Neodlučno Ministarstvo financija: "Osobni identifikacijski broj je široko dostupan podatak"
MINISTARSTVO financija nikako se ne može odlučiti u koju kategoriju tajnosti spada Osobni identifikacijski broj (OIB) pa su tako prije samo dva dana na Indexov upit odgovorili kako OIB nije tajni podatak, ali "naravno da ga se ne smatra javnim podatkom", da bi danas priopćili kako je riječ o "široko dostupnom podatku".
"Tragom informacija kako Porezna uprava na posebnoj web stranici omogućava građanima da na temelju vlastitog MBG-a ili broja osobne iskaznice dobiju podatke o OIB-u, te da bilo tko, kome je poznat nečiji MBG ili broj osobne iskaznice, može saznati tuđi OIB, skrećemo pozornost na nekoliko važnih informacija o statusu OIB-a i njegovoj dostupnosti, odnosno o tajnosti. Prije svega, sam OIB nije tajni podatak. OIB je novi, učinkoviti `ključ` za upis i automatsku razmjenu podataka između službenih evidencija i kao takav, on sam po sebi nije tajan. Međutim, podaci koji se mogu dohvatiti putem OIB-a jesu tajni, ali oni su dostupni samo ovlaštenim osobama, i to isključivo uz korištenje nekih dodatnih, strogo zaštićenih mehanizama i podataka", navodi se u najnovijem očitovanju Ministarstva financija.
"OIB tako ima identičan status kojeg ima recimo Social security number (SSN - Broj socijalnog osiguranja, op.a.) u SAD-u, što znači da ako i saznate tuđi broj, s njim ne možete baš ništa. Osim toga, OIB će biti sadržan na identifikacijskim ispravama, na računima prema posebnim propisima, a koristit će se i u platnom prometu pa će i na taj način biti široko dostupan. No, za razliku od MBG-a ili MB tvrtke, koji su bili dostupni na sličan način, OIB ne otkriva nikakve privatne informacije o svom vlasniku, poput datuma i godine rođenje, spola ili nacionalnosti", dodaje se.
"Dakle, znati nečiji OIB ne znači da se on može na bilo koji način zloupotrijebiti. Sve institucije će podatke upisivati putem OIB-a i u skladu sa svojim propisima štititi ostale podatke upisane putem OIB-a, a javnosti će omogućiti dostupnost samo onih podataka koji se ne smatraju tajnim podacima. Stvaranje Središnje baze podataka putem OIB-a apsolutno ne znači javnu dostupnost tih podataka. Uvid u podatke upisane putem OIB-a imat će samo ovlaštene osobe i institucije, s tim da će i oni putem OIB-a moći ostvariti uvid samo u one podatke za koje su ovlašteni. Središnji registar, u kojem će se putem OIB-a moći vidjeti svi podaci, bit će samo na jednom mjestu, a moći će mu pristupiti točno određeni ovlašteni službenici Porezne uprave uz maksimalne mjere sigurnosti i zaštitu svih upisanih podataka", navode u Ministarstvu financija.
I.M.
Screenshot: OIB.hr

bi Vas mogao zanimati
Izdvojeno
Pročitajte još
bi Vas mogao zanimati