Iwo Jima otišla u povijest
IWO JIMA, pojam bez kojeg se ne može zamisliti povijest drugog svjetskog rata na Pacifiku, se više neće nalaziti na zemljopisnim kartama nakon što mu je japanska vlada istoimenom otoku odlučila vratiti staro predratno ime.
Iwo Jima - vulkanski otok koji se nalazi 1200 km južno od Tokija - će se od 1. rujna ove godine nazivati Iwo To.
Iwo To je ime koji su za otok koristili njegovih 1000 predratnih stanovnika - ribara i rudara. Međutim, stanovnici su evakuirani 1944. godine kada ga je japanska mornarica pretvorila u svoje uporište, a jedan od njenih časnika otok pogrešno nazvao "Iwo Jima".
Pogrešno ime je ušlo u legendu kada se 19. veljače 1945. kasnije na tu naoko bezvrijedni komad vulkanske stijene iskrcalo 100.000 američkih marinaca. Tamo ih je čekalo 22.000 japanskih branitelja pod zapovjedništvom generala Tadamichija Kuribayashija.
Amerikancima je trebalo skoro mjesec dana da na otoku skrše organizirani otpor. U bitci je poginulo 20.703 Japanaca i 6.825 Amerikanaca. O tome koliko su japanski branitelji bili uporni svjedoči činjenica da su se posljednji japanski vojnici - Yamakage Kufuku i Matsudo Linoki - Amerikancima predali tek 1951. godine - gotovo šest godina nakon završetka bitke i rata.
Iwo Jima je još za vrijeme rata postala simbol američke pobjede zahvaljujući znamenitoj fotografiji Joea Rosenthala na kojoj marinci podižu američku zastavu na vrh planine Suribachi - četiri dana nakon iskrcavanja.
Sam otok je ostao pod američkom okupacijom sve do 1968. godine kada je vraćen pod japanski suverenitet. Danas se na njemu nalazi baza japanskih mornaričkih Snaga samoobrane, a civilima je zabranjen pristup s izuzetkom veterana i članova obitelji koji se okupljaju na spomen-području.
Jedan od tih veterana je 87-godišnji Fred Haynes, umirovljeni marinski general koji je kao mladi satnik sudjelovao u iskrcavanju. On je izrazio nezadovoljstvo promjenom imena otoka rekavši kako je otok "bio i bit će Iwo Jima za sve" koji su sudjelovali u bitci.
Slično misli i 84-godišnji Kiyoshi Endo, jedan od preživjelih branitelja otoka, koji u izjavi za "Sankei Shimbun" tvrdi da se "povijest mora poštovati".
D.A.

bi Vas mogao zanimati
Izdvojeno
Pročitajte još
bi Vas mogao zanimati