Hrvatska liječnica koja živi u Srbiji podržala studente, protjerali je iz zemlje

HRVATSKOJ državljanki Arien Stojanović Ivković, koja je u Beogradu završila Medicinski fakultet, zaposlila se, udala i zasnovala obitelj, srpske vlasti odlučile su oduzeti gostoprimstvo nakon 12 godina života u srpskoj prijestolnici, protjerati je iz zemlje i zabraniti joj ulazak na godinu dana. Za preseljenje svog života dobila je rok od svega sedam dana.
Arien Stojanović Ivković provela je više od desetljeća u Beogradu, gdje je završila Medicinski fakultet, zaposlila se i udala za srpskog državljanina s kojim ima malo dijete. Nikada nije imala problema s boravkom u Srbiji, piše N1 Srbija.
Međutim, 8. travnja ujutro pozvao ju je inspektor iz Uprave za strance i zamolio da dođe u policiju, uvjeravajući je da s njezinim boravkom nema problema.
Iznenadna odluka o protjerivanju
U razgovoru za N1 Arien je ispričala kako ju je u policiji dočekalo nekoliko inspektora, među kojima i onaj s kojim je razgovarala. Na licu mjesta uručeno joj je rješenje o ukidanju privremenog boravka i zabrani ulaska u Srbiju na godinu dana, točnije do 8. travnja sljedeće godine.
Napominje da joj je time prestala važiti i radna viza za rad u Srbiji.
Obrazloženje odluke bilo je šturo: "Organ nadležan za zaštitu sigurnosti Republike Srbije dostavio je procjenu da boravak državljanke Hrvatske Ivković Stojanović Arien predstavlja neprihvatljiv sigurnosni rizik."
Ministarstvo unutarnjih poslova (MUP) pozvalo se na članak 66., stavak 1. Zakona o strancima, prema kojem strancu može biti ukinuta dozvola privremenog boravka i zabranjen ulazak u zemlju ako se naknadno sazna da "postoji jedan ili više razloga za odbijanje zahtjeva za privremeni boravak".
Podrška prosvjedima kao mogući razlog
Arien nije u stanju objasniti zbog čega je predstavljala sigurnosni rizik. Kaže da je njezin život usmjeren na posao, vrtić, dijete, obitelj i ponekad veće studentske prosvjede – ako stigne.
Upravo podršku prosvjedima, posebno onim studentskim, smatra mogućim razlogom za njeno protjerivanje. Na društvenim mrežama podržavala je studentske zahtjeve i prosvjede, a kao liječnica na Instagramu je osudila ulazak predsjednika Aleksandra Vučića u jedinicu intenzivne njege i dodirivanje ozlijeđenih u požaru u Kočanima bez rukavica.
Srpske vlasti su joj dale rok od sedam dana za napuštanje zemlje i 15 dana za žalbu, pri čemu žalba ne odgađa izvršenje rješenja.
Razdvajanje obitelji
Ova odluka prisiljava je da napusti grad u kojem je živjela više od desetljeća, dok će njezina mlada obitelj biti razdvojena.
"Možda ću ostati bez posla, možda ću morati povesti dijete sa sobom, što znači da neće viđati oca i ići u vrtić", izjavila je u razgovoru za N1.
Zbog zabrane ulaska u Srbiju neće moći dovoditi dijete, koje je državljanin dviju zemalja, u posjet obitelji u Srbiji, a kontakti će ovisiti isključivo o mogućnosti obitelji da dođe u Hrvatsku.
Arien se obratila Veleposlanstvu Republike Hrvatske u Beogradu te je najavila žalbu na odluku srpskih vlasti.
Prema neslužbenim informacijama, nije jedini slučaj jer je više hrvatskih državljana, umjesto dozvole za privremeni boravak, dobilo zabranu ulaska u Srbiju.
N1 je kontaktirao MUP Srbije, no do objave teksta odgovor nije stigao.

bi Vas mogao zanimati
Izdvojeno
Pročitajte još
bi Vas mogao zanimati