Srbijanski sud ne priznaje hrvatski: Djeci žrtava Arkanovca Arsića ne žele isplatiti štetu
Foto: Arhiva
DJECA Mate i Marije Bačić, za čije je stradavanje pravomoćno osuđen Boban Arsić, pripadnik Arkanove Srpske dobrovoljačke garde, tražili su od suda u Beogradu da prizna presudu splitskog suda kako bi im se isplatila odšteta od 18 milijuna dinara, no zasad su odbijeni u svom zahtjevu.
Arsić je 12. siječnja 1992. godine ubio Bačiće u Drinovcima na Miljevačkom platou. U selo je došao kako bi potražio janje za proslavu srpske Nove godine. Okomio se na mještane, nekolicinu ih je maltretirao, dok je Bačiće likvidirao na posebno okrutan način. U kuću im je ubacio bombu i izrešetao ih iz automata. Arsić je osuđen u odsutnosti na 15 godina zatvora. Prema posljednjim informacijama, nestao je u dalekom Azerbejdžanu.
Sud u Beogradu: Postupak mogu inicirati samo nadležni organi RH
Viši sud u Beogradu prekinuo je koncem prošle godine postupak u tužbi za naknadu štete protiv Ministarstva obrane Republike Srbije kako bi se odlučilo o priznavanju pravomoćne presude iz Hrvatske. Svega koji dan kasnije isti sud je donio rješenje kojim se kao nedozvoljen odbacuje zahtjev za priznanje presude u kaznenom predmetu protiv Arsića uz obrazloženje da je međunarodnom pravnom pomoći regulirano da takav postupak mogu inicirati samo nadležni organi RH, a ne odvjetnik Vlastimir Janković, koji zastupa djecu ubijenih Bačića.
Apelacioni sud u Beogradu početkom ožujka odbio je žalbu odvjetnika Jankovića, koji drži kako je sud trebao priznati presudu, a ne odbaciti zahtjev kao nedozvoljen jer za odbačaj nema uporišta ni u jednoj zakonskoj odredbi na koju se poziva Viši sud u Beogradu. Apelacioni sud smatra, međutim, da je Viši sud donio pravilnu odluku i kako postupak priznanja presude suda RH pred organima Republike Srbije mogu inicirati samo nadležni organi Republike Hrvatske.
Tužbe Srbiji stižu iz Hrvatske i BiH
U Ministarstvu pravosuđa nam je potvrđeno kako su upoznati sa stavom nadležnih sudova u Srbiji u ovom slučaju. U kontaktu su sa članom obitelji Bačić. Sugerirano im je da se obrate Županijskom sudu u Splitu kako bi se pokrenuo postupak priznanja presude.
Ovo nije jedini ovakav slučaj, postoje tužbe ne samo iz Hrvatske, već i Bosne i Hercegovine, no zasad nijedna presuda u korist tužitelja, odnosno, obitelji žrtava koje su nastradale od ruke srbijanskih državljana tijekom ratnih operacija.
S obzirom na stav srpskih sudova, obitelj Bačić zatražila je od splitskog Županijskog suda da posredstvom Ministarstva pravosuđa od Republike Srbije inicira postupak za preuzimanje izvršenja pravomoćne presude.