Sutkinja o slučaju beba zakopanih kod Varaždina: Nešto mi je jako čudno
RODITELJIMA dviju beba čija su tijela jučer pronađena u dvorištu obiteljske kuće u Ljublju Kalničkom, u općini Ljubešćici, određen je jednomjesečni istražni zatvor zbog opasnosti od utjecaja na svjedoke, nakon što je to zatražilo Državno odvjetništvo.
Ako ostane kvalifikacija koju je postavila policija, roditeljima, koji su navodno pripadnici vjerske sekte, prijeti maksimalno 15 godina zatvora za to što su grubim zanemarivanjem dviju jednogodišnjih beba doveli do njihove smrti te za to što su zanemarivali još jedno dijete.
O stravičnom zločinu u Ljubešćici u RTL-u Danas govorila je sutkinja Visokog kaznenog suda i predsjednica Udruge obiteljskih sudaca Lana Petö Kujundžić. U nastavku teksta prenosimo razgovor iz emisije.
Jeste li se ikada u svojoj karijeri susreli s ovakvim ili sličnim zločinom?
"Ne često, na svu sreću. Ali da je bio smrtni ishod, upravo zanemarivanje, da. Povrede djetetovih prava koje se stavlja na teret nekim roditeljima, to je ustvari zlostavljanje djeteta, što znači da je zlostavljano fizički, emocionalno, ekonomski ili seksualno ili ga zanemaruje. Dakle, zanemaruje njegove potrebe, zanemaruje njegov odgoj, zanemaruje njegovo zdravstveno dobro. I to u onom dijelu da znam da je moje dijete, kad treba ići liječniku, da ga doista i liječniku odvedem i da ga ne dovedem u nekakav smrtni ishod samo zato što ja procjenjujem da to nije tako."
Činjenica je da od troje djece nijedno nije igdje zabilježeno. Oni su se očito rodili kod kuće. Ne postoji nikakva evidencija ni u jednoj ustanovi. Kako je to moguće?
"Vjerujem da nisu imali obitelji jer mi je jako čudno da bake, djedovi, sestre, tete ne bi primijetili trudnoću jedne osobe. I vrlo mi je čudno u onom dijelu kada imamo da se djeca negdje igraju, da odlaze... Ili su te osobe vrlo skriveno živjele, pa ih nitko nije vidio i nitko nije znao da se tako nešto dešavalo. Ili su očito bili bez nekakve šire obiteljske sredine u kojoj bi to bilo moguće vidljivo."
Mislite li da pripadnici sekte trebaju biti pod prismotrom države?
"Kada govorimo o određenim pravima i ljudskim pravima, onda kažemo da svaki čovjek ima pravo izabrati svoju vjeru i svoja uvjerenja. Kad bi čovjek bio rigorozan, pa bi kažnjavao svoje dijete tako da ga tuče svaki dan ujutro zato što nije pojelo ili zato što nije napravilo zadaću, to je već kod nas u Hrvatskoj kazneno djelo. Dakle, mi smo se jako opredijelili na onom dijelu da ne možeš ići u krajnost. Primjerice, ja ne želim da moje dijete dobije određeni lijek jer je to protiv mojeg vjerskog uvjerenja. Pa liječnik ima pravo, u trenutku kada smatra da bi to za dijete bilo ugrožavajuće, doista dati taj lijek, bez obzira na to što roditelj kaže."
Posebno su ranjiva djeca čiji su roditelji članovi različitih sekti. Može li tu država napraviti više ako znaju da su registrirani u nekoj sekti?
"Kada smo rekli da ćemo se opredijeliti kao socijalna zemlja, to znači da bismo trebali obratiti veću pozornost na obitelji. Tu mislim na mlade obitelji po životnoj dobi, recimo, rađati sa 17 ili 18 godina je jedan rizik koji bi itekako trebalo pratiti. Kao i ulaziti u nekakve odnose zajedničkog življenja u ranoj životnoj dobi. Dakle, to bi nam nekako moglo biti u onom, rekla bih, pogledu da možemo obratiti pažnju i da socijalni rad radi. No, ako se osobe sele, to je vrlo teško i teško je pratiti određene osobe. Recimo da nama dođe jedan turist iz Tunisa i tu živi tri, četiri mjeseca. Mi doista ništa o njemu ne znamo."
U ovom slučaju roditeljima prijeti do petnaest godina zatvorske kazne. Je li to adekvatna sankcija ili premala?
"Za jedan život djeteta nema adekvatne sankcije koja s druge strane nema protuteže. Hoćete li vi vratiti život toga djeteta? Hoćete li vi u određeno vrijeme stavljanjem u neki zatvorski sustav promijeniti tu osobu? To je ono važno. Dakle, tu je važno procijeniti i sa psihijatrima i sa psiholozima koliko bi trebalo ustvari vremena da se utječe na takvu osobu i je li potrebna još neka sigurnosna mjera kao određeno liječenje od opijata."