SAD ukinuo vize Južnom Sudanu, oni se javili: "Pogriješili ste državu"

JUŽNI Sudan kritizirao je ukidanje američkih viza za sve svoje državljane, tvrdeći da je odluka temeljena na incidentu koji uključuje državljanina druge afričke zemlje, piše BBC.
Američki državni tajnik Marco Rubio najavio je zabranu viza u subotu, navodeći odbijanje Južnog Sudana da prihvati povratak svojih građana koji su deportirani iz SAD-a.
Međutim, ministarstvo vanjskih poslova Južnog Sudana izjavilo je da je čovjek kojem je odbijen ulazak nakon deportacije iz SAD-a zapravo državljanin Demokratske Republike Kongo. Dodali su da je ta osoba "vraćena u zemlju iz koje je poslana na daljnju obradu".
Obećanje masovnih deportacija
Ovo je prvi put da SAD cilja sve nositelje putovnica određene zemlje otkako se predsjednik Donald Trump vratio u Bijelu kuću u siječnju, nakon kampanje usmjerene protiv imigracije, uz obećanje "masovnih deportacija".
U svojoj izjavi Rubio je rekao da će SAD također blokirati dolazak svih građana Južnog Sudana, najmlađe države na svijetu, u američke luke ulaska.
Optužio je "neuspjeh prijelazne vlade Južnog Sudana da pravovremeno prihvati povratak svojih repatriranih građana".
"Bit ćemo spremni preispitati ove mjere kada Južni Sudan bude u potpunoj suradnji", dodao je.
"Duboko žalimo zbog mjere"
Međutim, u jučerašnjoj izjavi, ministarstvo vanjskih poslova Južnog Sudana reklo je da "duboko žali" zbog opće mjere protiv svih građana zemlje temeljene na "izoliranom incidentu koji uključuje lažno predstavljanje pojedinca koji nije državljanin Južnog Sudana".
Naveli su da je čovjek u središtu spora oko viza bio državljanin Konga te da je vraćen u SAD. Dodali su kako su svi dokazni materijali podijeljeni s američkim dužnosnicima.
No zamjenik državnog tajnika Christopher Landau odbacio je objašnjenje Južnog Sudana kao "pravno irelevantno", rekavši da je veleposlanstvo te afričke zemlje u Washingtonu "potvrdilo tog pojedinca kao jednog od svojih državljana".
"Neprihvatljivo je i neodgovorno da dužnosnici vlade Južnog Sudana dovode u pitanje odluku vlastitog veleposlanstva", dodao je Landau.
Ministar informiranja Južnog Sudana Michael Makuei Lueth rekao je za AP kako SAD "pokušava pronaći greške u napetoj situaciji" u zemlji jer nijedna suverena država ne bi prihvatila strane deportirane osobe.
Ovo se događa dok rastu strahovi da bi se Južni Sudan mogao ponovno vratiti u građanski rat nakon što je prvi potpredsjednik zemlje Riek Machar stavljen u kućni pritvor.
Predsjednik Južnog Sudana Salva Kiir optužio je Machara za poticanje nove pobune.
Prošlog mjeseca SAD je naredio svim svojim nehitnim osobljem u Južnom Sudanu da napuste zemlju nakon što su izbili sukobi u jednom dijelu zemlje, ugrožavajući krhki mirovni sporazum postignut 2018. godine koji je okončao petogodišnji građanski rat.
Građanima Južnog Sudana koji žive u SAD-u prethodno je odobren privremeni zaštićeni status (TPS), koji im omogućuje ostanak u SAD-u na određeno vrijeme.
TPS za građane Južnog Sudana trebao bi isteći do 3. svibnja.

bi Vas mogao zanimati
Izdvojeno
Pročitajte još
bi Vas mogao zanimati