predaje vlasti", ali opet je istaknuo da je ovo "tek početak naše borbe da ponovo učinimo Ameriku velikom".
Pitanje kaznene odgovornosti zbog poticanja na pobunu
Snosi li Trump kaznenu odgovornost za ovu izravnu pobunu protiv mirne smjene vlasti na temelju legitimnih demokratskih izbora?
Republikanski guverner Vermonta Phil Scott jedan je od političara koji su javno ustvrdili kako Trump treba snositi posljedice, iako se nije referirao na odgovaranje pred sudom, nego na hitnu smjenu s vlasti.
"Srž naše demokracije i principi naše republike pod napadom su predsjednika. Dosta je bilo. Predsjednik Trump treba podnijeti ostavku ili ga njegova vlada ili Kongres trebaju smijeniti", napisao je guverner Scott u objavi na Twitteru.
Smjena o kojoj govori je ili ona putem opoziva koji provodi Kongres, na što su pozvale i demokratske kongresnice poput Ilhan Omar i Alexandrije Ocasio-Cortez - iako za to ima još samo dva tjedna - ili ona putem 25. amandmana, prema kojem potpredsjednik može pokrenuti smjenu predsjednika za kojeg zaključi da više nije sposoban obnašati dužnost, uz pristanak većine članova vlade.
I gradonačelnica Washingtona, demokratkinja Muriel Bowser, pozvala je Trumpa na odgovornost.
"Vidjeli smo napad bez presedana na američku demokraciju koji je potaknuo predsjednik SAD-a. Njega se mora držati odgovornim. Njegova stalna i razjedinjujuća retorika dovela je do užasavajućih postupaka koje smo vidjeli danas", izjavila je Bowser na konferenciji za medije na kojoj je proglasila policijski sat u Washingtonu zbog neviđenog kaosa koji je izbio u samom srcu američke vlasti.
Domaći terorizam i napad na demokraciju
"Ovo nije mirni prosvjed. Ovo je napad na našu demokraciju i domaći terorizam koji pokušava zaustaviti potvrdu izbora. Ovo bi trebali biti tretirano kao državni udar koji predvodi predsjednik koji ne želi biti mirno smijenjen s vlasti", ocijenio je bivši kongresnik Will Hurd.
Vođa senatske manjine Chiuck Schumer je Trumpove sljedbenike koji su provalili u Kongres također opisao kao "pobunjenike, bandite i siledžije, domaće teroriste" koji "ne predstavljaju Ameriku". Isto je napravila i bivša Trumpova protukandidatkinja Hillary Clinton.
Eksperti za nacionalnu sigurnost s kojima se The Washington Post konzultirao složili su se da se radi o činu domaćeg terorizma, prema FBI-evoj definiciji: "Nasilna, kriminalna djela koja počine pojedinci i/ili grupe kako bi promicali svoje ideološke ciljeve, bilo političke, religiozne, socijalne, rasne ili ekološke prirode."
Ipak, FBI je odbio komentirati vodi li istragu o napadu na Kongres kao slučaj domaćeg terorizma.
Je li Trump počinio veleizdaju?
Drugi su komentatori i političari otišli još dalje i jučerašnji napad na Kongres nazvali veleizdajom, što je zločin za koji je u američkom zakonu predviđena smrtna kazna ili, u najlakšem slučaju, petogodišnja zatvorska kazna. Tu su riječ, primjerice, upotrijebili komentator CNN-a i bivši dužnosnik u administraciji Baracka Obame Van Jones te kolumnist Washington Posta Dana Milbank.
Trump je potaknuo smrtonosnu pobunu protiv američkog Kongresa kako bi spriječio da legitimno izabrani predsjednik preuzme dužnost, piše Milbank.
Kolumnist židovskog časopisa Tablet Clifford Longley piše kako je činjenica da se gradonačelnica Bowser o dovođenju Nacionalne garde jučer dogovarala s ministrom obrane, načelnikom združenog stožera oružanih snaga te s potpredsjednikom Mikeom Penceom - a ne s predsjednikom Trumpom, koji je vrhovni zapovjednik oružanih snaga - potvrda da su svi, od Bijele kuće nadalje, potpuno svjesni da se Trumpa ne može tretirati kao predsjednika jer je Ustav, koji je prisegao štititi, pod napadom njega i njegovih sljedbenika.
Ono što je Trump napravio potičući jučerašnji nasilan pokušaj sprečavanja smjene vlasti definitivno je veleizdaja zbog koje zaslužuje provesti ostatak života iza rešetaka, zaključuje kolumnist Tableta.
Voditelj MSNBC-ja Joe Scarborough izravno je pozvao na uhićenje Trumpa i njegovog odvjetnika Rudyja Giulianija, koji je predvodio na trenutke tragikomičnu pravnu kampanju osporavanja rezultata izbora u šezdesetak tužbi na svim razinama američkog pravosuđa. Svi sudovi odbacili su njihove tužbe o navodnoj izbornoj prevari, uključujući Vrhovni sud.
"Nemam pitanja za Donalda Trumpa, on je pobunjenik. Nema pitanja, on bi trebao biti uhićen još danas, trebao bi biti poslan u zatvor zbog pobune protiv Sjedinjenih Američkih Država", rekao je Scarborough u svojoj emisiji, vidno bijesan zbog napada na američku demokraciju koji se netom dogodio.
Inače, prema američkom zakonu, veleizdaju počini "svatko tko, dugujući vjernost SAD-u, vodi rat protiv njega ili pristaje uz njegove neprijatelje, pružajući im pomoć i utjehu unutar SAD-a ili drugdje".
Trumpa bi se u teoriji moglo optužiti za poticanje na pobunu
CNN navodi i druge zločine za koje bi se moglo utvrditi da su ih počinili Trumpovi ustanici ili on sam kao njihov vođa. Pobuna ili podrivanje vlasti je zločin koji se u američkom zakonu opisuje na sljedeći način: "Tko god potiče, podiže na noge, potpomaže ili se upušta u bilo kakvu pobunu ili ustanak protiv vlasti SAD-a ili tamošnjih zakona, ili tome pruža pomoć ili utjehu, bit će kažnjen novčano ili zatvorskom kaznom ne duljom od deset godina, ili oboje, prema ovom zakonu, i bit će mu onemogućeno da drži ikakvu funkciju u SAD-u".
Tu je i sličan zločin zavjere za pobunu protiv vlasti, a koji nastupa u slučaju da "dvoje ili više osoba u bilo kojoj saveznoj državi ili teritoriju ili bilo kojem mjestu pod jurisdikcijom SAD-a kuju zavjeru za svrgavanje, rušenje ili nasilno uništavanje vlade SAD-a, ili da bi vodili rat protiv njega, ili da bi se silom suprotstavili njegovoj vlasti, ili da bi silom spriječili, otežali ili odgodili izvršenje bilo kojeg zakona SAD-a, ili da bi silom preuzeli, oteli ili stekli posjed nad bilo kojom imovinom SAD-a u suprotnosti s njegovom vlašću".
A profesorica kaznenog prava Loyola Law Schoola iz Los Angelesa Laurie Levenson komentirala je za novine San Francisco Chronicle da bi vođe jučerašnjih nereda mogli odgovarati za domaći terorizam, pa čak i zavjeru za rušenje vlade kroz ometanje rada Kongresa. Pitanje je samo bi li tužiteljstvo, odnosno sud, Trumpa tretiralo kao vođu takve zavjere. Prema Levenson, to je moguće, barem u teoriji.
"Izjave koje je dao uzbudile su ljude, čini se. Što dulje prođe da on ne pozove na prestanak, lakše je reći da je samo namigivao svojim zakašnjelim pozivima na miran prosvjed", rekla je Levinson dodavši kako je ipak vrlo nevjerojatno da bi administracija nadolazećeg predsjednika Bidena podigla takvu optužnicu protiv Trumpa. S druge strane, ako ga Kongres u preostala dva tjedna opozove, on se ne bi smio više kandidirati na izborima.
Ipak, profesor prava sa sveučilišta Stanford Robert Weisberg ocijenio je kako nema pravne osnove za podnošenje kaznene prijave protiv Trumpa, budući da je prema presudi Vrhovnog suda iz 1969. nužno da se "pokaže da je osoba namjerno pokušala potaknuti ljude da neposredno ili gotovo neposredno izazovu nasilje", kako bi bila kriva za takvo poticanje.
"Teško je reći što je Trump namjeravao ili što je shvatio da bi se moglo dogoditi kao posljedica njegovih riječi", zaključio je Weisberg. A to je pitanje na neki način lajtmotiv cijelog Trumpovog mandata. No za same sudionike i organizatore jučerašnjeg upada u Kongres zakon predviđa i do 20 godina zatvora.
I prije izbora imao je razloga za brigu
Inače, Trump je i sam prije izbora priznao svojim savjetnicima da strahuje od "intenzivnije istrage tužitelja ako izgubi", prema pisanju New York Timesa. Imao je razloga biti zabrinut ne samo zbog postojećih istraga u New Yorku nego i zbog potencijala za nove savezne istrage, kažu za ove novine ljudi koji su razgovarali s njime.
>>Hoće li Trump završiti u zatvoru kad ode iz Bijele kuće?
Prvenstveni razlog za brigu bila mu je istraga ureda okružnog odvjetnika Manhattana nad njegovom poslovnom grupom Trump Organization. U sklopu te istrage tužitelji su prošle godine zatražili da im Trump Organization dostavi porezna izvješća za posljednjih osam godina kako bi provjerili je li lažirala poslovnu dokumentaciju vezanu za Trumpove isplate bivšoj porno glumici Stormy Daniels i bivšoj Playboyevoj zečici Karen McDougal, navodno da ne bi javno progovorile o izvanbračnoj seksualnoj vezi koju je imao s njima.
Budući da je više od deset istraga i građanskih parnica koje uključuju Trumpa već u tijeku, Trumpa bi mogao čekati konačni ishod gori i od onog koji je imao Richard Nixon, pisao je časopis New Yorker. Nixon je, podsjetimo, opozvan zbog afere Watergate, zbog čega je dao ostavku 1974., prije nego što je Senat finalizirao opoziv, nakon čega ga je njegov potpredsjednik i nasljednik Gerald Ford pomilovao.