Rusija napreduje na tri fronte, pucaju ukrajinske obrambene linije

DOK RUSIJA gotovo svake noći ispaljuje rekordne količine dronova i projektila na ukrajinske gradove, njezina vojska na tri linije fronte bilježi teritorijalne dobitke.
>> Kijevom odjekuju eksplozije, traje masovni ruski napad. Ima mrtvih
Prema podacima ukrajinske platforme DeepState, koja prati stanje na bojištu putem otvorenih izvora, ruske su snage prošlog mjeseca zauzele 556 četvornih kilometara - najviše ove godine. Riječ je o području četiri puta većem od Liverpoola i gotovo jednakom veličini Chicaga.
Moskva želi presjeći opskrbne pravce ukrajinskih snaga na istoku i stvoriti tampon-zonu unutar sjevernih ukrajinskih granica. No unatoč svakodnevnim napadima, rusko napredovanje je sporo - ovim tempom trebalo bi im više od 70 godina da osvoje cijelu Ukrajinu.
Fokus na tri područja
Najveći dio ruskih operacija trenutno je koncentriran na tri ključna pravca: sjeveroistočnu Sumsku oblast uz granicu s Rusijom, gradove Pokrovsk i Kostjantinivku na istoku te područje zapadno od Pokrovska.
U Sumskoj oblasti ruske snage su uspjele prodrijeti 10 do 12 kilometara u ukrajinski teritorij, ali su ondje naišle na snažan otpor i zaustavljene su.
Predsjednik Vladimir Putin tvrdi da želi stvoriti sigurnosni pojas radi zaštite ruske teritorije, nakon što su ukrajinske snage prošlog ljeta privremeno zauzele dio Kurske oblasti. Rusija ih je tada, uz pomoć sjevernokorejskih vojnika i streljiva, potisnula natrag.
Ipak, kada su ruske snage same prešle granicu, brzo su zapletene u borbe za mala pogranična sela, koja i dalje često mijenjaju kontrolu. Bez većih pojačanja, analitičari ne vjeruju da bi ondje mogli ostvariti ozbiljniji proboj.
Cilj je iscrpiti Ukrajince i razvući obranu
Slično je i u Harkivskoj oblasti, gdje je Rusija prošlog tjedna objavila da je zauzela jedno pogranično selo. No bez dodatnih snaga teško će nastaviti napredovanje, piše BBC.
Vojni analitičari smatraju da su ovakve operacije osmišljene kako bi se ukrajinska obrana prisilila na razvučenost duž cijele bojišnice, koja se proteže na oko 1200 kilometara. Time bi Kijev morao preraspodijeliti trupe i oslabila bi obrana ključnih točaka, poput Pokrovska.
Taj strateški grad Rusija pokušava osvojiti više od dvije godine, a prema riječima ukrajinskog generala Oleksandra Sirskoja, ondje je trenutno koncentrirano oko 111.000 ruskih vojnika.
Bez tenkova, ali s valovima pješaka
"Rusi rijetko izvode velike napade", kaže poručnik Artem Pribljnov iz 155. ukrajinske brigade stacionirane kod Pokrovska. "Svako veće kretanje vojske ili oklopa brzo bi bilo otkriveno i uništeno dronovima."
Umjesto toga, Rusija se oslanja na male pješačke skupine koje uporno napadaju ukrajinske položaje - ponekad na motorima, češće pješice. Ta taktika, poznata kao "puzeća ofenziva", ima za cilj iscrpiti ukrajinske obrambene linije sve dok ih brojčano nadmoćniji napadači ne potisnu.
Cijena takvog pristupa iznimno je visoka. Ukrajinski glavni stožer tvrdi da Rusija dnevno gubi više od tisuću vojnika. Iako BBC te podatke ne može neovisno potvrditi, jasno je da su ruski gubici golemi.
Pokušaj poluokruženja
Na istoku Rusija pokušava formirati "kotao" - djelomično okružiti ukrajinske snage kod Pokrovska i Kostjantinivke te ih prisiliti na povlačenje. Sada pokušavaju probiti prostor između ta dva grada i uspostaviti mostobran s kojeg bi mogli napasti jedno ili drugo uporište, kaže bojnik Viktor Trehubov, glasnogovornik operativno-strateške skupine "Hortica".
No šanse za veći proboj zasad su male. Napredovanje između Pokrovska i Kostjantinivke već usporava, a prethodni pokušaji s drugih strana nisu uspjeli.
Najveći ruski napredak u posljednjim tjednima zabilježen je dalje na zapadu, u smjeru Novopavlivke. To je područje postalo novo obrambeno uporište nakon što su se ukrajinske snage povukle. Prema vojnom analitičaru Kostjantinu Mašovecu, upravo je ondje ukrajinska obrana ozbiljno popustila, što je Rusima omogućilo da napreduju i do 10 kilometara dnevno.
Napredak je bio toliko brz da su neki ruski vojni blogeri tvrdili kako su njihove snage stigle i do Dnjepropetrovske oblasti - prvi put od početka invazije. Ukrajinski dužnosnici to opovrgavaju i kažu da je riječ o maloj skupini ruskih vojnika koja je nakratko ušla u jedno selo kako bi se slikala s ruskom zastavom, ali su brzo neutralizirani.
Institut za proučavanje rata (ISW) ipak upozorava da ruske snage ondje još uvijek djeluju. Bojnik Trehubov smatra da područje nema veći strateški značaj i da je ruski napad više politički motiviran - za unutarnje propagandne potrebe.
Sve teža opskrba, dronovi sijeku linije
Unatoč ograničenim pomacima, ruski napadi dronovima stvaraju velike logističke probleme Ukrajincima. Ruski dronovi sve češće ciljaju prometnice i opskrbne pravce, otežavajući dopremu hrane i streljiva te evakuaciju ranjenih.
"Putove koje smo koristili prije dva mjeseca sada više ne možemo koristiti - ni danju ni noću", rekao je narednik Viktor Pjasetski iz 93. brigade kod Kostjantinivke u telefonskom razgovoru za BBC.
Novi ruski dronovi, poput "Gerana", imaju domet od nekoliko stotina kilometara i mogu pogoditi čak i lokacije koje su donedavno smatrane sigurnima. "Cilj im nije samo rušiti obrambene linije", kaže Pjasetski, "nego i terorizirati stanovništvo. Sustavno gađaju civilne zgrade, žele slomiti moral i potkopati vjeru da možemo zaustaviti Rusiju."
Dok je davao izjavu, razgovor je prekinuo zvuk dronova. Ubrzo nakon toga stigle su vijesti da je pogođena stambena zgrada. Kasnije je potvrđeno da je narednik Pjasetski preživio.

bi Vas mogao zanimati
Izdvojeno
Pročitajte još
bi Vas mogao zanimati