Okriven gen koji uzrokuje ubrzano starenje
Tekst se nastavlja ispod oglasa
FRANCUSKI američki istraživači otkrili su gen koji je odgovoran za najupadljiviji oblik ubrzanog starenja, progeriju, iznimno rijetku bolest zbog koje djeca oboljela od te bolesti izgledaju poput staraca.
Otkriće, jako važno za tu bolest koja je prvi put opisana prije stotinu godina, omogućit će i da se bolje razumiju drugi oblici patološkog starenja, a možda i normalno starenje."Progerija (od grč. riječi geron - starac) koju zovu i Hutchinson-Gilfordov sindrom, iznimno je rijetka i neizlječiva genetska bolest: pogađa jedno od 4 do 8 milijuna djece, no brojka se možda podcjenjuje", rekao je dr. Nicolas Levy koji predvodi skupinu francuskih istraživača.
Bolest su prije sto godina opisali Hutchinson (1886.), a zatim i Gilford (1904.), a pogađa djecu obaju spolova. Najčešći su simptomi bolesti: rijetka kosa, ukočeni zglobovi, kardiovaskularne tegobe, starenje kože.
Istraživači su otkrili mutaciju (pogrešku u DNK), odnosno jednostavnu zamjenu slova genetskog pisma na genu s nazivom LMNA na kromosomu 1. Taj gen omogućuje proizvodnju već poznatog proteina lamin A.
Lamini su proteini koji pridonose očuvanju strukture membrane stanične jezgre (sadrži DNK). U nedostatku lamina, membrana propada i stanice se slabo ili uopće ne dijele. Obnova tkiva je stoga otežana, što uzrokuje nenormalno starenje.
Tekst se nastavlja ispod oglasa
Isti gen sudjeluje u genetskim bolestima kao što su neuromuskularne bolesti. Te takozvane laminopatske bolesti pogađaju uglavnom samo jednu vrstu tkiva (mišićje, srce, masno tkivo...), premda su lamini prisutni u stanicama svih vrsta.Prema riječima Nicolasa Levyja, "sljedeći će korak biti stvaranje životinjskog obrasca progerije kako bi se mogli utvrditi načini za njezino zaustavljanje".

Ovo je .
Homepage nacije.
ovdje. Atraktivne fotografije i videe plaćamo.
Imate važnu priču? Javite se na desk@index.hr ili klikom
Želite raditi na Indexu? Prijavite se
Tražimo sadržaj koji
bi Vas mogao zanimati
bi Vas mogao zanimati
Izdvojeno
Pročitajte još
Učitavanje komentara
Tražimo sadržaj koji
bi Vas mogao zanimati
bi Vas mogao zanimati