Kći svjedočila protiv oca: Zlorabio je moje podatke da uzme još 120.000 eura poticaja

NA ŽUPANIJSKOM sudu u Zagrebu u tijeku je suđenje Josipu Mačku, poljoprivredniku i poduzetniku iz okolice Sunje, kojeg europski tužitelji terete da je tražio poticaje Europske unije za mlade poduzetnike koristeći OPG koji je glasio na ime njegove kćeri. EPPO tvrdi da je u tom procesu krivotvorio potpise svoje kćeri jer je on sam bio prestar za prijavu. Zbog statusa "mladi poljoprivrednik" što ga je imala njegova kći, dobio je dodatnih 121.764 eura poticaja.
Detalji EPPO-ve optužnice
Prema optužnici, Mačak je između 2018. i 2021. podnio dva zahtjeva za dodjelu bespovratnih sredstava kroz hrvatski Program za ruralni razvoj. Dobio je ukupno 121.764 eura, 85 posto novca došlo je iz EU fondova, a 15 posto iz hrvatskog državnog proračuna. Istraga je pokazala da je njegova kći u vrijeme prijava već bila odselila iz Hrvatske i više nije imala veze s radom OPG-a. To je sada i sama potvrdila na sudu.
Uoči svjedočenja Mačkove kćeri, njegov odvjetnik Mladen Klaić pokušao je isključiti medije sa suđenja. Zatražio je da se rasprava zatvori za javnost, što je inače moguće samo kad su u pitanju posebno osjetljive skupine ili slučajevi u kojima bi objavljivanje detalja moglo ozbiljno narušiti nečije dostojanstvo. Mačak je inzistirao na tom zahtjevu zbog "detalja obiteljskih odnosa".
Delegirani europski tužitelj Saša Manojlović rekao je da ne vidi nijedan razlog za takav potez. Sutkinja Ana Kovačević zatražila je od Mačkova odvjetnika da pojasni svoj zahtjev jer se radi o slučaju subvencijske prijevare, a optužnica je jednostavna i jasna.
Dok se čekala odluka sudskog vijeća, Mačkova kći Marija-Stefani Šubić, koja danas živi i radi u Njemačkoj, rekla je novinarima da nema ništa protiv toga da se njezino ime objavi te da stoji iza onoga što govori. "Nisam napravila ništa krivo i nemam što skrivati", rekla je. Sud je ubrzo odlučio da ne postoji razlog za isključenje javnosti i pozvao sve prisutne u sudnicu.
"Rekao mi je da je sve to za mene"
U dvosatnom svjedočenju Marija-Stefani je detaljno opisala kako je došlo do cijele situacije.
"Kad sam 2015. maturirala, otac mi je rekao da će OPG, koji je tada bio na njegovo ime, prenijeti na mene jer planira pokrenuti projekt Vajda, tu je trebala biti i sušara za žito, sve za stočnu hranu. Završila sam veterinarsku školu, a tamo učimo i o prehrani životinja. Rekao je da će sve napraviti, zaposliti ljude i da će to jednog dana biti moje. Od početka je tražio punomoći za sve, da me ne mora svuda voditi sa sobom", ispričala je.
Mačkova obrana tvrdi da je bila upućena u sve i da je znala što se događa. Ona tvrdi suprotno.
"Koristio me jer sam bila mladi poduzetnik, a ja nisam ni imala plaću. Kad sam pitala što se događa jer se ništa nije pokretalo, govorio bi mi: 'Ne brini, to je sve za tebe, tata ti ne bi nikad napravio nešto loše'. Ubrzo sam shvatila da me samo koristi, pa sam se odlučila vratiti u Njemačku. Tamo kod nas u selu nije bilo ničeg za mene. Kad sam rekla da odlazim, strašno se naljutio. Rekao je da mu uništavam posao." Nakon odlaska u Njemačku više puta ga je molila da je makne kao nositelja OPG-a, ali on je stalno odgađao.
Kći svjedočila protiv oca
"Govorio je 'samo da još ovo' i tako stalno. Nisam dobro znala kako birokracija funkcionira u Hrvatskoj, odrasla sam u Njemačkoj i znam samo da treba milijun papira za sve, pa nisam ništa sumnjala", rekla je.
Kad se 2019. udala, uzela je muževo prezime i prestala koristiti prezime Mačak. "Prije sam to prezime nosila s ponosom, ali to se promijenilo. Mislila sam da će ga to potaknuti da me makne s OPG-a, da proradi ego. Ali nije upalilo", izjavila je na sudu.
Kad je došla u Hrvatsku mijenjati dokumente, kaže da joj je otac zadržao osobnu iskaznicu, pa je natrag u Njemačku otišla s putnim listom iz konzulata. "Tad me tražio novu punomoć jer sam promijenila prezime, pa sam ga pitala zašto me ne makne s OPG-a. Rekao je da prvo mora promijeniti ime OPG-a da bi ga mogao prenijeti. Ja sam mu vjerovala." Kao dokaz da nije imala osobnu iskaznicu, pokazala je sutkinji dokument iz konzulata.
Sve je puklo kada je sestra počela kopati
Prve ozbiljne sumnje javile su se kad joj se starija sestra, inače ekonomistica, posvađala s ocem i počela kopati po papirima.
"Nazvala me i rekla da stvari ne štimaju. Kad je saznala da je otac imovinu s OPG-a prodao sam sebi, a ostavio samo dugove, znala sam da moram reagirati. Ukinula sam mu sve punomoći i poslala obavijesti svim bankama i knjigovodstvu." Došlo je do velike svađe i incidenta, nakon čega je sve prijavila DORH-u.
Sjeća se i kod kojih je javnih bilježnika potpisivala punomoći, a kao dokaz da je u tom razdoblju bila u Njemačkoj donijela je raspored s posla i doznake vezane uz slomljenu nogu. "Kad ste na bolovanju, ne smijete napustiti Njemačku. On se mjesecima, nakon što sam mu ukinula punomoći, i dalje predstavljao kao ja, čak je u moje ime podigao i 10.000 kuna odštete za konje", potvrdila je.
"To nije moj potpis"
Sutkinja je svjedokinji pokazala i punomoći što ih je tužiteljstvo priložilo među dokazima, a Manojlović ju je pitao prepoznaje li potpise na njima. "Ovo nisam ja potpisala. Ja sam Marija-Stefani s crticom, a tu crtice nema. A bez nje moj potpis nije valjan", rekla je, dodajući kako je na jednoj od punomoći ime bilo točno, no rukopis nije bio njezin.
"Tata i sestra imaju taj 'vitičasti' rukopis, kao doktori. Ja to nemam", pojasnila je.
Isti odgovor je dala i kad su joj pokazali ugovore i prigovor na rezultate natječaja. Nije znala ni za aplikaciju Agronet kojom se podnose zahtjevi za potpore, niti je za nju imala pristupne podatke. Na pitanje zašto se sama nije maknula s OPG-a, rekla je: "Vjerovala sam ocu. Nije mi ni palo na pamet da bi mi to mogao napraviti", zaključila je.

bi Vas mogao zanimati
Izdvojeno
Pročitajte još
bi Vas mogao zanimati