Libija protjerala 10 humanitarnih organizacija. "Žele naseliti Afrikance kod nas"

LIBIJSKE vlasti optužile su humanitarne organizacije za pokušaj promjene etničkog sastava zemlje poticanjem afričkih migranata da ostanu u Libiji te su naredile zatvaranje njihovih ureda. Među deset organizacija koje su pogođene ovom odlukom nalaze se Liječnici bez granica, UN-ova agencija za izbjeglice (UNHCR) i Norveško vijeće za izbjeglice, piše BBC.
"Ovaj plan naseljavanja migranata afričkog podrijetla u našoj zemlji predstavlja neprijateljski čin. Cilj mu je promijeniti demografsku strukturu zemlje i ugroziti ravnotežu libijskog društva", izjavio je jučer Salem Gheit, glasnogovornik libijske Agencije za unutarnju sigurnost.
Tunis imao sličnu objavu prije dvije godine
Ova izjava podsjeća na sličnu objavu Tunisa prije dvije godine, koja je bila oštro osuđena kao rasizam prema crncima. Obje zemlje, smještene na obali Sredozemnog mora, ključne su tranzitne točke za afričke migrante koji pokušavaju prijeći more kako bi stigli do Europe.
Od svrgavanja libijskog vođe Muammara Gaddafija 2011. godine, zemlja se suočava s političkom nestabilnošću, što je omogućilo širenje oružanih milicija i trgovine ljudima. Libija je podijeljena na dvije rivalske administracije, a milicije su optužene za vođenje pritvorskih centara u kojima migranti bivaju premlaćivani do smrti ili izgladnjivani.
Libijska obalna straža također je kritizirana zbog snimanja migranata na moru umjesto da ih spašava. Libijske vlasti nisu komentirale ove optužbe.
Naredbu o protjerivanju humanitarnih organizacija donijela je međunarodno priznata vlada sa sjedištem u Tripoliju.
"Zar oni sami nisu Afrikanci?"
Liječnici bez granica (MSF) obustavili su svoj rad u Libiji prije tjedan dana, opisujući kampanju uznemiravanja od strane libijskih vlasti koja uključuje pozivanje i ispitivanje osoblja međunarodnih nevladinih organizacija od sredine ožujka.
"Naša organizacija izrazito je zabrinuta zbog posljedica koje će ove odluke imati na zdravlje pacijenata i sigurnost humanitarnih radnika", navodi MSF u izjavi poslanoj BBC-u.
UNHCR je branio svoj rad nakon objave o protjerivanju, ističući da ljudi kojima pomaže nisu "migranti" već izbjeglice u hitnoj potrebi. Organizacija također tvrdi da djeluje uz pristanak vlade u Tripoliju.
"U kontaktu smo s vlastima u Libiji i radimo na razjašnjavanju situacije. UNHCR već više od 30 godina pruža humanitarnu pomoć izbjeglicama, tražiteljima azila i ranjivim libijskim zajednicama", rekao je glasnogovornik William Spindler za BBC.
"Zar oni sami nisu Afrikanci?"
Jedna od optužbi Agencije za unutarnju sigurnost protiv deset humanitarnih organizacija jest da podržavaju "ilegalne migrante" pružajući im hranu, odjeću i lijekove, čime ih navodno potiču da Libiju vide kao konačno odredište, a ne tranzitnu zemlju. Međutim, mnogi migranti ističu da ne žele ostati u zemlji.
Godinama su migranti iz subsaharske Afrike podvrgnuti teškim kršenjima prava i neljudskom postupanju u Libiji - uključujući ubijanje, porobljavanje ili višestruka silovanja.
"Zvao me 'odvratnom crnkinjom'. Silovao me i rekao: 'Za to su žene stvorene,'" ispričala je sudanska izbjeglica koju su trgovci ljudima iskorištavali u Libiji za BBC ove godine. "Čak su i djeca ovdje zlobna prema nama. Tretiraju nas kao zvijeri i čarobnjake. Vrijeđaju nas jer smo crni i Afrikanci - zar oni sami nisu Afrikanci?"

bi Vas mogao zanimati
Izdvojeno
Pročitajte još
bi Vas mogao zanimati