Rusija je pokušala zataškati Asadov napad kemijskim oružjem, tvrde Amerikanci
Foto: Twitter
BIJELA kuća uputila je Rusiji i Siriji najozbiljniju optužbu dosad, tvrdeći da ima nepobitne dokaze da je Sirija upotrijebila sarin u zračnom napadu prošlog tjedna, a da Rusija pokušava zataškati taj napad i tako pomoći svojoj saveznici.
"Sirijski režim i njegov primarni saveznik Rusija žele zbuniti svijet u vezi toga tko je odgovoran za korištenje kemijskog oružja protiv sirijskog naroda u ovom i prethodnim napadima", stoji u priopćenju američkog Vijeća nacionalne sigurnosti.
U priopćenju se navodi kako je korištenje kemijskog oružja "neprihvatljivo" i predstavlja "jasnu prijetnju" SAD-u i svijetu. Iako ne spominje Rusiju izričito, priopćenje upozorava: "Ovo je kritičan trenutak - moramo pokazati da obmana i lažne činjenice nemaju težinu te da izlike onih koji štite svoje saveznike čine svijet opasnijim mjestom."
Bijela kuća: Rusija bombardirala bolnicu sa žrtvama kako bi uništila dokaze kemijskog napada
Uz samo priopćenje, tri dužnosnika administracije američkog predsjednika Donalda Trumpa, koji su htjeli ostati anonimni zbog komentiranja povjerljivih informacija, potvrdili su za USA Today da Sirija i njena saveznica Rusija pokušavaju zataškati dokaze o napadu kemijskim oružjem na gradić Kan Šajkun, u kojem je ubijeno 50-100 civila, od čega veliki broj djece.
Američki dužnosnici navode da iskazi očevidaca, video-snimke s terena, bolnički dosjei i analiza Svjetske zdravstvene organizacije ukazuje da je u pitanju bio sarin. Također, medicinsko testiranje uzoraka krvi i urina žrtava provedeno u Turskoj potvrdilo je da se radi upravo o ovom, iznimno smrtonosnom bojnom otrovu.
Pobunjenici nisu mogli fabricirati dokaze u tako kratkom vremenu
Pobunjenici jednostavno nisu mogli fabricirati navedene dokaze u tako kratkom vremenu, obrazlaže se dalje u priopćenju koje je objavljeno upravo u vrijeme dok ministar vanjskih poslova SAD-a Rex Tillerson putuje na sastanak s ruskim kolegom Sergejem Lavrovom u Moskvu.
Kako javlja Associated Press, Pentagon ima saznanja o dronu, vjerojatno ruskom, koji je letio iznad mjesta napada sarinom, te o avionu ruske proizvodnje koji je nedugo nakon napada bombardirao bolnicu u kojoj su preživjeli prevezeni na liječenje. Američki dužnosnici smatraju da je Rusija na taj način pokušala prikriti dokaze o ratnom zločinu svoje saveznice.
Iako Trump posljednjih dana nije komentirao daljnje planove SAD-a za Siriju, njegovi suradnici potvrdili su da je SAD spreman izvršiti nove napade na režim Bašara al-Asada u slučaju da njegove snage ponovo upotrijebe bojne otrove.
U priopćenju američkog ministarstva obrane navodi se kako je raketni napad na zračnu bazu Šejrat, iz koje je izveden napad sarinom, uništio 20% operabilnih aviona sirijske vojske, kao i platforme za punjenje streljiva i goriva te protuzračna obrana. Korištenje same zračne piste je u ovom trenutku, zahvaljujući uništenju navedenih kapaciteta sirijske avijacije, "vojno bezvrijedni interes", dodaje se u priopćenju.