Odvjetnička tvrtka o Panama papers: Izvješća se odnose na stereotipe, javnost ne zna što radimo
Foto: Hina, projects.icij.org
ODVJETNIČKA tvrtka Mossack Fonseca iz koje su iscurjeli milijuni dokumenata koji otkrivaju da su svjetski bogataši, državnici, FIFA i političari skrivali novac u poreznim oazama uzvratila je udarac nazvavši "netočnim" medijska izvješća o njihovu radu.
"Ta se izvješća odnose na pretpostavke i stereotipe i igraju na to da javnost nije upoznata s radom tvrtki poput naše", obrazlaže se u izjavi tvrtke Mossack Fonseca koja ima sjedište u Panami.
Među političkih čelnicima spomenutim u dokumentima nalaze se suradnici ruskog predsjednika Vladimira Putina, islandski premijer Sigmundur David Gunnlaugsson i njegova supruga, a kineski predsjednik Xi Jinping i britanski premijer David Cameron imaju članove obitelji koji su povezani s offshore tvrtkama.
U izjavi tvrtke Mossack Fonseca, koja je objavljena nakon što je istraga u kojoj je sudjelovao novinarski konzorcij od 100 dnevnih listova pokazala da su neke tvrtke registrirane u poreznim oazama korištene za pranje sumnjiva novca, trgovinu oružjem i drogama te za utaju poreza, ponavlja se da tvrtka "nikad nije bila optužena niti joj se sudilo u vezi s kriminalnim djelatnostima".
Objavljivanje podataka pokrenulo je i raspravu o tomu kako su svjetski bogataši, moćnici i političari primijenili sheme izbjegavanja plaćanja poreza koje su nedostupne većini svjetske populacije.
Tvrtka kaže da osniva offshore kompanije za klijente iz "različitih pravnih razloga, uključujući prekogranično spajanje i akvizicije, stečajeve i osobnu sigurnost, te za restrukturiranje i za udruživanje investicijskog kapitala od ulagača koji žive pod različitim jurisdikcijama a žele neutralan pravni i porezni režim koji ne ide ni u korist ni na štetu bilo kojeg ulagača".
Dodaje da je ona "zakonski i praktično ograničena" u mogućnosti da regulira poslovanje kompanija te izražava žaljenje "zbog svake zlouporabe uključenih kompanija".
Panama je u utorak priopćila da otvara istragu o tom globalnom skandalu naglasivši da je njezin cilj utvrditi jesu li zaista počinjena kaznena djela, tko ih je počinio te eventualnu financijsku štetu.
Više zemalja već je priopćilo da je otvorilo istrage, među njima Austrija, Švedska, Nizozemska, Australija i Novi Zeland.