Privremeni predsjednik Sirije: Grupe iza kojih stoji Iran su prijetnja cijeloj regiji
![Privremeni predsjednik Sirije: Grupe iza kojih stoji Iran su prijetnja cijeloj regiji](https://ip.index.hr/remote/bucket.index.hr/b/index/71f9ace1-3cf5-4c5b-8cb1-fa30c1dc311c.jpg?width=765&height=402)
PRIVREMENI predsjednik Sirije Ahmed al-Šara izjavio je da su militantne skupine koje podržava Iran, a koje su prethodno djelovale u zemlji, bile ne samo štetne za nju, već su predstavljale prijetnju i za širu regiju, piše NPR. Upravo je on predvodio pobunjeničku skupinu koja je preuzela kontrolu nad Sirijom u prosincu, svrgnuvši diktatora Bašara al-Asada i iranske snage koje su ga podržavale.
U opširnom intervjuu za sirijsku televiziju, Šara je rekao da su iranske snage korištene za "poticanje nestabilnosti" u Siriji i susjednim državama. "Prisutnost iranskih milicija pod prethodnim [sirijskim] režimom predstavljala je stratešku prijetnju za cijelu regiju", naveo je.
Nekada snažna iranska prisutnost u Siriji gotovo je potpuno nestala. Iranske snage pobjegle su nakon svrgavanja Asada u prosincu, a veleposlanstvo zemlje u Damasku i dalje je zatvoreno.
Otvaranje ostatku svijeta
Šarove izjave naglašavaju napore njegove prijelazne vlade da ponovno uspostavi odnose Sirije s ostatkom svijeta. Tijekom desetljeća pod Asadovom vlašću, Sirija se snažno oslanjala na Iran i Rusiju te je bila izolirana od Zapada.
Novi sirijski čelnik intenzivno radi na obnovi veza koje su ozbiljno narušene ili prekinute, počevši od susjednih zemalja. Šara je tako danas otputovao u Tursku na razgovore s predsjednikom Recepom Tayyipom Erdoganom, koji bi trebao igrati ključnu ulogu u nastojanjima Sirije da se oporavi od građanskog rata koji je trajao gotovo 14 godina.
Oko tri milijuna Sirijaca i dalje su izbjeglice u Turskoj, koja želi vidjeti njihov povratak kući. Turske građevinske tvrtke dobro su pozicionirane da preuzmu vodeću ulogu u obnovi Sirije, gdje je više od polovice stanovništva bilo prisiljeno napustiti svoje domove.
Prvo posjetio Saudijsku Arabiju
Kako piše NPR, put u Tursku uslijedio je nakon Šarova posjeta Saudijskoj Arabiji u nedjelju, što je bilo njegovo prvo inozemno putovanje otkako je preuzeo vlast. Rijad bi mogao financijski pomoći Siriji u oporavku, iako nakon razgovora Šare s de facto saudijskim vođom, prijestolonasljednikom Muhamedom bin Salmanom, nisu objavljeni konkretni planovi.
Mnogi Sirijci također pozivaju SAD i Europu da ukinu dugogodišnje sankcije uvedene zemlji, tvrdeći da su one bile namijenjene bivšem Asadovom režimu i da bi sada trebale biti uklonjene. Neke europske zemlje razmatraju mogućnost povećanja kontakata sa Sirijom. Međutim, predsjednik Trump pokazao je malo interesa za suradnju s novom sirijskom vladom.
"Nismo uključeni u Siriju. Sirija je u vlastitom kaosu. Tamo već imaju dovoljno problema i ne trebaju nas", rekao je Trump nedavno.
Novi put Sirije
U međuvremenu, Šara se suočava s nizom političkih i ekonomskih izazova kod kuće. U zemlji koja je većinu svoje moderne povijesti bila pod autoritarnom vlašću, Šara je rekao da budućom Sirijom neće dominirati jedna osoba, prenosi NPR.
"Ako na Siriju gledamo kao na zemlju kojom će vladati jedan pojedinac - gdje se odluke donose prema tome tko mu se sviđa, tko mu se protivi ili tko se s njim slaže - tada kažem da je taj pogled pogrešan", rekao je Šara. "Sirija ne ide u tom smjeru."
Međutim, priznao je da nova vlada još nije uspostavila pravila za političke stranke. Također je rekao da je najhitniji prioritet stabilizacija zemlje te da će proći četiri ili pet godina prije nego što Sirija održi izbore.
Asadov režim bio je odgovoran za masovna kršenja ljudskih prava, a Šara je ponovno rekao da će najodgovorniji visoki dužnosnici biti procesuirani. "Progonimo ove ključne kriminalne figure. Mnogi su ljudi patili zbog sustavnih zločina koje su počinili određeni pojedinci", rekao je te dodao kako ipak ne mogu riješiti svaki pojedini incident iz prošlosti.
"Ne možemo riješiti svaki pojedini incident koji se dogodio u posljednjih 60 godina. Moramo biti spremni prevladati neke pritužbe. Vjerujem da je to tanka granica koja održava ravnotežu između građanskog mira i prijelazne pravde."
Neki dužnosnici osumnjičeni za zločine pod Asadom su uhićeni. Međutim, Asad i njegova obitelj pobjegli su u Rusiju. Ostali visoki dužnosnici ili su napustili zemlju ili su još uvijek u bijegu unutar Sirije.
![](/Content/img/loader_40px.gif)
bi Vas mogao zanimati
Izdvojeno
Pročitajte još
bi Vas mogao zanimati