Ravnatelj zagrebačke škole: Na kraju školske godine roditelji doslovno žicaju ocjene
ZA VIŠE od 400 tisuća učenika završila je školska godina. Inflacija odlikaša stari je problem. Uz provjere znanja, treba riješiti i pritisak roditelja, rekao je za Dnevnik Nove TV ravnatelj zagrebačke Osnovne škole Milana Langa Igor Matijašić.
"Posljednje dane, pogotovo u osmim razredima, roditelji doslovno žicaju ocjene upravo iz razloga jer neki već unaprijed žele srednje škole koje bi upisali, a ako nemaju 5.0, već u startu su osuđeni na to da ne mogu upisati, što je po meni nepojmljivo i zaista ne bi trebalo tako biti", rekao je Matijašić.
"Opet je to ta linija manjeg otpora"
Da je stanje takvo, potvrđuju i nastavnici. "Opet je to ta linija manjeg otpora. Jednostavnije je popustiti nego se boriti. S borbom ti dođe jedna inspekcija, druga inspekcija. To je jako stresno za učitelja i tako se ocjene dižu. Kod mene situacija nije takva", pojasnio je Tihomir Ivanec, profesor matematike i fizike.
S jedne strane sve sjajno i bajno, a s druge su nacionalni ispiti iz pet predmeta pokazali da većina osmaša koji su ih pisali u 80 škola ima osnovnu i srednju razinu postignuća. "U prvom redu služe za provjeru sustava i na osnovu toga će se sigurno generirati kroz sljedeće godine, naročito 2024., podaci za unaprjeđenje rada", rekao je ministar obrazovanja Radovan Fuchs.
"Ali će se sljedeće godine u nacionalne ispite uvrstiti i ispit stranog jezika, engleski i njemački, uz povijest i geografiju. Time ćemo zaokružiti lepezu od osam predmeta koji će se vrednovati", poručio je ravnatelj Nacionalnog centra za vanjsko vrednovanje obrazovanja.
Ministarstvo ne planira uvesti obvezne ispite za upis u srednju školu
Unatoč inflaciji odlikaša, Ministarstvo znanosti i obrazovanja ne planira uvesti obvezne ispite za upis u srednju školu, piše Dnevnik.
Takvu je opciju, među ostalim, komentirala gošća Dnevnika Nove TV Suzana Hitrec, predsjednica Udruge ravnatelja srednjih škola. Hitrec je poručila kako se upisi u srednje škole trebaju provoditi na drugačiji način.
"Za mene je najbolja opcija provođenje nacionalnih ispita tijekom viših razreda osnovne škole i temeljem tih rezultata upis u srednje škole. Imamo veliki broj učenika s odličnim ocjenama, a ne znamo kakvo znanje stoji iza tih odličnih ocjena", pojasnila je Hitrec.
Hitrec je kazala kako se u zadnje dvije godine događa da dolaze učenici s odličnim ocjenama iz engleskog jezika, ali i s vrlo niskim znanjem. "Nakon ovih pandemijskih godina to se proširilo i na druge predmete", rekla je Hitrec.
"Veliki pritisak roditelja"
Osvrnuvši se na potencijalne razloge za takvo stanje, Hitrec je rekla kako je "veliki pritisak roditelja".
"S obzirom na to da je potrebno upisati se s ocjenama sedmog i osmog razreda u srednju školu, mislim da to vrlo teško izdrže učitelji u osnovnoj školi. To bi moglo značiti da ako ne daju željenu ocjenu, bez obrzira na znanje, roditelji će ih prijaviti inspekciji i morat će svaku ocjenu pojedinačno dokazivati", pojasnila je.
Osvrnuvši se na slabije rezultate posljednjih nacionalnih ispita, Hitrec je kazala kako nije iznenađena. "Nemoguće je da imamo takve rezultate na nacionalnim ispitima kakve su nam ocjene u osnovnoj školi. Važno je reći da se za te ispite učenici nisu pripremali i mnogi ih nisu ni uzeli ozbiljno jer nisu imali nikakvu posljedicu. Nisu dobili ocjenu", zaključila je Hitrec.