Ina kreće u sanaciju onečišćenja mora u Kostreni. Nakon 10 godina

U RAFINERIJI nafte Rijeka na Urinju, u Kostreni, danas je održana konstituirajuća sjednica radne skupine za praćenje aktivnosti na sanaciji dugogodišnjeg problema istjecanja ugljikovodika u more.
Kako je na konferenciji za novinare ocijenio pročelnik Upravnog odjela Primorsko-goranske županije za prostorno uređenje, graditeljstvo i zaštitu okoliša Sanjin Vranković, imenovan voditeljem radne skupine, važno je da su u to tijelo ušli i predstavnici znanstvene zajednice, s Građevinskog fakulteta u Rijeci i Rudarsko-geološko-naftnog fakulteta u Zagrebu.
Utemeljenje radne skupine potaknula je Primorsko-goranska županija, kojoj je prvenstveni cilj zaštita okoliša. "Želimo poduzeti sve da se problem istjecanja u more riješi", naglasio je Vranković.
Plan sanacije do 2027. godine
Istaknuo je da je INA na prvom sastanku predstavila jasan plan i vremenske okvire postupka sanacije, a dogovoreno je, kaže, da se sastaju svaka dva do tri mjeseca kako bi pratili tijek sanacije.
Predstavnik Općine Kostrena Dario Modrić kazao je da im je prenijeta informacija da se sanacija planira dovršiti do prve polovice 2027. te izrazio zadovoljstvo ovim konkretnim koracima.
Edi Čopić iz ekološke inicijative Čuvari Kvarnerskog zaljeva rekao je da je to "veliki dan" nakon 10 godina "stajanja na mjestu" u sanaciji onečišćenja. "Vrlo smo zadovoljni predstavljenim", dodao je.
Zabrana kupanja na dvije lokacije
Na području Kostrene, u blizini Urinja, na dvije lokacije se ne preporučuje kupanje zbog povećane razine ugljikovodika, te tragova fenola i sumporovodika u moru, naveo je Goran Crvelin iz Nastavnog zavoda za javno zdravstvo Primorsko-goranske županije. Istaknuo je da je to utvrđeno nakon dvaju ispitivanja kakvoće mora.
Međunarodni konzorcij za sanaciju
Rukovoditelj upravljanja održavanjem Rijeka Ine Bojan Lončar ocijenio je da je ugovor o sanaciji potpisan s međunarodnim konzorcijem u kojem su neke od najboljih svjetskih kompanija u tom području. "Pozdravljamo utemeljenje ovog tijela te ćemo i nadalje biti domaćini i prenositi transparentno sve što budemo radili", rekao je Lončar.
INA je početkom srpnja potpisala ugovor za realizaciju projekta sanacije podmorja s međunarodnim konzorcijem predvođenim tvrtkama Lamor i Litoclean, kojim počinje izgradnja hidrauličke barijere uz obalu ispod Rafinerije nafte Rijeka, odnosno izgradnja sustava zaštite i trajnog rješenja za kostrensko podmorje.
Projekt vrijedan šest milijuna eura provodit će se dvije godine, u tri faze, a dovršetak radova i puna implementacija rješenja očekuju se tijekom 2027., čime će se na toj lokaciji trajno riješiti dugogodišnje onečišćenje.

bi Vas mogao zanimati
Izdvojeno
Pročitajte još
bi Vas mogao zanimati