Riječka policija ovo je proglasila prekršajem. Pitali smo ih tko će za to odgovarati
PROŠLOG je tjedna Državno odvjetništvo podignulo optužnicu protiv jednog od trojice MMA boraca koji su prije mjesec dana na Platku napali HGSS-ovce te je jedan od HGSS-ovaca zadobio težu ozljedu kao posljedicu brutalnog udarca nogom u glavu.
Nitko iz primorsko-goranske policije nije prijavio ovaj slučaj kao kazneno djelo, već su cijeli događaj okarakterizirali kao prekršaj, i to tek nakon što je slučaj završio u javnosti. Danas smo dobili potvrdu da nitko iz policije neće odgovarati za to.
Nakon što je Index proteklog tjedna od DORH-a tražio informacije o slučaju, oglasili su se na svojim službenim stranicama:
"Općinsko državno odvjetništvo u Rijeci je 24. veljače, nakon provedenog istraživanja, podiglo pred Općinskim sudom u Rijeci optužnicu protiv državljanina Republike Hrvatske (2001.) zbog počinjenog kaznenog djela teške tjelesne ozljede u pokušaju iz članka 118. stavak 1. u svezi članka 34. Kaznenog zakona."
>> DORH digao optužnicu protiv MMA-ovca s Platka. Policiji je to bio samo prekršaj
Podsjetimo, optuženi MMA-ovac je te večeri, za vrijeme fizičkog sukoba više osoba koji je izbio nešto ranije u podnožju žičare za Platku, HGSS-ovcu prišao s leđa dok je ovaj sjedio na podu i nogom ga je udario u desnu stranu glave. HGSS-ovac je uslijed udarca zadobio težu tjelesnu ozljedu.
Premda identitet napadača DORH nije otkrivao, prema godištu, ne radi se o Mateju Kruniću, već ili Lovri Paveliću ili Luki Tirielu Abramoviću, koji su 2001. godište, a prema informacijama kojima raspolaže Index, radi se upravo o Lovri Paveliću.
Primorsko-goranska policija taj je slučaj vidjela samo kao prekršaj i za to neće odgovarati
Iako se u javnosti brzo pojavila snimka napada, tek je ona druga s nadzornih kamera otkrila svu brutalnost ovog čina, ali i dovela u pitanje postupanje policije koja, nakon što je prvotno prešutjela događaj, svu trojicu napadača prijavila je tek za prekršajno djelo.
Osim što su te večeri napali HGSS-ovce, napadači su tijekom popodneva divljali BMW-om po snježnoj stazi te u njoj u međuvremenu zapeli.
Tek nekoliko dana nakon curenja informacija o ovom napadu u javnost, šefovi riječke policije održali su presicu na kojoj su odbili iznijeti pojedinosti tučnjave, ali su najavili da će prijaviti i pročelnika HGSS-a Marka Andrića i još jednu osobu koja se suprotstavila napadačima, što je izazvalo salve reakcija u javnosti.
Na upit zašto na službenim stranicama PU primorsko-goranske nije bilo obavijesti o ovom napadu, Hari Brnad, zamjenik načelnika, kazao je tom prilikom da oni "o takvim slučajevima ne izvještavaju", što se pokazalo kao neistina s obzirom na to da se razni prekršaji i kaznena djela svakodnevno objavljuju na stranicama kako te tako i svih drugih policijskih uprava u Hrvatskoj.
>> Policija tvrdi da ne izvještava o događajima kao na Platku. Izvještava o puno manjima
Podsjetimo, otac jednog od MMA-ovaca, Luke Abramovića, je Dražen Abramović, utjecajni lokalni HDZ-ovac.
U međuvremenu se u priču uključio i DORH, a iz policije su naknadno Indexu priznali da su o cijelom slučaju zaključili na osnovu dijelova, a ne cjelovite snimke, što dodaje još jednu notu bizarnosti ovom slučaju. No u konačnici nitko u riječkoj policiji neće za to odgovarati.
Upitali smo MUP jesu li proveli istragu oko policije Primorsko-goranske zbog slučaja na Platku, hoće li tko odgovarati zbog toga što su danima tvrdili da se radi o prekršaju i zašto odmah nisu obavijestili općinsko državno odvjetništvo o napadu.
U vrlo diplomatskom odgovoru stigla nam je potvrda policije da se nad primorsko-goranskom policijskom upravom neće provoditi daljnja istraživanja te da je riječka policija cijeli slučaj provodila u skladu sa svojim dužnostima.
"Policijski službenici Policijske uprave primorsko-goranske, s ciljem razjašnjavanja činjenica, proveli su kriminalističko istraživanje događaja povodom dojave o narušavanju javnog reda i mira u Goranskom centru Platak.
Postupajući po navedenoj dojavi te provedenim mjerama i radnjama prikupljena su početna saznanja kako je ukupno pet osoba ostvarilo obilježja prekršaja iz Zakona o prekršajima protiv javnog reda i mira", stoji u njihovom odgovoru.
Policija: Tretirali smo ovaj slučaj kao i svaki drugi
"Policija je dakle, u skladu sa svojim obvezama, kao i u svakom drugom slučaju, svoje ovlasti primjenjivala te mjere i radnje provodila u cilju utvrđivanja svih okolnosti i činjenica. Budući da su policijski službenici početno utvrdili obilježja prekršaja, a ne kaznenog djela, Općinsko državno odvjetništvo u Rijeci nije odmah obaviješteno o policijskom postupanju. Dakle, utvrđene činjenice nisu predstavljale obvezu žurnog izvješćivanja nadležnog državnog odvjetništva.
Tek kada je policija raspolagala cjelovitom snimkom – za razliku od dijelova snimki kojima je raspolagala ranije – sva je saznanja dostavila Općinskom državnom odvjetništvu u Rijeci te je u koordinaciji nastavila zajednički provoditi kriminalističko istraživanje kroz provedbu izvida koje je državno odvjetništvo zatražilo, a policija provodila i o provedenom redovito izvješćivala.
Tijekom postupanja policija je postupala sukladno zakonskim ovlastima i pravilima struke uz poštivanje pravila o zajedničkom radu s državnim odvjetništvom.
Državno odvjetništvo kao ovlašteni tužitelj u ime Republike Hrvatske, ovlašteno je promijeniti kvalifikaciju protupravnog ponašanja, bez obzira radi li se o težoj ili lakšoj kvalifikaciji. Odluku o tome donosi i na temelju činjenica koje je policija utvrdila samostalno ili po njegovom nalogu", kazali su iz MUP-a.