Meksički senat zabranio predstave s dupinima. Svih 99 zastupnika glasalo "za"

MEKSIČKI Senat jednoglasno je odobrio zabranu prikazivanja dupina i drugih morskih sisavaca u zabavnim programima na nacionalnoj razini, čime je okončan trogodišnji zakonodavni proces potaknut javnim ogorčenjem zbog kršenja dobrobiti životinja, piše Mexico News Daily.
Glasovanjem 99-0 u ponedjeljak izmijenjen je Opći zakon o divljim životinjama, kojim se zabranjuje eksploatacija morskih sisavaca, osim za ovjerena znanstvena istraživanja. "Istraživanje mora provoditi ili odobriti službeno registrirana akademska ili istraživačka institucija i imati protokol koji je odobrilo Ministarstvo okoliša i prirodnih resursa (Semarnat)", stoji u amandmanu koji su prihvatili zakonodavci.
Otpor vlasnika delfinarija - koje su u jednom članku nazvali "zatvorima" - odgodio je provedbu izmjene zakona iz 2022. kojom se zabranjuje korištenje dupina, tuljana i drugih morskih životinja u zabavnim emisijama, predstavama ili interaktivnim aktivnostima s turistima.
"Zakon Mincho"
Predsjednica Meksika Claudia Sheinbaum osobno je dala prioritet novom zakonu tijekom posebne sjednice Kongresa, ističući njegovu važnost za sprječavanje zlostavljanja životinja.
Nova izmjena zakona nazvana je "Zakon Mincho" po dupinu koji je teško ozlijeđen tijekom nastupa u Barceló Maya Grand Resortu u državi Quintana Roo. Incident s Minchom izazvao je ogorčenje i pozive na zatvaranje delfinarija diljem Meksika, gdje postoji oko 30 takvih objekata.
Zakon također zabranjuje uzgoj u zatočeništvu, osim za programe reintrodukcije, i nalaže doživotnu humanu skrb za postojeće životinje, uz visoke novčane kazne za nepoštivanje propisa. Meksičke vlasti obvezale su se na provedbu tijekom sastanka s aktivistima 18. lipnja, najavljujući reviziju dozvola za sve objekte s divljim životinjama.
Procjenjuje se da u Meksiku ima oko 350 dupina u zatočeništvu, što zemlju svrstava među deset najvećih svjetskih operatora delfinarija.
Ova zakonska reforma stavlja Meksiko uz bok državama poput Kanade, Čilea, Kostarike i Francuske koje su već zabranile ili strogo ograničile korištenje morskih sisavaca u zabavne svrhe, piše Mexico News Daily.

bi Vas mogao zanimati
Izdvojeno
Pročitajte još
bi Vas mogao zanimati