MMF: Svijet će pogoditi najveća recesija od Velike depresije
MEĐUNARODNI monetarni fond (MMF) upozorio je danas kako bi globalno gospodarstvo zbog pandemije koronavirusa moglo doživjeti najgori pad od Velike depresije 1930-ih te da vlade i zdravstveni dužnosnici moraju udruženim snagama raditi na tome da ne dođe do još goreg scenarija.
MMF smatra kako postoji opravdana opasnost da se recesija produlji i na 2021. godinu ako političari ne uspiju dogovoriti ordinarni odgovor na pandemiju covida-19, piše CNN.
"Velika blokada"
Prema najnovijoj procjeni Međunarodnog monetarnog fonda, svjetski BDP bi se u 2020. trebao smanjiti za 3%, što je mnogo teži pogodak za gospodarstvo nego recesija koja je uslijedila nakon globalne financijske krize 2008. godine.
"Zbog Velike blokade, kako bismo je mogli nazvati, dramatično će se smanjiti globalni gospodarski rast, a djelomični oporavak mogao bi doći tek 2021., s tim da će i tada globalni BDP biti manji nego prije početka pandemije“, upozorili su iz MMF-a.
Iduće godine gospodarstvo bi trebalo porasti 5,8 posto pod uvjetom da se pandemija povuče do kraja 2020. i omogući ukidanje mjera za zauzdavanje njezina širenja, procjenjuju u MMF-u. Oporavak će ipak biti tek djelomičan i rast će biti prigušen u usporedbi s dosadašnjim očekivanjima, napominju.
Glavna ekonomistica MMF-a Gita Gopinath ističe da će oporavak oblikovati reakcija vlada na pandemiju, dodajući da mjere podrške moraju biti popraćene zdravstvenim mjerama čak i ako to bude rezultiralo većim dugom. Razina duga moći će se smanjiti kada gospodarstvo ponovno počne rasti, dodaje. Nakon završetka pandemije vodeća gospodarstva moraju sročiti koordinirani plan poticaja, sugerira dužnosnica MMF-a.
Kada će završiti pandemija?
MMF je izradio i crnji scenarij prema kojem pandemija ne bi završila do kraja godine, a globalni BDP bi se po Gopinath u ovoj i idućoj godini smanjio za ukupno 9000 milijardi dolara.
Iznos je veći od zbroja vrijednosti japanskog i njemačkog gospodarstva.
Situacija je neizvjesna i MMF poručuje vladama da provedu "značajne, ciljane fiskalne i monetarne mjere te mjere za financijska tržišta kako bi pomogle pogođenim kućanstvima i kompanijama da lakše prebrode krizu".
Velika razvijena gospodarstva i ona u nastajanju već pomažu ključnim sektorima i građanima, bilježe u MMF-u. Također ističu da su zajedničke mjere koje su središnje banke poduzele u proteklim tjednima pomogle ublažiti sistemski stres.
Pad u eurozoni veći nego u SAD-u
Među vodećim razvijenim gospodarstvima MMF predviđa da će se američki BDP ove godine smanjiti 5,9 posto.
Gospodarstvo eurozone može ove godine očekivati pad aktivnosti u prosjeku za 7,5 posto, pri čemu se među vodećim gospodarstvima u zoni primjene zajedničke europske valute daleko najizrazitiji pad predviđa Italiji, za devet posto.
Njemačko gospodarstvo smanjit će se po MMF-ovim prognozama 7,0 posto, francusko 7,2, a španjolsko 8,0 posto.
U Kini bi prema procjenama MMF-a rast gospodarstva trebao usporiti na 1,2 posto, ali bi već iduće godine mogao uslijediti snažan oporavak, uz procijenjenu stopu rasta od 9,2 posto. Indijsko bi gospodarstvo ove godine trebalo porasti samo 1,9 posto, nakon čega bi u 2021. trebalo također znatnije ubrzati, na 7,4 posto.
U MMF-u, između ostaloga, upozoravaju na teške posljedice na planu vanjskotrgovinske razmjene. Uvoz u razvijenim gospodarstvima ove bi godine tako mogao potonuti za 11,5 posto, dok bi se njihov izvoz mogao sunovratiti 12,8 posto, procjenjuju u MMF-u.