Kršćanska škola traži ugovor koji bi mogao isključiti homoseksualne učenike
KRŠĆANSKA škola u australskom gradu Brisbaneu izazvala je bijes javnosti zato što je od roditelja zahtijevala da potpišu ugovor o upisu koji spominje homoseksualnost kao grijeh i uključuje je na popis "nemoralnog" ponašanja uz bestijalnost, incest i pedofiliju, piše CNN.
Ugovor omogućuje izbacivanje učenika na temelju seksualne orijentacije, rodnog identiteta ili seksualne aktivnosti, ističe peticija Change.org koja je skupila više od 100.000 potpisa protiv tog dokumenta. Citipointe Christian College poslao je ugovor roditeljima prošlog petka, uoči nove školske godine.
"Vjerujemo da je svaki oblik seksualnog nemorala (uključujući, ali ne ograničavajući se na preljub, blud, homoseksualne radnje, biseksualne radnje, bestijalnost, incest, pedofiliju i pornografiju), grešan i uvredljiv za Boga i destruktivan za ljudske odnose i društvo", navodno stoji u školskom dokumentu.
U ugovoru je također stajalo da će upisivati učenike samo "na temelju spola koji odgovara njihovom biološkom spolu".
Otvorena diskriminacija
Citipointe Christian College je jedna od najvećih neovisnih škola u Queenslandu, koja podučava oko 1700 djece od osnovnog do srednjeg obrazovanja, navodi se na školskoj web stranici.
Peticija optužuje školu za otvorenu diskriminaciju queer i trans učenika i traži od škole da povuče ugovor.
"Potpišite peticiju da pokažete Citipointeu kako nećemo dopustiti tako očitu transfobiju i homofobiju", napisala je Bethany Lau, kreatorica peticije.
Škola prvo nije odstupala od ugovora i u priopćenju je navela da se njezino učenje i djelovanje temelji na vjerskim uvjerenjima Međunarodne mreže crkava "koja smatraju da je brak uspostavio Bog kao zajednicu muškarca i žene te koja ne razlikuju rod i biološki spol".
Pastor Brian Mulheran, ravnatelj škole, rekao je u izjavi: "Oduvijek smo se pridržavali ovih kršćanskih uvjerenja i pokušali smo biti pošteni i transparentni u našoj zajednici tako što smo ih jasno naveli u ugovoru o upisu. Nastojimo zadržati svoj kršćanski etos i dati roditeljima i učenicima pravo na informirani izbor o tome mogu li podržati i prihvatiti naš pristup kršćanskom obrazovanju. Citipointe ne procjenjuje učenike na temelju njihove seksualnosti ili rodnog identiteta i ne bismo donosili odluku o njihovom upisu samo na temelju toga".
Međutim, novi ugovor navodi da škola ima pravo isključiti učenika koji se više ne pridržava doktrinarnih propisa ustanove, uključujući one o biološkom spolu.
Ministrica obrazovanja australske savezne države Queenslanda Grace Grace, koja ima nebinarno dijete, rekla je kako smatra da je sadržaj ugovora vrlo uznemirujući: "Prilično je nevjerojatno vidjeti ovakvo nešto u današnje vrijeme". Ministrica je rekla da je slučaj proslijeđen Odboru za akreditaciju nedržavnih škola, koji će u četvrtak razmatrati pritužbe.
Komisija za ljudska prava Queenslanda rekla je da državni zakon o zabrani diskriminacije sprječava škole da diskriminiraju učenike na temelju njihove spolnosti ili rodnog identiteta.
Škole u Queenslandu mogu raditi kao jednospolne ili vjerske škole, ali zakon ne dopušta školi da odbije upis na temelju rodnog identiteta ili spolnosti, stoji u priopćenju komisije.
"Školska politika koja zahtijeva da se trans ili rodno različita mlada osoba tretira u skladu sa spolom pripisanim pri rođenju ili koja zahtijeva od mlade osobe da skriva ili negira svoju seksualnost, vjerojatno će predstavljati nezakonitu diskriminaciju. Škole ne mogu izbjeći svoje obveze prema zakonima o diskriminaciji tražeći od roditelja ili učenika da pristanu na diskriminatorne uvjete", navodi se u priopćenju.
Predložen novi zakon
Australska savezna vlada predložila je novi zakon za koji kaže da će zaštititi građane od diskriminacije na temelju vjerskih uvjerenja ili aktivnosti, baš kao što sadašnji zakoni zabranjuju diskriminaciju na temelju rase, spola, invaliditeta i dobi. Prijedlog zakona o vjerskoj diskriminaciji još uvijek prolazi kroz parlamentarne procedure, a tisuće zainteresiranih strana su izrazile svoje stavove.
Kritičari su zabrinuti da bi zakon mogao dopustiti vjerskim tijelima, uključujući škole i dobrotvorne organizacije, da diskriminiraju ako je u skladu s njihovim temeljnim uvjerenjima. U svom podnesku, Vijeće za građanske slobode New South Walesa kazalo je da predloženi zakon "opasno proširuje pretjerano privilegiranje vjerskih prava u odnosu na druga prava i slabi postojeću zaštitu prema trenutačnim državnim i saveznim zakonima protiv diskriminacije".
Škola je na kraju ipak odustala od takvog ugovora i ispričala se.
bi Vas mogao zanimati
bi Vas mogao zanimati