Ključ prijevremenog odlaska Kosorice je u rukama manjinaca
Tekst: I.Kri.
Foto: Ranko Šuvar (Cropix)
PREMIJERKA Jadranka Kosor u ovom trenutku u Saboru može računati na 66 ruku zastupnika HDZ-a, šest ruku HSS-ovaca, tri ruke zastupnika SDSS-a, četiri ostalih manjinaca te onu Šemse Tankovića.
Kada se to zbroji, dolazi se do saborske većine od 80 zastupnika, što je samo tri iznad većine potrebne za donošenje zakona. Današnji odlazak HSLS-a iz koalicije opasno ju je približio prijevremenim izborima, koji bi se mogli dogoditi ako samo jedan od većih partnera odluči pred izjašnjavanje birača "glumiti" oporbu.
> Topi se podrška Kosorici: HSLS napustio vladajuću koaliciju!
Kosoričini partneri iz HSS-a niti u jednom trenutku tijekom ovog mandata nisu prijetili odlaskom pa su time i najčvršća karika ove vladajuće koalicije. Ključ rušenja vladajuće koalicije i raspisivanja prijevremenih parlamentarnih izbora u svojim rukama drže manjinski zastupnici. Da među njima ima mnogo nezadovoljstva ovom HDZ-ovom postavom, dao je jučer naslutiti predstavnik bošnjačke manjine i predsjednik SDA Šemso Tanković.
On je kazao kako nisu zadovoljni HDZ-om, a posebno "jednim brutalnim ponašanjem ministra Mlakara". "Mi ćemo tražiti njegovu smjenu jer se on obračunava s nama. Stvara pritisak na nas. Mi ćemo razgovarati o njegovoj poziciji u Vladi i ukoliko on dobije zeleno svjetlo da uništava SDA, mi ćemo napustiti Vladu", zaprijetio je jučer Tanković koji smatra da ministar Mlakar vodi privatnu politiku obračuna s njegovom strankom.
"Treba što prije obaviti pripreme za nova politička rješenja"
Dogodi li se da Tanković napusti vladajuću politiku, tada Jadranki Kosor u Saboru ostaje 79 ruku, a to su samo dvije više od većine. Tada bi odlazak bilo kojeg od većih partnera značio kraj Vlade Jadranke Kosor i raspisivanje prijevremenih izbora. Saborski zastupnik SDSS-a Milorad Pupovac ne želi odlazak HSLS-a iz vladajuće koalicije povezivati s postupanjem njegove stranke u budućnosti. "Naš odnos prema Vladi i koaliciji nije nikada ovisio niti sada ovisi o postupanju HSLS-a. HSLS je očito u poziciji da mora hvatati zadnje vlakove, a naša pozicija je bitno drugačija", kazao je za Index Pupovac.
On smatra kako izlaskom HSLS-a "nije izgubila ni vladajuća koalicija niti je dobila moguća opozicijska koalicija". Pupovac izbjegava pitanje o mogućem izlasku iz koalicije s HDZ-om te ističe kako Vlada i država u ovome trenutku imaju dva imperativa. "Prvi je da se završe pregovori s EU-om i provedu reforme, među kojima su najvažnije ekonomske, financijske i proračunske. S druge strane, potrebno je što je prije moguće obaviti pripreme za novu politiku i nova politička rješenja koja većina građana traži", kazao je Pupovac i dodao da će SDSS voditi računa o oba imperativa. Drugi Pupovčev imperativ o "novoj politici" mogao bi biti na pragu rušenja vladajuće koalicije koju bi mogla naslijediti "nova politička rješenja".
"Podrška koaliciji još uvijek vrijedi"
Njegov manjinski kolega Furio Radin kaže kako misli da smo izlaskom HSLS-a iz vladajuće koalicije ušli u predizborno razdoblje. "Zastupnici nacionalnih manjina nisu raspravljali o izlasku iz koalicije, a mislim da to nisu učinili zato što u ovom trenutku izlazimo iz razdoblja kada je donesen ustavni Zakon o nacionalnim manjinama, u trenutku kada je promijenjena preambula Ustava u koju su ušle sve manjine", kazao je za Index Radin te dodao kako su Talijani u Istri zadovoljni i činjenicom da su na Ipsilonu dobili dvojezičnu prometnu signalizaciju. "U ovom trenutku, što se tiče kluba nacionalnih manjina, podrška koaliciji još uvijek vrijedi", zaključio je Radin. Pitanje je samo do kada će u ovo "predizborno vrijeme" podrška trajati.