Središnje banke najviše brinu inflacija, covid i dug, pokazalo istraživanje
INFLACIJA najviše brine menadžere središnjih banaka koji upravljaju financijskom imovinom, a strahuju i od neuspjeha u suzbijanju covida-19 i naglog rasta javnog duga, pokazalo je u srijedu istraživanje švicarske banke UBS.
Nešto više od polovine ispitanika, njih 57 posto, smatra inflaciju i nekontrolirani rast prinosa na dugoročne državne obveznice najvećom prijetnjom za svjetsko gospodarstvo u ovoj godini, utvrdio je UBS u godišnjoj anketi menadžera rezervi u središnjim bankama.
Polovica vjeruje da će virus biti suzbijen tek nakon 2022.
Njih 79 posto strahuje od neuspjeha u borbi protiv pandemije, a 71 posto zabrinjava javni dug.
Polovina njih procjenjuje da će virus biti suzbijen tek nakon 2022. godine.
U anketi su sudjelovali menadžeri gotovo 30 središnjih banaka, a provedena je u travnju i lipnju.
"Inflacija se ponovo probila među rizike koji najviše zabrinjavaju menadžere središnjih banaka", konstatira u izjavi za Reuters Massimiliano Castelli, čelnik UBS-ova Odjela za savjetovanje i tržišta državnih obveznica.
"Većina kaže da očekuju njezino jačanje, ali ne na jako visoku razinu. Zato se čini da u zajednici središnjih banaka prevladava mišljenje da je jačanje inflacije kojem svjedočimo prolazna pojava", dodaje Castelli.
Uočen pomak prema pojačanoj zaštiti imovine od inflacije
Među rizicima povezanim s ulaganjima deviznih rezervi glavni su izvor zabrinutosti, koji navodi 86 posto ispitanika, i dalje niži i negativni prinosi u kategoriji imovine s fiksnim prinosima.
Više od dvije trećine anketiranih procjenjuje da će Američka središnja banka podići ključne kamatne stope 2023. godine, a njih 30 posto predviđa da bi to mogla napraviti već 2022.
Europska središnja banka (ECB) trebala bi, po njihovim procjenama, krenuti nešto kasnije - samo trećina ispitanika predviđa da će ECB podići ključne kamatne stope 2023. godine, 41 posto očekuje povećanje u 2024., a njih 26 posto još kasnije.
Upitani koliko bi daleko vodeće središnje banke mogle ići kako bi u slučaju potrebe poduprle tržišta i gospodarstvo, njih 58 posto smatra da bi američki Fed mogao odlučiti kontrolirati krivulju prinosa.
Istraživanje je pokazalo i kontinuirani trend diversifikacije rezervi u svim kategorijama imovine. Dionice su prihvatljiva imovina za više od 40 posto središnjih banaka, a obveznice gospodarstava u nastajanju za njih 54 posto.
Uočen je, pak, pomak prema pojačanoj zaštiti imovine od inflacije.
Gotovo 40 posto ispitanika očekuje i da će središnje banke u sljedeće tri godine uvesti digitalne valute, pokazalo je istraživanje UBS-a.