Kako zbrinuti stare mobitele, frižidere, štednjake...
FOND za zaštitu okoliša i energetsku učinkovitost pokrenuo je edukativnu kampanju o važnosti odvojenog sakupljanja električnog i elektroničkog otpada (EE), radi smanjenja njihovog negativnog utjecaja na okoliš i iskorištavanja dragocjene sirovine.
Pravilno prikupljeni EE otpad u Hrvatskoj u velikoj se mjeri oporabi ili reciklira, pojedine kategorije i do 85 posto, a kako bi se osigurala veća stopa prikupljanja i smanjio štetan utjecaj neispravno odloženog EE otpada, Fond je u suradnji s Ministarstvom zaštite okoliša i zelene tranzicije pokrenuo kampanju "Traži se - odvajanje EE otpada".
"Elektronički otpad jedna je od najbrže rastućih vrsta otpada na globalnoj razini, a Hrvatska nije izuzetak. U Hrvatskoj se godišnje na tržište stavi oko 30 kilograma električne i elektroničke opreme i uređaja po stanovniku", naglašavaju.
S porastom potrošnje elektroničkih uređaja, poput mobilnih telefona, računala, televizora i kućanskih aparata, raste i količina elektroničkog otpada, što postavlja izazove za njegovu odgovornu i održivu obradbu.
Pravilno zbrinjavanje je jako važno
Pravilno zbrinjavanje izuzetno je važno jer taj otpad sadrži i opasne elemente, poput olova, žive, kadmija, berilija i arsena koji mogu kontaminirati tlo i vodu ako se nepravilno zbrinjavaju.
Kako bi se smanjio negativan utjecaj na okoliš, ali i iskoristile dragocjene sirovine iz starih uređaja, u Hrvatskoj je razvijen sustav za zbrinjavanje elektroničkog otpada koji Fond u potpunosti financira iz prikupljenih naknada za gospodarenje otpadom.
"Starim uređajima nije mjesto ni u okolišu niti u komunalnom otpadu jer postoji opasnost od zapaljenja ili onečišćenja", upozorava Fond.
Cilj njihove kampanje je građane motivirati da koriste neku od četiri dostupne, besplatne, mogućnosti za zbrinjavanje starih, neispravnih uređaja.
Prvi model odnosi se na obvezu prodavatelja da pri kupnji novog uređaja od kupca u trgovini ili prilikom dostave preuzme stari uređaj. Drugi model predviđa da ovlašteni sakupljači u roku od 20 dana od poziva građana besplatno preuzmu EE otpad teži od 30 kilograma.
Manje električne i elektroničke uređaje, do 25 centimetara, građani mogu predati i u označenim trgovinama (većima od 400 četvornih metara) koje u svom asortimanu prodaju EE opremu, a sav EE otpad mogu besplatno zbrinuti i u reciklažnim dvorištima.
"Kvar nije kraj"
Jedan od slogana kampanje je i "Kvar nije kraj" jer ne treba svaki pokvareni ili nekorišten uređaj automatski postati otpad. Neki se uređaji mogu popraviti i tako im se produžiti vijek trajanja, a procijeni li serviser da popravak nije moguć ili nije ekonomski opravdan, neispravan uređaj će preuzeti i potom ga predati sakupljaču na recikliranje ili oporabu.
Sve informacije o načinu odvojenog prikupljanja EE otpada građani mogu pronaći na stranici www.ee-odvoji.hr .