Ritzovi ubojice pušteni na slobodu: "To je normalna posljedica nenormalnog stanja"
POČETAK suđenja za napad na Luku Ritza i njegovog prijatelja, četvorica optuženih maloljetnika dočekat će na slobodi. Oni su danas ujutro pušteni iz zatvora u Remetincu, nakon tri mjeseca pritvora, što je bio i maksimalni zakonski rok za pritvor, s obzirom na počinjeni zločin.
> Suzana Ritz: Očekujemo maksimalnu kaznu, sad će se vidjeti koliko su dobri naši zakoni
> Ekskluzivni video intervju s Lukinim roditeljima nakon uhićenja ubojica
Podsjetimo, trojica 17-godišnjaka, K.M., R.L. i M.K. te 16-godišnji J.J., uhićeni su 21. studenog prošle godine te su priznali kako su izvršili napad na pokojnog Luku Ritza i njegovog prijatelja. Jedini punoljetni osumnjičeni, 18-godišnji S.Š., još uvijek nije pušten na slobodu.
"Kao da smo na početku"
U telefonskom razgovoru Suzana Ritz, majka preminulog Luke Ritza, kazala nam je kako je to ništa drugo nego ponovno proživljavanje iste noćne more. Izrazila je i ogorčenje postojećim zakonom koji pušta na slobodu bjegunce.
"Ne znam što bih rekla. Osjećamo se kao da smo ponovno na početku. Pustili su bjegunce koji su počinili težak zločin, a ne odgovorne osobe koje su se predale zakonu jer ih je pekla savjest. To nije bila dječja igra", ispričala je potresena majka.
U vrijeme dok su osumnjičeni napadači bili u pritvoru, stručnjaci su nad njima vršili promatranje te izradili njihove psihološke profile. Protiv njih optužnica još uvijek nije podignuta, jer je čitav slučaj još uvijek u fazi istrage. Naime, čeka se rezultat medicinskog vještačenja kojim bi se razjasnilo kakva je bila težina ozljeda koje je Luka Ritz zadobio u napadu te koliko su one bile kobne za njega.
Normalna nenormalnost
Na ovaj slučaj je reagirala bivša ministrica pravosuđa, SDP-ova parlamentarna zastupnica Ingrid Antičević Marinović, koja nam je rekla da nije upoznata sa činjenicama u slučaju Ritz, ali je dala vrlo uznemirujuću ocjenu ukupnog stanja u smislu provođenja kaznenog zakona u Hrvatskoj.
Ovakva i slične odluke su moguće i u puno težim slučajevima jer je takav zakon, istakla je Antičević Marinović. Zakon je pri tom jednak za sve, a na svakom pojedinom sucu je konkretna odluka koju donosi temeljem vlastite procjene koga će i zbog čega pustiti ili zadržati u pritvoru.
Prema njenom mišljenju, u hrvatskom kaznenom sustavu vlada pravi kaos koji je "normalna posljedica nenormalnog stanja". To, pojašnjava Antičević Marinović, znači da ono što se događa u hrvatskim zatvorima zorno oslikava način na koji funkcionira hrvatsko kazneno zakonodavstvo i način na koji se ono provodi.
Pri tom ističe da glavni uzrok iz kojeg se generiraju sve nepravilnosti vezane uz kazneno zakonodavstvo leži u tome što su u Hrvatskoj pogrešno postavljena mjerila koja se primjenjuju na "male" i "velike" kršitelje zakona. Tako se u hrvatskim zatvorima nalazi veliki broj "malih" kršitelja čiji slučajevi doslovce zagušuju rad kazneno-pravosudnog sustava, dok istodobno "krupne ribe" koriste gužvu i vješto izbjegavaju pravdu.
Roditelji su nemoćni
Škare Ožbolt smatra da evidentan porast maloljetničke delinkvencije u Hrvatskoj predstavlja jasan alarm da treba ići u hitnu izmjenu postojećeg zakona kojim se ta delinkvencija sankcionira. Potvrdila je da je zakon za maloljetnike drugačiji od zakona za punoljetne počinitelje teških kaznenih te dodala da je očito da je došlo vrijeme za izmjene pojedinih zakona i zakonskih odredbi.
"U ovoj državi zakoni se mijenjaju stvarno za ništa. Došlo smo do onog stupnja da zakoni vrijede za sve jednako što znači da se na maloljetnički delinkvenciju, koja je u enormnom porastu, mora adekvatno reagirati", kazala nam je Škare Ožbolt.
Istakla je primjer sankcioniranja dilera i korisnika opojnih droga te napomenula kako zakon u smislu izricanja kazni ne bi smio na jednak način tretirati dilere i konzumente droge. Zbog toga bi zakonodavac, hrvatska Vlada, struka i mjerodavna pravosudna tijela trebali, suočiti se s kriminalnim statistikama u posljednje tri godine, pratiti europske trendove i na njih odgovarajuće reagirati, smatra bivša ministrica.
Na pitanje što konkretno mogu učiniti roditelji Luke Ritza u mogućoj situaciji da se na ulici nađu s osumnjičenim ubojicama njihova sina, bivša ministrica odgovara - "nažalost ništa". Sada kao niti prije ne mogu ništa učiniti, jer zakon je taj koji osumnjičenim maloljetnicima omogućuje obranu sa slobode. Jedino što im preostaje da pokušaju pokrenuti jednu inicijativu koja bi išla ka izmjeni zakona sa ciljem da se takve situacije u budućnosti više ne ponove. S druge pak strane, sudbina mladića osumnjičenih za sudjelovanje u ubojstvu njihova sina u potpunosti je u rukama hrvatskog pravosuđa.
Ritzovi se ne predaju
"Nećemo se predati, a ovi koncerti koje mladi organiziraju nam daju volju da idemo dalje i da se borimo pravdu", kazala je Suzana Ritz. Krajem mjeseca, odnosno 31. siječnja, u sportskoj dvorani Srednje škole Marka Marulića u Slatini, održat će se još jedan prosvjedni koncert protiv nasilja među mladima "Za Luku Ritza: Svačije je pravo živjeti!".
Koncert će voditi popularni Rafael Dropulić Rafo, a od glazbenika će nastupiti skupine Adastra, Shangri-la, Inkognito, Hype, The Woof i Psihomodo pop. Početak koncerta je točno u podne.
K.S. /R.I.
Foto: Index (Arhiva)

bi Vas mogao zanimati
Izdvojeno
Pročitajte još
bi Vas mogao zanimati