Poljaci o smrti predsjednika u padu aviona 2010.: Eksploziv vjerojatno postavili Rusi
POLJSKO istražno povjerenstvo zaduženo da razjasni uzroke avionske nesreće iz 2010. kod Smolenska u Rusiji, u kojoj je smrtno stradao tadašnji predsjednik Lech Kaczynski, objavilo je da su uzrok pada predsjedničkog zrakoplova Tupoljev 154M dvije eksplozije.
Dana 10. travnja 2010. godine visoki predstavnici Poljske, uključujući šefa države Lecha Kaczynskog, načelnika stožera oružanih snaga, političare, svećenike i druge dužnosnike, zaputili su se predsjedničkim avionom za Katyn, blizu Smolenska u Rusiji.
Povod odlaska je bio odavanje počasti žrtvama masakra 70 godina ranije, 1940. godine. Sovjetska tajna služba NKVD ubila je u tamošnjoj šumi 22.000 predstavnika poljske elite. "Pravi uzrok katastrofe kod Smolenska su bile dvije eksplozije u završnoj fazi leta", piše u izvješću.
Brat blizanac poginulog predsjednika tvrdi da je napad režirao Kremlj
Stranka Pravo i pravda (PiS) Jaroslawa Kaczynskog, brata blizanca poginulog predsjednika, tezu o eksploziji zagovara već godinama. Kaczynski, brat blizanac poginulog predsjednika, izjavio je prije dva dana da je "napad bio odlučen na najvišoj razini Kremlja".
Prijašnja istraga, koju je bila pokrenula liberalna vlada Donalda Tuska, odbacivala je spomenutu tezu, zaključivši da je do nesreće, u kojoj je poginulo sveukupno 96 ljudi, došlo zbog loših vremenskih uvjeta. U novom izvješću na 300 stranica piše da su dvije eksplozivne naprave najvjerojatnije postavljene prilikom servisa zrakoplova u Rusiji.
Dva eksploziva najvjerojatnije postavljena na servisu aviona u Rusiji u firmi čiji je vlasnik ruski oligarh blizak Putinu
Servis je, ističe se u izvješću, obavljen u postrojenjima kompanije Aviakor u Samari, koja je tada bila u vlasništvu ruskog oligarha Olega Deripaške, tadašnjeg prijatelja ruskog predsjednika Vladimira Putina.
Povjerenstvo u izvješću oprezno bira riječi i govori da je postojala "prilika" da se postave eksplozivne naprave te da se putem kodirane radioporuke izazovu eksplozije u "željeno vrijeme i na željenom mjestu".
Prema izvješću, na dijelovima zrakoplova su pronađeni tragovi eksploziva. Također, snimka otkriva šok i povike posade i putnika u posljednjim sekundama leta, a buka je protumačena kao rezultat prve eksplozije. U prvotnom izvješću se zaključilo da se radilo o sudaru zrakoplova s drvetom. U novom izvješću se teško optužuju ruski kontrolori letenja da su "namjerno" poljskim pilotima dali krive podatke.
Rusija odbija predati olupinu zrakoplova što Poljska već godinama traži
Nastojeći identificirati moguće naručitelje operacije, u izvješću se navodi "ilegalno miješanje" upereno protiv predsjednika Kaczynskog zbog njegove politike koja je bila suprotstavljena interesima Moskve, no izbjegava se govoriti o "atentatu", kako je tu nesreću u nedjelju nazvao Jaroslaw Kaczynski.
On traži da se odgovorni za nesreću, u Poljskoj i Rusiji, otkriju i kazne. Moskva odbija predati olupinu zrakoplova, što Varšava godinama traži, te poručuje da će to moći učiniti tek kad se završi njihova vlastita istraga.