Izumljen gel pomoću kojeg se zubi sami obnavljaju. Uskoro dolazi kraj plombama?
ZNANSTVENICI su izumili gel pomoću kojeg se zubna caklina sama regenerira. Ovaj izum mogao bi spasiti ljude od, za mnoge zastrašujućeg, odlaska zubaru i bušenja rupa u zubu kako bi se u njih stavila plomba, javlja New Scientist.
Naime, caklina je zaštitni sloj na vanjskoj strani zuba. Njena debljina i čvrstoća mogu se smanjiti opetovanim žvakanjem i krivom prehranom, što dovodi do stvaranja karijesa koji se moraju popraviti plombama kako bi se spriječilo daljnje propadanje zuba.
Stimuliran rast nove cakline
Budući da su plombe napravljene od stranih materijala kao što su metal, porculan i smola, one se često olabave što može dovesti do ponovnog stvaranja karijesa. Kako bi riješili taj problem, kemičar Ruikang Tang i njegovi kolege sa Sveučilišta Zhejiang u Kini proizveli su gel koji sadrži kalcij i fosfat, građevne blokove prirodne cakline, kako bi pokušali potaknuti zube na samoobnavljanje.
Testirali su ga tako što su ga nanosili na već izvađene ljudske zube koje su prije toga oštetiti kiselinom. Potom su zube stavili u posude s tekućinom koje oponašaju uvjete koji postoje unutar naših usta i držali ih tamo oko 48 sati.
Tijekom tog perioda, gel je djelovao na takav način da je stimulirao rast nove cakline. Taj novi površinski sloj bio je debljine svega 3 mikrometra, što je oko 400 puta tanje od neoštećene cakline, ali Tang smatra da bi gel trebao biti puno efikasniji ako se nanosi više puta i da bi u tom slučaju mogao potaknuti stvaranje debljeg sloja cakline.
Potrebna daljnja testiranja
Znanstvenici trenutno testiraju gel na miševima i nadaju se da će ga uskoro moći klinički testirati na ljudima.
“Moramo biti sigurni da su kemikalije u gelu sigurne i da se nova caklina može formirati u ustima čak i kad ljudi jedu i piju“, rekao je Tang.