Na prosvjedu protiv Marakeškog sporazuma u Bruxellesu uhićeno 95 osoba
POLICIJA je jučer u Bruxellesu koristila suzavac i vodene topove kako bi smirila demonstrante čiji je prosvjed protiv potpisivanja UN-ovog sporazuma o migracijama prijetio da će postati nasilan.
Policija je priopćila da je privela najmanje 90 ljudi, a optuženo je šest osoba zbog pojedinačnih kriminalnih djela poput izazivanja štete na imovini, opiranja uhićenju i trgovine drogom.
Prosvjedi protiv Marakeškog sporazuma
U prosvjedima protiv tzv. Marakeškog sporazuma koji su organizirale desno orijentirane flamanske stranke nedaleko od institucija EU-a sudjelovalo je oko 5.500 ljudi. Njih između 300 i 400 pokušalo je ući u zgradu Europske komisije, kazao je briselski gradonačelnik Philippe Close. Oni su bacali kamenje i druge predmete na tu zgradu.
Demonstranti su navodno pozivali da se dade prioritet "njihovim ljudima", na zatvaranje granica i ostavku premijera Charlesa Michela.
Prošlu subotu se najveća stranka koalicije belgijskoga premijera povukla upravo zbog spora oko potpisivanja sporazuma o migracijama. No on je kazao da će njegova vlada nastaviti djelovati kao manjinska.
Desničarska N-VA, najveća stranka u parlamentu, objavila je da povlači svoje ministre iz koalicije nakon što je Michel odbio njihov zahtjev da se odustane od potpisivanja Marakeškog sporazuma.
Usvojen sporazum
Organizatori kažu da su protivnici sporazuma zasjenili okupljanje manje grupe onih koji su iskazivali potporu sporazumu.
Većina zemalja članica UN-a u ponedjeljak je usvojila neobvezujući globalni pakt koji utvrđuje kako bolje upravljati migrantskim valovima.
U srpnju sve 193 zemlje članice UN-a osim SAD-a finalizirale su tzv. globalni kompakt za sigurnu, urednu i regularnu migraciju kako bi se bolje upravljalo migracijama.
Od tada, tekst je izložen kritikama uglavnom ultradesnih europskih političara koji tvrde da bi prihvaćanje tih mjera rezultiralo porastom migracija iz Afrike i arapskih zemalja.