Izrael želi premjestiti cijelo stanovništvo Gaze, njih 2.1 milijuna, u novi grad

IZRAELSKI ministar obrane izjavio je da je naredio vojsci da pripremi plan za premještanje svih Palestinaca iz Gaze u kamp na jugu teritorija, prenose izraelski mediji.
Israel Katz je jučer rekao novinarima kako želi osnovati "humanitarni grad" na ruševinama grada Rafaha, koji bi u početku primio oko 600.000 Palestinaca, a kasnije i cijelo stanovništvo Gaze od 2.1 milijun ljudi.
Naveo je da je cilj dovesti ljude u taj prostor nakon sigurnosne provjere kako bi se osiguralo da nisu pripadnici Hamasa, te da im nakon toga ne bi bilo dopušteno napuštati kamp.
"Izgradnja bi započela tijekom 60-dnevnog primirja - ako ga dogovorimo"
Kako piše BBC, ako to okolnosti dopuste, dodao je, izgradnja bi započela tijekom 60-dnevnog primirja koje Izrael i Hamas pokušavaju dogovoriti.
Jedan izraelski odvjetnik za ljudska prava osudio je taj plan kao ništa manje od "operativnog plana za zločin protiv čovječnosti". "Riječ je o premještanju stanovništva na južni vrh Pojasa Gaze u pripremi za deportaciju izvan tog područja", izjavio je Michael Sfard za The Guardian.
UN je također ranije upozorio da je deportacija ili prisilni premještaj civilnog stanovništva okupiranog teritorija strogo zabranjen međunarodnim humanitarnim pravom i "ravnopravan etničkom čišćenju".
Nije bilo neposrednog komentara Palestinske samouprave ili Hamasa.
"Mislim da predsjednik Trump ima briljantnu viziju"
Kasnije jučer, tijekom sastanka u Bijeloj kući, izraelski premijer Benjamin Netanyahu govorio je o prijedlogu američkog predsjednika Donalda Trumpa da SAD preuzme upravljanje Gazom nakon rata i trajno preseli njezino stanovništvo drugdje.
"Mislim da predsjednik Trump ima briljantnu viziju. To se zove slobodan izbor. Ako ljudi žele ostati, mogu ostati, ali ako žele otići, trebali bi moći otići... Vrlo blisko surađujemo sa Sjedinjenim Američkim Državama na pronalaženju zemalja koje će pokušati ostvariti ono što uvijek govore - da žele Palestincima pružiti bolju budućnost", izjavio je Netanyahu.
"Imali smo izvrsnu suradnju sa susjednim državama, izvrsnu suradnju sa svakom od njih. Dakle, nešto dobro će se dogoditi", rekao je Trump.
U ožujku su arapske države podržale egipatski alternativni plan za obnovu Gaze vrijedan 53 milijarde dolara, koji bi omogućio Palestincima da ostanu na tom području.
Također su naglasile svoje "kategoričko odbacivanje bilo kakvog oblika raseljavanja palestinskog naroda", opisujući takvu ideju kao "grubo kršenje međunarodnog prava, zločin protiv čovječnosti i etničko čišćenje".
Palestinska samouprava i Hamas također su podržali egipatski plan, no SAD i Izrael su ga odbacili uz obrazloženje da ne rješava stvarne probleme u Gazi.
Nakba
Palestinci strahuju od ponavljanja Nakbe - arapske riječi za "katastrofu" - kada su stotine tisuća pobjegle ili bile protjerane iz svojih domova prije i tijekom rata koji je uslijedio nakon stvaranja Države Izrael 1948. godine.
Mnogi od tih izbjeglica završili su u Gazi, gdje oni i njihovi potomci danas čine tri četvrtine stanovništva. Još 900.000 registriranih izbjeglica živi na okupiranoj Zapadnoj obali, dok 3.4 milijuna drugih živi u Jordanu, Siriji i Libanonu, prema UN-u.
Izraelska vojska pokrenula je kampanju uništenja Hamasa kao odgovor na prekogranični napad 7. listopada 2023., u kojem je ubijeno oko 1200 ljudi, a 251 osoba je uzeta za taoce.
Od tada je u Gazi ubijeno više od 57.500 ljudi, prema podacima ministarstva zdravstva kojim upravlja Hamas.
Većina stanovnika Gaze također je višestruko raseljena. Procjenjuje se da je više od 90% kuća oštećeno ili uništeno; zdravstveni, vodovodni, sanitarni i higijenski sustavi su kolabirali, a postoji i kronični nedostatak hrane, goriva, lijekova i skloništa.

bi Vas mogao zanimati
Izdvojeno
Pročitajte još
bi Vas mogao zanimati