Ovo su teorije po kojima su američki izbori ukradeni
REĆI da je Amerika zemlja u kojoj desničari i ljevičari žive u paralelnim stvarnostima postalo je gotovo klišej. No predsjednički izbori u ovoj zemlji samo su posljednja dramatična potvrda tog uvida.
Za "plavu" (demokratsku) Ameriku, jasni pobjednik izbora i novi predsjednik je Joe Biden, koji ima mnogo više od potrebnih 270 elektorskih glasova. Za "crvenu" (republikansku) Ameriku, s druge strane, na djelu je povijesno neviđena izborna prevara koja se upravo razotkriva, a kad bude dokazana na sudu, aktualni predsjednik Donald Trump pokazat će se pravim pobjednikom izbora.
Za početak, znakovito je da su izborni dužnosnici u gotovo svim saveznim državama iz obaju glavnih američkih stranaka potvrdili za New York Times kako nema dokaza izborne prevare ili drugih neregularnosti koje bi igrale ulogu u rezultatu ovih predsjedničkih izbora, unatoč upornim tvrdnjama Trumpa i njegovih saveznika da je Bidenova pobjeda rezultat izborne krađe.
"Ne znam ni za jedan slučaj gdje je netko tvrdio da je glas ubrojen ako nije trebao biti ili da nije ubrojen, a trebao je biti. Nije bilo prevare", izjavio je demokratski državni tajnik države Minnesote Steve Simon.
"Postoji veliki ljudski kapacitet za izmišljanje stvari koje nisu istinite o izborima. Teorije zavjere i glasine i sve te stvari šire se nekontrolirano. Iz nekog razloga izbori potiču takvu vrstu mitologije", komentirao je pak Frank LaRose, republikanski državni tajnik države Ohio.
>>Trump osvojio Aljasku, u Georgiji će se opet brojiti glasovi
A republikanski gradski povjerenik Philadelphije zadužen za nadzor izbora Al Schmidt otišao je još dalje i oštro prozvao one koji šire glasine i optužbe o izbornoj krađi.
"Kad gledam to iznutra, sve se skupa čini vrlo poremećeno. Na kraju dana mi brojimo kvalificirane glasove glasača. Ne razumijem kontroverzu koja to okružuje. Ljude koji iznose optužbe da ne brojimo te glasove ili da dodajemo lažirane glasove, svakakve ludosti", rekao je Schmidt za televizijsku emisiju 60 Minutes na televiziji CBS News.
>>Može li Trump tužbama preokrenuti poraz na izborima i ostati predsjednik?
Izborni dužnosnici onemogućavali nadzor republikanskim promatračima?
Izborni stožer Donalda Trumpa u ponedjeljak je podnio tužbu na saveznom sudu u Pennsylvaniji kako bi se dužnosnike te države spriječilo da potvrde pobjedu Joea Bidena.
U tužbi se navodi da u pensilvanijskom sustavu glasanja poštom "ne postoji transparentnost i mogućnost provjere kakva postoji za glasače koji glasaju na biralištu".
Trumpov stožer tvrdi da je u toj državi prekršen Ustav jer je stvoren "protuzakoniti dvostruki izborni sustav" po kojemu je glasanje na biralištu podložno većim provjerama od glasanja putem pošte. Državni odvjetnik te države Josh Shapiro rekao je pak kako ta tužba nema merituma.
"Za birače u Pennsylvaniji postojali su različiti standardi, ovisno o tome koji su način glasanja izabrali, a mi vjerujemo da je u tom dvostrukom izbornom sustavu moglo biti lažnih glasova koji su se brojili bez prave provjere ili nadzora", priopćio je glavni savjetnik Trumpove kampanje Matt Morgan.
Ipak, zanimljivo je da je optužbu da se republikanskim promatračima u Philadelphiji, Pennsylvaniji nije dozvolio pristup prostoriji u kojoj su se prebrojavali glasovi prošli tjedan opovrgnuo i reporter Fox Newsa Eric Shawn.
"To nije istina. To jednostavno nije istina. Izborni promatrači, republikanci su bili u toj sobi, gdje su trebali biti, stojeći rame uz rame uz demokrate", izjavio je Shawn u javljanju uživo u petak, dok je prebrojavanje još trajalo.
"Zapravo, odvjetnici Trumpovog stožera priznali su to pred saveznim sudom. Ukazali su na to da je u jednom trenutku bilo 19 republikanskih promatrača u sobi", dodao je Shawn.
A kad je sudac Paul Diamond na ročištu u četvrtak u Pennsylvaniji pitao odvjetnika Trumpovog stožera Jeromea Marcusa o prisutnosti republikanskih promatrača, ovaj mu je priznao da je "bilo više od nula ljudi u sobi", prenosi CNN.
"Oprostite, ali koji je onda vaš problem?" upitao ga je sudac, koji je nakon toga odbio njihov zahtjev da se zaustavi brojenje glasova.
Nadalje, kako izvještava časopis Forbes, Trumpova optužba da je republikanskim promatračima zabranjen pristup u Detroitu, Michiganu netočna je jer su najmanje 134 republikanska promatrača bila prisutna na lokaciji na kojoj su se brojili glasovi. Istina je da su, kao što je Trump ustvrdio, izborni radnici u centru za brojenje glasova u ovom gradu prekrili prozore kartonom, ali to su napravili zbog prosvjednika ispred zgrade koji su ih zastrašivali, dodaje Forbes.
>>U Detroitu pokušavaju omesti brojenje glasova, NBC javlja da je situacija napeta
Valja podsjetiti da je na istoj lokaciji policija morala štititi izborne radnike od agresivnih prosvjednika koji su tražili da se "zaustavi brojenje".
"Postoji samo jedna stranka u Americi koja pokušava držati promatrače izvan prostorija u kojima se broje glasovi. Ta stranka je Demokratska stranka. Takva pozicija se ne zauzima kad želite poštene izbore. Ne protivite se istrazi glasanja kad želite poštene izbore. Ne protivite se našim naporima da izbori budu transparentni kad želite poštene izbore. Takve pozicije zauzimate kad želite prevaru i kad pozdravljate ilegalno glasanje", bila je oštra Trumpova glasnogovornica Kayleigh McEnany na konferenciji za medije u ponedjeljak.
Ravnateljica Republikanskog nacionalnog povjerenstva (RNC) Ronna McDaniel na istoj je konferenciji za medije navela da je povjerenstvo prikupilo 131 pismeno svjedočenje pod prisegom u sklopu svoje istrage izbornih neregularnosti u drugoj ključnoj saveznoj državi, Michiganu.
No kad je Trumpov stožer objavio ova svjedočenja, ispostavilo se da su barem neke od tih pritužbi potpuno neosnovane - primjerice, da je dopisni glas za Detroit došao s adrese izvan Detroita, što je potpuno logično za glasanje poštom.
Neke se pak odnose na legitimnu optužbu da su izborni radnici dobili uputu da retroaktivno mijenjaju datum slanja ili pristizanja glasačkih listića, kako bi ih se uvažilo.
"Kad netko mijenja datum glasačkih listića, to je ilegalno", rekla je McDaniel.
Softver je prebacivao glasove za Trumpa Bidenu?
I Trump i njegovi pristaše posljednjih dana tvrde i da su navodne "softverske greške" izmijenile rezultate u Michiganu i Georgiji, aludirajući da se ustvari radi o namjernoj krađi glasova. U jednom slučaju u okrugu Antrim u Michiganu republikanci su prijavili da je 6000 glasova zbog ove softverske "greške" otišlo Bidenu umjesto Trumpu.
"Okružni službenik istupio je i rekao: 'Softver za brojenje pogriješio je i prouzročio krivo brojenje glasova.' Otada smo otkrili da još 47 okruga koristi isti softver za istu svrhu", izjavila je predsjednica Republikanske stranke u Michiganu Laura Cox na press-konferenciji prošlog tjedna.
No kako piše New York Times, ova greška u okruzima Antrim i Oakland u Michiganu zapravo je bila ljudska, a ne softverska, prema reviziji koju su provele mičigenske vlasti, okružni službenici i eksperti za sigurnost izbora. Dužnosnici su zaključili da se radilo o izoliranim greškama koje ne ukazuju na širi problem s brojenjem glasova drugdje u Michiganu i ostatku SAD-a.
Iako je greška prijavljena i u Georgiji, tamo je utjecala samo na provjeru glasača u dva okruga i na prijavu rezultata, ne i na samo brojenje glasova.
"Bilo tko tko pokušava pogrešno povezati situaciju u ove dvije države širi dezinformacije u pokušaju da potkopa integritet našeg izbornog sustava", izjavila je glasnogovornica državnog tajništva Michigana Tracy Wimmer.
Nadalje, kako piše Associated Press, Trumpovi pristaše lažno su povezali Demokratsku stranku i Dominion Voting Systems, tvrtku koja je proizvela dotični softver. Tvrdnje da predsjednica Predstavničkog doma Kongresa Nancy Pelosi ili senatorica Dianne Feinstein imaju vlasnički udio u ovoj tvrtki nemaju nikakve osnove, navodi AP.
>>Glavni američki svjedok navodnog manipuliranja glasovima promijenio priču?
Mediji povukli potvrdu da je Biden izabrani predsjednik?
U ponedjeljak navečer i utorak društvenim mrežama su se proširile dezinformacije da je Biden izgubio neslužbeni status pobjednika u ključnoj saveznoj državi Pennsylvaniji i, povezano s time, status izabranog predsjednika. U širenju ove lažne vijesti sudjelovali su i Trumpov odvjetnik Rudy Giuliani i bivša državna odvjetnica Floride Pam Bondi, tvrdeći na Twitteru da je renomirana stranica za izbornu analizu Real Clear Politics povukla svoju projekciju Bidenove pobjede u Pennsylvaniji i smanjila njegov projicirani broj elektorskih glasova na 259.
Lažnu vijest je potom na YouTubeu proširio kanal The Next News Network, a na Googleu je pretraga "Biden loses Pennsylvania" (Biden gubi Pennsylvaniju) skočila čak 1150% u malo više od sat vremena, prema Google Trendsu.
Međutim, vijest je demantirao suosnivač i direktor Real Clear Politicsa, Tom Bevan.
"Ovo je pogrešno. Nikad nismo proglasili pobjednika u Pennsylvaniji i ništa se nije promijenilo", napisao je Bevan u odgovoru na Giulianijev tvit. Uostalom, kratak pregled ove stranice jasno pokazuje da imaju dvije verzije karte SAD-a s pobjednicima - onu na kojoj su zbrojeni svi elektorski glasovi koje su Biden i Trump vjerojatno dobili (Biden 319, Trump 219), nazvanu "No Toss Ups Map" i onu na kojoj su zbrojeni samo elektorski glasovi država u kojima je Real Clear Politics potvrdio pobjedu (Biden 216, Trump 125).
Unatoč tome, kao i činjenici da su Facebook, YouTube i Twitter označili mnoge od ovih objava kao lažne, dezinformacija se nastavila širiti.
Izborni radnici ispunjavali tuđe glasačke listiće?
Snimka koju su Trumpovi pristaše posljednjih dana viralno širili trebala je biti potvrda teorije o izbornoj prevari, odnosno dokaz da brojači glasova u okrugu Delaware ispunjavaju glasačke listiće u korist Joea Bidena.
No u stvarnosti su brojači glasova osiguravali da se oštećeni listići mogu ispravno prebrojiti, objasnili su izborni dužnosnici u petak.
Na snimci se, naime, ustvari vidi potpuno legalan proces ispravljanja, odnosno prepisivanja oštećenih glasačkih listića dobivenih poštom kako bi ih glasački aparati za prebrojavanje mogli prepoznati. Snimka prikazuje kako djelatnik kopira informacije na novi, prazni glasački listić. Cijeli proces promatraju neovisni promatrači koji su udaljeni dva metra, što je dogovor na koji je pristala Republikanska stranka u okrugu Delaware, piše CBS News.
Dužnosnici navode kako je snimka zumirana da se promatrači ne bi vidjeli u kadru, odnosno kako bi gledatelji snimke bili manipulirani.
"Odjel za izbore okruga Delaware imao je livestream brojenja glasova, koji je objavljen 3. studenog. Taj prijenos uživo omogućavao je građanima da proces brojenja glasova prate uživo u realnom vremenu, pruživši tako transparentan uvid u proces", navodi se u objavi okruga Delaware.
"Nažalost, neki građani modificirali su video i iznijeli lažne tvrdnje, koje su bez osnova dovele u pitanje integritet izbornog osoblja i potpuno transparentnog procesa brojenja glasova u okrugu Delaware", stoji u objavi.
Posebno je ironično što Trumpovi pristaše koriste snimke nadzornih kamera, korištenih upravo kako bi proces prebrojavanja bio što transparentniji, kao dokaz izborne prevare.
Još jedna obmanjujuća, ali viralna snimka ovog tipa dolazi iz okruga Fulton u državi Georgia, gdje se čini da glasački radnik odbacuje glasački listić. Radnik je ustvari bacio listu s instrukcijama, objasnio je izborni nadzornik okruga Fulton, Richard Barron. Radnik čiji su identitet i adresa otkriveni na društvenim mrežama trenutno se mora skrivati zbog prijetnji koje je dobio, dodao je Barron.
Kutije s listićima naknadno se dovozile u centre za brojenje glasova?
Još jedna viralna snimka iz Detroita, Michigana, na kojoj muškarac unosi kutiju ili sanduk na kolicima u centar za brojenje glasova, lažno je predstavljena kao dokaz da se kutije s glasačkim listićima potajno unose nakon zatvaranja birališta iako u toj državi listiće koji pristignu poštom nakon zatvaranja birališta nije dozvoljeno brojiti (za razliku od nekih drugih država koje dozvoljavaju rok od nekoliko dana nakon izbora).
Snimku su, među ostalima, podijelili Trumpov sin Eric Trump, desničarski youtuber Steven Crowder i ekstremno desničarski portal Gateway Pundit. A onda je reporter lokalne televizije WXYZ 7 Action News Ross Jones prošli četvrtak otkrio da je osoba sa snimke njegov fotograf koji je unosio opremu u centar za svoju 12-satnu smjenu.
"Video je snimila Kellye SoRelle, teksaška odvjetnica i pripadnica 'odvjetnika za Trumpa'. Nadam se da je bolja odvjetnica nego što je detektivka", dodao je sarkastično Jones.
Lažnu vijest demantirala je još jedna reporterka ove televizije, Jenn Schanz, koja je istog dana pred kamerom pokazala sporna kolica sa sandukom s fotografskom opremom.
Wisconsin izbrojio više glasova nego što ima registriranih glasača?
Ova se glasina također viralno proširila prošle srijede, dan nakon izbora. Primjerice, konzervativni aktivist Mike Coudrey ustvrdio je u tvitu da je broj registriranih glasača u Wisconsinu 3.129.000, a da je ukupni broj glasova na ovim izborima u toj državi bio 3.239.920.
"Ovo je izravni dokaz prevare", zaključio je Coudrey u tvitu koji je kasnije izbrisan, što nije spriječilo zagrižene Trumpove pristaše da ga bez provjere dijele na Twitteru i Facebooku kao dokaz.
Međutim, ova je tvrdnja lažna, utvrdio je Snopes. Naime, kako to obično biva kod ovakvih lažnih vijesti, ispostavilo se da je broj koji se iznosi lažan. Konkretno, Coudrey je usporedio broj glasova na ovogodišnjim izborima s brojem registriranih glasača prije izbora za Kongres 2018.
A na stranici Izbornog povjerenstva Wisconsina jasno se navodi da je "država Wisconsin 1. studenog 2020. imala 3.684.726 aktivnih registriranih glasača". Također, prema New York Timesu, u Wisconsinu je ove godine ukupno glasalo 3.296.836 glasača, što je manje od broja registriranih glasača.
Podsjetimo, u SAD-u se glasači moraju prethodno registrirati da bi mogli glasati na izborima - dakle, gore navedeni broj ne predstavlja ukupan broj građana s glasačkim pravom, nego onih koji su se registrirali. U 21 saveznoj državi, doduše, glasač se može registrirati i na sam dan izbora.
Svih 128 tisuća novih glasova u Michiganu otišlo Bidenu, nijedan Trumpu?
Konzervativni kolumnist Matt Mackowiak objavio je u srijedu tvit koji sugerira da je nevjerojatnih 100% od otprilike 128 tisuća novoprebrojanih glasova u ključnoj državi Michigan otišlo Joeu Bidenu. Mackowiak je kasnije obrisao tvit, ali ne prije nego što ga je popularni konzervativni autor Matt Walsh retvitao uz opasku: "Ovo je dovoljan razlog da se ide na sud. Nijedna poštena osoba ne može ovo vidjeti i reći da je to normalno, odnosno da nije zabrinjavajuće."
Taj tvit se munjevito proširio društvenim mrežama, a objavio ga je i sam američki predsjednik Donald Trump uz opasku: "Što je ovo?"
Međutim, izvorna tvrdnja Mackowiaka utemeljena je na pogrešci koju je napravila kompanija za izbornu analizu Decision Desk HQ.
Konkretno, dezinformacija je proizašla iz pogreške u pisanju broja glasova u okrugu Shiawassee u Michiganu. U podacima je trebalo pisati da je u okrugu prebrojen 15.371 glas, a ne 153.710 glasova. Pogreška je u međuvremenu popravljena, piše portal za provjeru činjenica (fact-checking) Snopes.
Mrtvi ljudi glasali za Bidena?
"Za one koji ne vjeruju u izbornu prevaru. Ovo je suludo. William Bradley je mrtva osoba stara 118 godina koja je očito glasala u odsutnosti (poštom) u okrugu Wayne u Michiganu. Bradley je umro 1984. Koliko već ova prevara traje?" napisala je tako Trumpova glasačica Anna Paulina Luna, a njen tvit je podijelio i Donald Trump mlađi, sin predsjednika.
Sličan takav podijelio je i još jedan Trumpov pristaša, Austin Fletcher, na Twitteru. Međutim, glasnogovornik državne tajnice Michigana odgovorio je na upit Snopesa o ovom slučaju i demantirao da se radi o dokazu izborne prevare, objašnjavajući da i u slučaju da zbog greške bude prijavljen glas mrtve osobe, postoje kontrole koje sprečavaju da takav glas bode uvažen.
"Glasački listići glasača koji su umrli odbijaju se u Michiganu, čak i ako je glasač poslao glasački listić poštom i onda umro prije dana izbora. U rijetkim prilikama glasački istić živog glasača može biti prijavljen u evidenciji na takav način da se čini da je glasač mrtav. To se može dogoditi zbog glasača sa sličnim imenom, gdje je npr. glasački listić slučajno prijavljen kao da je glasao John Smith Sr., a zapravo je glasao John Smith Jr. ili zato što je datum rođenja netočno dokumentiran u dosjeu glasača - npr. tako da je netko rođen 1990. slučajno prijavljen kao netko tko je rođen 1890. U takvim scenarijima nije glasao nitko tko nije zaista legitiman glasač i nema utjecaja na ishod izbora. Lokalni službenici mogu ispraviti problem kad im se svrati pažnja na njega", odgovorio je glasnogovornik.
Također, Logically, tvrtka koja se bavi detektiranjem dezinformacija, izvijestila je da su mrtvi glasači čija se imena navode u videu koji se širi na društvenim mrežama "najvjerojatnije srodnici ljudi koji su rođeni početkom 20. stoljeća, koji su naslijedili njihova imena".
Logicaly je uspio i pronaći dvoje od troje navodno mrtvih glasača iz Michigana. William Tarnley Bradley, koji ima 62 godine, živi u istom poštanskom području kao i William Bradley, koji je rođen 1902. i umro 1984. A Donna Brydges živi u Ludingtonu, Michiganu i ima 75 godina. Za treću mrtvu osobu, June Aiken, nisu uspjeli pronaći živu osoba istog imena, ali to ne znači da ista ne postoji, napominju iz ove tvrtke.
Osim toga, društvenim mrežama se proširila tvrdnja, koju je prvo objavio desničarski portal Breitbart, da se na glasačkom popisu u Pennsylvaniji nalazi čak 21 tisuća mrtvih te da su neki od njih glasali za Bidena na ovim izborima.
"Mrtvi su, izgleda, premoćno glasali za Joea Bidena ovaj put", sarkastično je komentirao republikanski kongresnik Matt Gaetz na Twitteru uz poveznicu na članak s Breitbarta. Eksplozivna brojka navodi se u tužbi koju je podnijela konzervativna Pravna zaklada za javni interes protiv državne tajnice Pennsylvanije, Kathy Boockvar.
No kako piše New York Times, naprosto nema dokaza da je u Pennsylvaniji glasala 21 tisuća mrtvih, pa ni dio od te 21 tisuće. Sudac je odgovorio dotičnoj zakladi da joj ne može vjerovati na riječ da su dotični glasači mrtvi, a glasnogovornica ureda državnog odvjetnika Pennsylvanije tvrdi kako "nema dokaza da je ijedna preminula osoba glasala na izborima 2020."
Republikanski odvjetnik priznao da nema dokaza o prevari
Trump je, inače, dosad dobio jednu tužbu u Pennsylvaniji, onu u kojoj je njegov stožer tražio veći pristup procesu prebrojavanja, no tvrdi da se izborni dužnosnici svejedno nisu pridržavali te odluke. S druge strane, Trumpov stožer je prošli tjedan izgubio dvije tužbe, u Georgiji i Michiganu, gdje je sudac odbacio njihov navodni dokaz kao "glasine", piše portal Jurist.org.
Za kraj, možda najbolji sažetak ove iznimno zamršene i nejasne situacije nudi transkript sa sudskog postupka o navodnoj izbornoj prevari u Pennsylvaniji.
"Tvrdite li da postoji ikakva prevara u vezi s ova 592 osporavana glasačka listića?" pita sudac republikanskog odvjetnika.
"Koliko ja znam, trenutno, ne", odgovara odvjetnik.
"Tvrdite li ima ikakvog neprimjerenog ili neopravdanog utjecaja na elektore u vezi s ova 592 glasačka listića?" pita ga zatim sudac.
"Koliko trenutno znam, ne", odgovara opet odvjetnik.