Kina razmatra udar na Hollywood. Žele zabraniti američke filmove

ESKALACIJA trgovinskih napetosti mogla bi naglo poremetiti ambicije Hollywooda u Kini. Nakon što je američki predsjednik Donald Trump povećao carine na kineske proizvode, kinesko Ministarstvo trgovine izjavilo je da će se "boriti do kraja".
Prema izvještaju Bloomberg Newsa, dvojica utjecajnih kineskih blogera u utorak su dali nagovještaj mjera koje razmatra kineski lider Xi Jinping, uključujući zabranu hollywoodskih filmova, piše Los Angeles Times.
Prijetnja gubitka pristupa ogromnom kineskom tržištu dolazi u trenutku kada se studiji sa sjedištem u SAD-u pokušavaju riješiti financijskih problema uzrokovanih dugovima od spajanja, pandemijom, štrajkovima u Hollywoodu i skupim ulaganjem u produkciju filmova i serija za streaming platforme kako bi konkurirali Netflixu.
Kinezi pokušavaju nadmašiti Hollywood
Studiji su već imali poteškoća s održavanjem prisutnosti svojih filmova u Kini jer ta zemlja daje prednost domaćoj produkciji. "Kinezi pokušavaju nadmašiti Hollywood. To postaje i patriotsko i ekonomsko pitanje za Kinu", rekao je Stanley Rosen, profesor političkih znanosti na Sveučilištu Južne Kalifornije.
Posljednjih godina američki studiji borili su se s rastućom ponudom kineskih filmova s kulturno privlačnim temama. Kineska filmska industrija postala je vješta u proizvodnji filmova s visokim produkcijskim standardima. Uz podršku Komunističke partije, na tržištu ostaje sve manje prostora za filmove na engleskom jeziku koji su nekad ostvarivali veliki uspjeh.
Jedan pozitivan trenutak dogodio se prošlog tjedna kada je film "A Minecraft Movie", koji su producirali Warner Bros. i Legendary Pictures, zauzeo prvo mjesto na kineskim kinoblagajnama. Film temeljen na popularnoj videoigri i s glumcima Jasonom Momoom i Jackom Blackom zaradio je 15 milijuna dolara u Kini. Time je s trona skinuo domaći animirani film "Ne Zha 2", koji je ukupno zaradio više od dvije milijarde dolara.
Prije dvadesetak godina holivudski studiji su Kinu smatrali golemim tržištem na raspolaganju za iskorištavanje. Filmaši su mijenjali scenarije i ubacivali istaknute kineske simbole i lokacije kako bi zadovoljili državne cenzore i privukli kinesku publiku. U jednom drastičnom slučaju, MGM je 2011. digitalno uklonio sve tragove kineskih negativaca iz remakea filma "Red Dawn". Umjesto njih, negativci su dolazili iz Sjeverne Koreje, gdje nije postojalo filmsko tržište.
Hollywood je jedno vrijeme ubirao značajne prihode. Marvelov filmski hit "Avengers: Endgame" iz 2019. godine, u produkciji Walt Disney Co., zaradio je više od 600 milijuna dolara u Kini. Iste godine, Paramount Pictures je objavio trailer za "Top Gun: Maverick", u kojem je došlo do male promjene u odjeći slavnog pilota kojeg tumači Tom Cruise.
Zamućena tajvanska zastava na Maverickovoj jakni
U originalnom filmu iz 1986. godine, kapetan Pete "Maverick" Mitchell nosio je jaknu s japanskom i tajvanskom zastavom. No ti su simboli ocijenjeni politički preosjetljivima za kinesko tržište. U traileru iz 2019. godine oznake na jakni bile su zamućene. Ipak, Kina je odbila odobriti film koji slavi američku vojnu moć.
Kineski Tencent Holdings, koji je bio investitor u tvrtku Skydance Media, jednog od producenata filma, navodno se povukao iz projekta. Kada je film konačno izašao 2022. godine, Maverickove japanske i tajvanske zastave bile su vraćene.
Lideri filmske industrije ovog su tjedna izjavili da je izlazak na kinesko tržište postao toliko nesiguran da više ne računaju na potencijalne kineske prihode prilikom izrade budžeta za produkciju.
Unatoč izazovima, dva američka filma prikazana prošle godine u Kini uspjela su zaraditi više od 100 milijuna dolara u kinima: Disneyjev "Alien: Romulus" (110 milijuna dolara) i Warner Brosov "Godzilla x Kong: The New Empire" (132 milijuna dolara).
Ove godine najveći kineski filmski hitovi su domaće produkcije. "Ne Zha 2" jedan je od filmova s najvećom zaradom svih vremena. Također je postigao zapažen uspjeh i u SAD-u, gdje je zaradio 21 milijun dolara, uključujući prikazivanja na IMAX ekranima.
Dionice zaduženih filmskih kompanija slabo stoje
Čak i ako Kina ne zabrani sve hollywoodske filmove, stručnjaci predviđaju značajno usporavanje tržišta. "Za one filmove koje kineska vlada možda prihvati, neće biti promocije", rekao je Rosen.
Američke kompanije iz zabavnog sektora pripremaju se za dodatne posljedice globalnog trgovinskog rata. Ekonomisti i istaknuti bankari, uključujući izvršnog direktora JPMorgan Chasea Jamieja Dimona, upozorili su da Trumpove carine mogu izazvati dugotrajne poremećaje, uključujući produljenu inflaciju i moguću recesiju.
Walt Disney Co. i Warner Bros. Discovery osobito su stradali nakon Trumpova carinskog "Dana oslobođenja". Dionice Disneya pale su oko 15% u travnju, dok je Warner Bros. Discovery izgubio gotovo četvrtinu svoje vrijednosti.
"Disneyjevi zabavni parkovi i iskustva donose većinu njegova profita. Recesija bi vjerojatno smanjila turizam i posjećenost parkovima. Disney je izložen riziku smanjenog međunarodnog turizma u SAD, osobito iz Kanade, zbog pogoršanih vanjskopolitičkih odnosa", napisao je analitičar Morningstara Matthew Dolgin.
Warner Bros. Discovery pokušava se nositi s više od 40 milijardi dolara duga koje je preuzeo kupnjom HBO-a, CNN-a i "Barbie" studija iz Burbanka prije tri godine. "Dionice zaduženih kompanija slabo stoje, možda zbog straha od zaoštravanja uvjeta kreditiranja", napisao je Dolgin.
Analitičari ističu da bi moglo doći do pada oglašavanja na televiziji uslijed straha od moguće recesije. To tržište, koje uskoro ulazi u svoju ključnu sezonu "upfront" prodaje u New Yorku, već je nestabilno nakon što su Netflix i Amazonov Prime Video ušli u oglašivački prostor kojim su prije dominirale tradicionalne TV mreže. Kabelski kanali, koji se i inače bore za zadržavanje gledatelja, mogli bi biti dodatno pogođeni.
Posjećenost tematskih parkova mogla bi naglo pasti ako potrošači stegnu remen. Carine dolaze samo mjesec dana prije nego što NBCUniversal iz Comcasta planira otvoriti svoj tematski park Epic Universe u Orlandu, u sklopu ulaganja od šest milijardi dolara u turizam Floride.
Zbog slabijeg dolara bit će skupo snimati u inozemstvu
Inozemno poslovanje već osjeća posljedice. Prošli tjedan Bijela kuća je izjavila da je prodaja popularne aplikacije TikTok američkim ulagačima iz kineske kompanije ByteDance odgođena zbog trgovinskih napetosti.
Zabrinutost za nacionalnu sigurnost potaknula je Kongres da prošle godine donese zakon, koji je potpisao bivši predsjednik Joe Biden, o zabrani aplikacije u SAD-u ako ByteDance ne pristane na prodaju. Zakon je trebao stupiti na snagu 19. siječnja, no među svojim prvim potezima, Trump je produžio rok.
Prošlog tjedna predsjednik je potpisao novu uredbu kojom je TikToku dopušteno da nastavi s radom još dodatnih 75 dana.
Jedina pozitivna strana za američku produkciju jest to što bi slabiji američki dolar mogao učiniti snimanja u inozemstvu, uključujući Europu, skupljima. Slabost valute mogla bi potaknuti studije da vrate produkciju u SAD, iako možda ne u Los Angeles, gdje su troškovi rada visoki.

bi Vas mogao zanimati
Izdvojeno
Pročitajte još
bi Vas mogao zanimati