Australci hitno pokušavaju spriječiti Rusiju da dobije pristup indonezijskoj bazi

AUSTRALSKE vlasti hitno pokušavaju spriječiti Rusiju da dobije pristup indonezijskoj vojnoj zračnoj bazi, što bi njezinim raketama omogućilo domet do australskog teritorija, piše Politico.
Premijer Anthony Albanese izjavio je da australska vlada "traži dodatna pojašnjenja" od Jakarte nakon što su se pojavile informacije da je Moskva zatražila dopuštenje za korištenje zračne baze Manuhua, što je prvi objavio američki vojni portal Janes.
Ministar obrane Richard Marles potvrdio je kako je Rusija uistinu podnijela takav zahtjev, ali i dodao da Indonezija zasad nije odgovorila. Istaknuo je da Australija o toj temi vodi razgovore s indonezijskim vlastima "na visokoj razini".
Iako Indonezija tradicionalno održava stratešku neutralnost, posljednjih je mjeseci produbila vojne i sigurnosne odnose s Rusijom, osobito nakon što je predsjednik postao Prabowo Subianto. Zračna baza Manuhua nalazi se u pokrajini Zapadna Papua, oko 1300 kilometara od Darwina, grada na sjeveru Australije, gdje Australija i SAD redovito provode zajedničke vojne vježbe.
Zašto se Rusija zbližava s Indonezijom?
Otkako je Prabowo Subianto u listopadu prošle godine preuzeo predsjedničku dužnost u Indoneziji, odnosi između Moskve i Jakarte na vojnom planu postaju sve prisniji. Samo mjesec dana nakon što je Prabowo stupio na dužnost, dvije su zemlje održale prve zajedničke pomorske vojne vježbe.
No zbližavanje s Azijom nije nova ideja u ruskoj vanjskoj politici. Kremlj već godinama pokušava ojačati svoju poziciju u toj regiji, tražeći nove gospodarske i geopolitičke poluge utjecaja, osobito u svjetlu pogoršanih odnosa sa Zapadom. Svjestan da Europa u dogledno vrijeme neće biti saveznik, Kremlj se sve snažnije okreće Indo-Pacifiku. To uključuje i vojnu prisutnost, bez koje ne može računati na ozbiljniju ulogu u regiji.
Nije to prvi put da Rusija traži uporište u jugoistočnoj Aziji. Prije desetak godina dogovorila je s Vijetnamom korištenje bivše američke zračne baze za punjenje goriva ruskih vojnih zrakoplova, a iskazala je i interes za obnovu podmorničke baze. Vijetnamu je u međuvremenu prodala više svojih podmornica.
S Indonezijom pak već dulje pokušava sklopiti poslove u sektoru vojne tehnologije i borbenih zrakoplova. Osim toga, suradnja dviju zemalja razvija se i na polju energetike i obrazovanja.
Sve to dio je šire ruske strategije - ciljano jačanje veza s nizom država jugoistočne Azije kako bi se stvorila protuteža zapadnom utjecaju.
Zašto baš sada?
Tajming ruskog zahtjeva Indoneziji da koristi njezinu zračnu bazu nije slučajan. Prema dostupnim informacijama, zahtjev je stigao nakon sastanka između ruskog dužnosnika Sergeja Šojgua, koji je smijenjen s mjesta ministra obrane i postavljen na nižu funkciju tajnika ruskog Vijeća sigurnosti, i indonezijskog ministra obrane u veljači ove godine.
U tom je trenutku američka politika bila zaokupljena prvim tjednima drugog, vrlo kaotičnog mandata Donalda Trumpa, što je Moskva vjerojatno procijenila kao dobar trenutak za djelovanje. Dodatni kontekst ovom zbližavanju daje i činjenica da je Indonezija nedavno postala članica skupine BRICS, saveza najbrže rastućih gospodarstava svijeta u kojem su, među ostalima, i Brazil, Rusija, Indija i Kina.

bi Vas mogao zanimati
Izdvojeno
Pročitajte još
bi Vas mogao zanimati