Profesorica s FPZG-a: Trump predstavlja Ameriku kao nekakvu iskorištavanu koloniju

PROFESOR s Fakulteta političkih znanosti Igor Vidačak i profesorica s Fakulteta političkih znanosti Đana Luša gostovali su u emisiji Hrvatskog radija U mreži Prvog. Komentirali su potencijalnu eskalaciju svjetskog trgovinskog rata.
Luša je podsjetila da je američki predsjednik Donald Trump još tijekom predizborne kampanje najavljivao mogućnost uvođenja carina. "Svojom politikom stvara neizvjesnost na više razina, prvenstveno što se tiče međunarodnih odnosa, odnosno globalnog poretka", rekla je.
"On postaje sve nestabilniji i nepredvidljiviji, što znači da više ne znate otprilike tko vam je partner i tko vodi glavnu riječ. Imali smo takvu situaciju vezanu uz pregovore s Ukrajinom. Trump je jednostavno abolirao Rusiju, krenuo je u bilateralne ili transakcijske separatne pregovore s Rusijom i Ukrajinom. Nije posjeo sve strane za isti stol", dodala je.
Luša: Multilateralizam pada u drugi plan
Napomenula je kako u Trumpovoj administraciji postoji jako negativan stav prema Europskoj uniji, što je najjasnije formulirao potpredsjednik JD Vance. Što se tiče NATO-a, Luša smatra da više ništa nije zagarantirano, pa tako ni to da će Amerikanci ostati vjerni članku 5.
Tvrdi da uvođenje carina pokazuje "trgovački karakter ili mentalitet Trumpove vanjske politike". "On jednostavno vanjsku politiku provodi kao svoj vlastiti biznis. Prijateljima daje određene koncesije ili barem onim liderima koje smatra prijateljima", navela je.
"Ovakvim načinom uvođenja carina šalje jasnu poruku da ona savezništva koja su postojala ne postoje više. Na neki način predstavlja Ameriku kao nekakvu koloniju koja je iskorištavana već godinama od strane trgovinskih partnera i da je sada konačno vrijeme da SAD na neki način vrati proizvodnju na svoj teritorij, da počinje ponovno ubirati plodove svoje trgovinske politike", nastavila je.
"Međutim, isto tako poziva i sve države da pokušaju nekako kroz bilateralne pregovore pronaći neke 'dealove' za sebe. Time onaj multilateralizam na kojemu se temeljio međunarodni poredak sada pada u drugi plan. Sada ćemo svjedočiti unilateralnim transakcijskim potezima koji stvaraju globalnu nestabilnost", kazala je Luša.
Vidačak: Građani prepoznaju koristi od članstva u EU
Vidačak je napomenuo da postoje i pozitivne posljedice poteza američke administracije unutar Europske unije. Kao primjer je naveo nezapamćeno visoku potporu javnosti Europskoj uniji. "U zadnjih 40-ak godina, koliko se mjeri u istraživanjima javnog mnijenja podrška građana institucijama Europske unije, nikad veća podrška nije bila nego što je to slučaj ove godine", istaknuo je.
"To samo pokazuje da građani prepoznaju koristi od članstva u EU. Suočeni s ovakvim vanjskim prijetnjama i ugrozama izvana, građani zapravo poručuju da i negdje 90% građana, prema zadnjim istraživanjima, kaže da je potrebno veće jedinstvo unutar EU u odnosu na ovakve poteze američke administracije", dodao je.
"Ono što je posebno bitno je da jako visoki postotak građana smatra da je važno da Europska unija zadrži fokus na svojim temeljnim vrijednostima na kojima je izgrađena. Dakle, to je ono što ovakvi potezi svakako pridonose i zapravo stvara jednu dobru pozitivnu klimu unutar same Europske unije", rekao je Vidačak.
"Mislim da je EU svjesna da je zbog interesa i političkih i geostrateških razloga važno nastaviti pregovarati", naveo je. Vidačak smatra da je važno zadržati stabilan, predvidiv, racionalan pristup odlučivanju. Uvjeren je kako tu EU ima veliku prednost jer je kroz čitavu svoju povijest gradila institucije i procedure.

bi Vas mogao zanimati
Izdvojeno
Pročitajte još
bi Vas mogao zanimati