Berlin: Ako postignemo dogovor, prvi Patriot stiže u Ukrajinu kroz nekoliko mjeseci

BERLIN i Washington donijet će odluku o slanju dvaju američkih protuzračnih sustava Patriot u Kijev u narednim danima ili tjednima, izjavio je jučer njemački ministar obrane Boris Pistorius nakon razgovora s američkim ministrom obrane Peteom Hegsethom.
Njemačka je ponudila kupnju američkih sustava Patriot kako bi ih isporučila Ukrajini, koja je posljednjih tjedana pretrpjela neke od najtežih ruskih napada tijekom rata.
Govoreći u Washingtonu, Pistorius je rekao da će se razgovori nastaviti na radnoj razini kako bi se dogovorili detalji, uključujući broj lansera i raketa koje bi mogle biti uključene u sporazum. Ako se postigne dogovor, prvi sustav Patriot mogao bi biti poslan u Ukrajinu u roku od nekoliko mjeseci, rekao je. Odbio je komentirati jesu li razgovori uključivali i ofenzivno oružje za Kijev.
Njemačka je već donirala tri svoja sustava Patriot Ukrajini, zadržavši devet sustava – znatno manje od 36 baterija Patriot koliko je imala na vrhuncu Hladnog rata.
Pistorius je u Washingtonu dočekan srdačno, što odražava promjenjivu ulogu Njemačke kao glavnog sudionika u najvećem vojnom jačanju NATO-a od Hladnog rata, nakon desetljeća zaostajanja u vojnoj potrošnji.
Dok se europski dužnosnici brinu zbog moguće buduće ruske prijetnje i pripremaju na smanjenje američkih snaga, Njemačka je ublažila ustavnu kočnicu zaduživanja kako bi ispunila novi NATO-ov cilj izdvajanja 3.5% BDP-a za obranu do 2029. godine.
Ova mjera povećat će njemačku vojnu potrošnju na 162 milijarde eura u 2029., što je znatno povećanje u odnosu na 95 milijardi eura u nacrtu proračuna za 2025.
Njemačka traži američke lansere Typhon
Pistorius je rekao da je Berlin poslao zahtjev Washingtonu za kupnju američkih lansera Typhon, a odluka o eventualnoj narudžbi bit će donesena kasnije. Taj je sustav opisao kao privremeno rješenje dok europski partneri rade na razvoju vlastitog kopnenog oružja dugog dometa.
"Zajedno s Velikom Britanijom i drugim partnerima razvijamo kopnene sustave dugog dometa, ali to će potrajati 7 do 10 godina", rekao je Pistorius novinarima. "Zato nam treba privremeno rješenje."
Typhon, sposoban lansirati projektile dometa oko 2000 km, mogao bi premostiti razdoblje do raspoređivanja američkih projektila dugog dometa u Njemačkoj, predviđenog od 2026., dok se ne razviju europska kopnena oružja dugog dometa, naveo je ministar.
Dogovor iz doba Bidena
Pistorius, međutim, nije dobio jasnu potvrdu ostaje li Washington privržen privremenom raspoređivanju projektila dugog dometa u Njemačkoj od 2026., kako je dogovoreno za vrijeme bivšeg predsjednika Joea Bidena.
"Vrlo sam uvjeren da prošlogodišnji dogovor još uvijek vrijedi, ali još čekamo konačnu odluku", naglasio je, dodajući da je raspoređivanje trenutno u fazi preispitivanja.
Raspoređivanje bi uključivalo sustave poput krstarećih raketa Tomahawk dometa 1800 km i razvojno hipersonično oružje Dark Eagle dometa oko 3000 km. Rusija je kritizirala te planove kao ozbiljnu prijetnju svojoj nacionalnoj sigurnosti i odbacila zabrinutost NATO-a da bi mogla napasti neku od članica saveza.
Druga važna tema Pistoriusovih razgovora u Washingtonu bila je tekuća revizija američkog rasporeda snaga diljem svijeta, što bi moglo dovesti do smanjenja broja vojnika u Europi, gdje trenutno služi oko 80.000 američkih vojnika, uključujući oko 40.000 u Njemačkoj.
Europski saveznici pozivaju Washington da svako smanjenje bude usklađeno kako bi se spriječile sigurnosne praznine koje bi mogle ostaviti članice NATO-a ranjivima na rusku agresiju.
Pistorius je rekao da se Hegseth složio s koordiniranim i transparentnim pristupom u slučaju da SAD doista povuče dio svojih trupa s europskog kontinenta.

bi Vas mogao zanimati
Izdvojeno
Pročitajte još
bi Vas mogao zanimati