"Jugoslaveni" obilježili 65. godišnjicu legendarne Bitke na Neretvi
TRI TISUĆE ljudi sa prostora cijele bivše Jugoslavije u Jablanici je danas svečano obilježilo "najhumaniju i najznačajniju bitku na tlu Bosne i Hercegovine u Drugom svjetskom ratu" - Bitku na Neretvi.
Skoro stotinu autobusa, okićenih fotografijama Josipa Broza Tita došlo je u Jablanicu iz Sarajeva, Mostara, Konjica, Splita, Šibenika, Siska, Podgorice, Banja Luke, Gračanice, Zagreba, Makarske i drugih gradova, piše Dnevni Avaz.
Na platou ispred Muzeja "Bitka na Neretvi“, kojega je 1978. godine otvorio upravo Tito, skupu se obratio član Predsjedništva BiH Željko Komšić koji je podsjetio "na slavne dane narodnooslobodilačkog rata", čiji je vrhunac bila "Bitka koju su antifašisti dobili jer su bili jedinstveni, a rukovodstvo je živjelo životom boraca i davalo osobni primjer".
"Nažalost i danas se bude duhovi fašizma, oživljavaju fašističke ideje, neki pojedinci ponose se svojim četničkim porijeklom, ponovo bi ubijali, ali mi im poručujemo da neće proći na tlu cjelovite Bosne i Hercegovine", poručio je Komšić.
Skup su pozdravili Vesna Kostadinović - Čulinović, predsjednica Saveza udruženja boraca Narodnooslobodilačkog antifašističkog rata Hrvatske, Boro Banović, član Glavnog odbora SUBNOAR Crne Gore, borac sa Neretve i Sutjeske Lovre Reić iz Splita, dok je Radosav Ratković, predsjednik SUBNOAR-a Srbije poslao telegram, piše Avaz.
Godišnjica je obilježena posjetom sudionika okupljanja Muzeju, odnosno razgledanja njenog stalnog postava - tematske izložbe "Bitka na Neretvi", paljenjem vječne vatre, polaganjem i bacanje cvijeća u Neretvu, a pet minuta prije podneva počela je svečana akademija na otvorenom. Svečanost je nastavljena kulturno - zabavnim programom, dijeljenjem 1.500 porcija vojničkog graha, i trajala je do 17 sati.
"Bijeli slučaj"
Nijemci su htjeli uništiti središnje zapovjedništvo Partizana, Centralni komitet Komunističke partije Jugoslavije i glavnu Partizansku bolnicu. Sile osovine su okupile preko 150 tisuća vojnika - šest njemačkih divizija, tri talijanske, dvije ustaške divizije, te velik broj četničkih i ustaških formacija. Partizanski su odredi bili daleko malobrojniji, a s vojnicima su bili i ranjenici, te bolesnici.
Do kraja ožujka Sile su osovine ubile oko osam tisuće partizana, zarobivši još oko dvije tisuće. Unatoč teškim gubitcima i naočigled taktičkoj pobjedi Sila osovine, partizani su zaštitili svoje zapovjedništvo i bolnicu, tako da su mogli nastaviti borbu. Partizani su za vrijeme tromjesečne bitke onesposobili četnike, koji su skoro su potpuno izbrisani zapadno od Drine. Nakon toga je krenula Peta ofenziva Sila osovine, "Operacija Schwarz", odnosno Bitka na Sutjesci.
Bitka na Neretvi ovjekovječena je istoimenim filmom Veljka Bulajića snimljenim 26 godina kasnije, a glavne su uloge su tumačili Ljubiša Samardžić, Boris Dvornik i Bata Živojinović. Najgledaniji film jugoslavenske kinematografije u to doba, dobio je brojne nagrade, a bio je nominiran i za filmsku nagradu Oscar u kategoriji za najbolji strani film. Procjenjuje se da ga je pogledalo 15 milijuna ljudi.
A.B.
Foto: Predsjedništvo BiH, www.film.hr

bi Vas mogao zanimati
Izdvojeno
Pročitajte još
bi Vas mogao zanimati