Rodbina talaca poručila izraelskom parlamentu: "Nećete sjediti ovdje dok oni umiru"
DESECI prosvjednika, čije rođake Hamas i dalje drži kao taoce u Gazi, upali su na sastanak u Knesetu, izraelskom parlamentu, kako bi zatražili da se poduzme nešto da se oslobode njihovi rođaci, prenosi Sky News.
Ušli su na sastanak Odbora za financije i vikali "Nećete sjediti ovdje dok oni tamo umiru!". Jedna žena koja je držala slike triju otetih članova obitelji rekla je: "Htjela bih da se barem jedno od njih vrati živo. Barem jedno od troje." Drugi prosvjednici skandirali su: "Oslobodite ih sad, sad, sad!" Vratari, koji obično brzo izbace prosvjednike, stajali su po strani.
Tijekom noći u nedjelju, članovi obitelji otetih u Jeruzalemu su postavili šator u znak prosvjeda, te su se zakleli ostati tamo dok vlada ne postigne dogovor za oslobađanje preostalih zarobljenika. Hamas je 7. listopada zarobio oko 250 ljudi. Pola ih je pušteno tijekom primirja u studenom, nakon čega ih je u Gazi ostalo još 130. Izrael tvrdi da je 27 taoca preminulo u zatočeništvo.
SAD, Katar i Egipat pokušavaju biti medijator u novom dogovoru, ali ni jedna strana ne popušta. Izrael želi uništiti Hamas, dok Hamas traži da se Izrael povuče i iz zatvora oslobodi tisuće Palestinaca, što uključuje i iskusnije militante.
Izraelski premijer Benjamin Netanyahu odbio je Hamasove uvjete za oslobađanje talaca i završetak rata. Forum obitelji talaca i nestalih od premijera je zatražio da "jasno izjavi da neće napustiti civile, vojnike i druge otete u listopadskom debaklu." "Ako je premijer odlučio žrtvovati taoce, trebao bi pokazati da je iskreni vođa i podijeliti svoj stav s izraelskom javnošću", napisali su.
Hamasov napad doveo je do najgoreg sukoba u zadnjim desetljećima. U inicijalnom napadu poginulo je oko 1200 ljudi, većinom civila. U izraelskoj ofenzivi u Gazi poginulo je najmanje 25.105 Palestinaca, a ozlijeđeno je još preko 60.000, prema Hamasovom ministarstvu zdravstva. Ministarstvo ne navodi omjer poginulih civila i militanata, ali napisali su da su oko dvije trećine poginulih žene i djeca.