Škare Ožbolt: Na "životopisu" Turudića pisalo je samo: "Imenuj ga, naš dečko! I.S."
VESNA Škare Ožbolt, bivša ministrica pravosuđa u vladi Ive Sanadera te nekadašnja šefica stranke Demokratski centar, u intervjuu za Nacional govorila je o rezultatima parlamentarnih izbora. Također, ponovno se osvrnula na šefa DORH-a Ivana Turudića. Bivša savjetnica predsjednika Franje Tuđmana za odnose s javnošću kazala je Nacionalu da će odluke Ustavnog suda negativno utjecati na sabor.
Parlamentarni izbori su završili tako da nitko nema 76 ruku pa su već u izbornoj noći počele kalkulacije za formiranje vlade. HDZ je na izborima osvojio 61 mandat, SDP 42, Domovinski pokret 14, Most 11, Možemo 10, IDS i partneri dva, NP Sjever također dva te su Fokus/Republika završili s jednim mandatom.
Ustavni sud je prošlog petka održao izvanrednu sjednicu te donio zaključak da je predsjednik Zoran Milanović kršio Ustav i da ne može biti ni mandatar, a ni šef nove vlade. Prenosimo dio intervjua Škare Ožbolt s Nacionalom.
Kako komentirate odluku Ustavnog suda da predsjednik Republike ne može postati mandatar čak ni ako podnese ostavku na svoju funkciju, pod uvjetom da se skupi većina od 76 ruku?
Dakle, nakon što je predsjednik Vrhovnog suda i DIP-a priopćio da nije bilo kršenja pravila izbora, Ustavni sud kaže da Zoran Milanović, zbog svojih izjava tijekom kampanje, ne može biti mandatar ni predsjednik vlade, pa čak ni ako sada podnese ostavku i ako ga sabor izabere.
Ustavni sud je tako udario na buduće odluke Hrvatskog sabora, u slučaju da izaberu Zorana Milanovića za premijera. Ako je Ustavni sud rekao da neće dirati u volju građana, zašto onda dira u volju onih koje su građani izabrali?
Jedna stvar me posebno muči i ne znam što bih dala da saznam na čiju inicijativu je sazvana sjednica na kojoj je odlučen sadržaj tog priopćenja Ustavnog suda. Sve u svemu, takva odluka mogla bi otvoriti prostor za ozbiljno nezadovoljstvo u državi.
Kako komentirate rezultate izbora?
Rezultati izbora više-manje su očekivani. HDZ je relativni pobjednik s osvojenim 61 mandatom, ali sumnjam da su u HDZ-u time zadovoljni. Osim što su na prošlim izborima osvojili čak pet mandata više, otada su prekrojene izborne jedinice i rezultat im je mogao biti bolji.
Ali ono čime sigurno nisu zadovoljni jest činjenica da im vlast ovisi o DP-u, što su htjeli izbjeći pod svaku cijenu. Mislim da u trenutku kad su objavljeni neslužbeni rezultati, ali i kasnije ovi službeni, nijedna politička stranka nije bila zadovoljna. SDP jer je očekivao, zbog predsjednikove intervencije, znatno veći broj mandata. DP jer je očekivao barem isti rezultat kao na prošlim izborima. Možemo je postao nacionalna stranka, ali i podbacio u zagrebačkim jedinicama kao tek treća stranka po snazi.
HDZ nije mogao biti sretan upravo jer su shvatili da će im opstanak odrediti DP, s kojim nikako nisu htjeli, kako smo čuli i iz snimki koje je Nacional objavio. I na kraju, Most je ostvario uspjeh naspram prošlih parlamentarnih izbora, ali sada mora pokazati svoje karte, jesu li zaista borci protiv korupcije ili vječna oporba.
Kako komentirate veliku izlaznost, koja očito nije išla u korist ljevice?
Najbolja strana ovih izbora definitivno je velika izlaznost. Navikli smo se da vlast skroji manjina koja izađe na izbore, pa je ovo svakako ugodno iznenađenje.
Tome je prvenstveno pridonio predsjednik Milanović najavom da će biti mandatar za sastav vlade. Ipak, upravo zbog takvog Milanovićeva poteza HDZ je mobilizirao sve svoje birače i članove pa smo imali ovako veliku izlaznost.
Iako priznaje da je SDP podbacio, Peđa Grbin još uvijek pokušava formirati većinu od svih opozicijskih stranaka kako bi se stvorio kordon oko HDZ-a. Mislite li da je tako nešto uopće moguće?
Teoretski je svakako moguće. U tom slučaju morao bi se staviti sa strane prvenstveno ego, a potom i ideološke razmirice i kao zajednički cilj postaviti "detoks države". Potrebno je očistiti institucije, ali i javni prostor, od silnih afera i korupcije.
Zabrinjavajuće je da smo došli u fazu da nas više ne iznenađuje kad izađe vijest o novoj aferi i silnom novcu pronevjerenom od nekih trećerazrednih likova, uopće nas to više ne šokira. A trebalo bi. Potrebno je vratiti osjećaj srama.
A manjinska vlada, koju predlaže Možemo?
Isto kao maloprije, teoretski moguće. Razumijem da je Možemo htio pokazati da nije samo zagrebačka stranka nego nacionalna, zbog čega su inzistirali na izlasku samostalno na izbore.
Međutim, vjerojatno zbog političke nezrelosti nisu uzeli u obzir D’hontov sustav i gerrymandering, koji su doveli do toga da HDZ s manje glasova ima znatno više mandata od SDP-a plus Možemo. I sad, da se nekako za to iskupe, silno potiču manjinsku vladu jer ih u protivnom može pratiti reputacija da su zbog ega zadržali trenutnu stranku i dalje na vlasti.
Veliki dobitnik ovih izbora je Domovinski pokret. Kako to tumačite?
Domovinski pokret je ostvario dobar rezultat i osvojio 14 mandata, ali ne znam bismo li ih nazvali velikim dobitnicima izbora. Ostvarili su lošiji rezultat nego na prošlim izborima. Ali, neovisno o tome, oni imaju svoju publiku i biračko tijelo, što apsolutno poštujem. Međutim, pred DP-om je sad Sofijin izbor.
Ako podrže Rijeke pravde, dio njihovih birača to će im zasigurno zamjeriti iz svjetonazorskih razloga, bez obzira na to što retorika Zorana Milanovića nije ljevičarska. Ali treba se sjetiti da dobar dio članova DP-a čine ustvari bivši HDZ-ovci, i to oni koji su HDZ napustili zbog nezadovoljstva vodstvom stranke i smjerom u kojem je ta stranka krenula.
Ako DP koalira s HDZ-om, samo će vratiti HDZ-u ono njegovo desno krilo koje je ranije odbacio i to je kraj DP-a. Do sljedećih izbora neće postojati. Kažem, Sofijin izbor.
Da je predsjednik doista dao ostavku, bio bi narodni heroj, domoljub i istinski borac protiv korupcije i porobljavanja medija. Ovako se vidjelo da kalkulira, a i kršio je Ustav. Da je dao ostavku, bi li rezultat izbora bio drugačiji?
Slažem se da bi bila apsolutno čišća situacija da je dao ostavku. Međutim, ovo je tek prvi dio u izborima i ovo je folklor. Drugi dio je još važniji, a to je kako se slaže vlast, odnosno većina u parlamentu.
Ni ja ni vi nemamo to iskustvo koje Milanović ima, on je to prošao, znao je što se događalo i zna koje su mogućnosti predsjednika Republike kada je u poziciji određivati mandatara. On se očito dobro opekao s tim iskustvom i zbog toga ne želi prepustiti ovu poziciju pa nije dao ostavku.
Usprkos tome što u vrijeme kada ste bili ministrica nije još uvijek bilo sigurnosnih provjera, ipak ste imali saznanja zbog kojih ste se protivili imenovanju Ivana Turudića za predsjednika Županijskog suda, a otkrili ste i da vam je Sanader rekao: "Imenuj ga, to je naš dečko". Kada niste htjeli, smijenjeni ste.
Da, tada je istjecao rok za imenovanje predsjednika Županijskog suda. Iako nije bilo sigurnosnih provjera, dobila sam informacije o Turudiću. Znate od koga? Od DORH-a i diplomatskih predstavništava.
Kako su u igri bila dvojica kandidata, Mittermayer i Turudić, pitala sam za savjet Vrhovni sud. A oni su mi rekli da ne treba imenovati nijednog od njih dvojice. Takva je bila odluka, koju sam prenijela premijeru Sanaderu. On je na to odmahnuo rukom i rekao: "Evo ti Turudićev životopis". Na njemu je napisao: "Imenuj ga, naš dečko!" I potpis I. S.
Imate li negdje taj papir?
Naravno da ga imam.
Pa dajte nam ga da ga objavimo.
A zašto, čemu? Koja je svrha? Vi ćete imati svojih pet minuta slave zbog objave i što nakon toga? Ostaje samo gorčina. Hoćemo li time educirati naše birače da ne glasaju za takve koji lome ljude zbog Ivana Turudića? Nećemo. Jako sam skeptična u tom pogledu.
Kojim to moćima raspolaže Vladimir Šeks da i dalje vedri i oblači hrvatskim pravosuđem?
Ne znam ima li još uvijek te moći ili su ga zamijenili neki novi klinci. No, u svakom slučaju, politika na vlasti i dalje komunicira s predstavnicima pravosuđa tako što se dogovaraju poslovi i presude, što je izuzetno loše. Zato građani i ne vjeruju u pravosuđe.
Čovjek bi rekao da toga u Hrvatskoj u 2024. nema. Međutim, kada otvorite mobitel Josipe Rimac, kninske kraljice, onda shvatite da je taj mobitel nacionalno blago. Treba ga zaštititi i od njega napraviti registar imena. Ne trebaju vam više provjere. Svi oni koji su u tom mobitelu ne mogu biti ministri ako želite iole poštenu vladu.
Nedavno su otkrivene nove poruke Rimac, koja nije bila zadovoljna odlukom koju je o njoj donijelo Povjerenstvo za odlučivanje o sukobu interesa pa se sastala s predsjednikom Upravnog suda i uvjerila ga da je poništi. A onda je zvala i glavnu urednicu Večernjeg lista da joj objasni kako to treba objaviti…
Josipa Rimac je fascinantna, to je talent za premijerku. Pretpostavljam da se ni tom sucu nije ništa dogodilo. A to je otkriveno usred kampanje.
U toj situaciji bilo bi normalno da je DORH istog trena izašao s priopćenjem u kojem navodi da će sve to istražiti. Ali, nitko ništa. Pravosudne institucije šute, nema nijedne reakcije pravosudnih struktura. Nekad prije bi uhapsili suca, provukli ga kroz blato i pitali - što je ovo?
Cijeli intervju sa Škare Ožbolt pročitajte ovdje.