Stanovnica Kijeva: Nikad nisam čula taj metalni zvuk, mislila sam da mi je zadnji dan

IRINA Jakimehuk prvi je put ozbiljno pomislila na korištenje obližnjeg skloništa tek nakon što je iranska bespilotna letjelica tipa Šahed pogodila stan njezinih susjeda na petom katu, točno pored nje, sinoć oko 2 ujutro, doslovno im raznijevši spavaću sobu, piše Guardian.
Djevojka ima 22 godine i radi kao pomoćnica u dućanu s donjim rubljem. U svoj stan u kijevskom naselju Obolon vratila se oko 21 sat. Pojela je paštu i gledala smiješne TikTok videozapise prije nego što je otišla spavati oko 23 sata.
Rusija je posljednjih dana pojačala zračne napade na Kijev. Iz sigurnosti Washingtona aktualni predsjednik SAD-a Donald Trump upozorio je kako odgovor Vladimira Putina na ukrajinski napad nazvan Operacija Paukova mreža, koji je prošlog tjedna ciljao ruske bombardere sposobne nositi nuklearno oružje, neće biti lijep. No Jakimehuk na TikToku ne traži takve stvari.
"To je jednostavno svakodnevica"
Zračne uzbune i razgovori o dronovima i projektilima već su godinama dio svakodnevice stanovnika Kijeva, još otkako je Vladimir Putin prije tri godine pokrenuo sveobuhvatnu invaziju na Ukrajinu.
Prije dvije godine krhotine oborenog projektila uništile su jedan autosalon, no četvrt Obolon na sjeveru Kijeva, udaljena oko 10 kilometara od zgrada vlade u centru grada, uglavnom je bila pošteđena najgorih napada. "Duboko spavam pa inače ne čujem dronove", rekla je Irina Jakimehuk dok je stajala u redu ispred plavog šatora gdje su policajci zapisivali podatke, a volonteri dijelili obrasce za naknadu štete.
"To je jednostavno svakodnevica, ne razmišljam o tome", dodala je, škiljeći prema jutarnjem suncu i radnicima koji su visjeli s dizalica na kutu zgrade od 25 katova, pokušavajući osigurati mjesto udara. I okvir prozora njezine sobe izbačen je eksplozijom i visi pod kutom.
Stanovnici kažu da su čuli ukupno deset eksplozija
Prekjučer su je ipak probudili dronovi. "Imala sam osjećaj da su mi iznad glave", rekla je. Bilo ih je mnogo, kaže i svi su proizvodili onaj iritantni, prodorni zvuk koji se pojačavao, kao da vam netko polako približava električni brijač licu.
Zatim je uslijedila prva snažna eksplozija koja joj je, prisjeća se, oduzela dah. I odmah potom druga. Ova je, rekla je, raznijela prozor njezine sobe na petom katu i kroz staklo su letjele iskre. Jakimehuk je pobjegla niz stepenice, kao i ostali, iz zgrade prema skloništu, koje se zapravo nalazi u prašnjavom podrumu druge zgrade, stotinjak metara dalje.
Vrata tog skloništa nisu uvijek otključana, ali prekjučer su bila. Unutra je već bilo nekoliko stotina ljudi, možda njih 500, kaže. Ostali koji su se jučer ujutro našli u redu ispred šatora rekli su da su čuli ukupno deset eksplozija. Crni dim je oko podneva još sukljao iz obližnje industrijske zone, koja je, čini se, bila meta.
Danju Kijev izgleda bilo koji drugi europski glavni grad
Jedna žena u Obolonu je poginula. U cijelom Kijevu ozlijeđene su četiri osobe. Sedam od deset kijevskih četvrti izvijestilo je o napadima, radilo se o jednom od najmasovnijih udara dronovima na grad otkako je rat počeo. Jakimehuk ubuduće možda neće spavati tako mirno.
Kijev tijekom dana izgleda kao bilo koji drugi europski glavni grad. Daleko je od prizora iz prvih mjeseci rata, kada je više nalikovao europskim gradovima u doba pandemije. Ulice su tada bile puste, trgovine zatvorene, a nervoza među vojnicima na kontrolnim točkama prenosila se na svakog tko bi naišao.
Tada je Rusija otvoreno željela Kijev. Ruske snage bile su na samom rubu grada. Danas je atmosfera drukčija. Noćni život je živ, restorani su puni, a oni koji imaju novac to rado pokazuju. Ipak, neki postaju nervozni čim padne mrak, tada dolaze ruski bombarderi i njihovi dronovi, sve češće posljednjih tjedana, još i prije ukrajinske Operacije Paukova mreža.
"Tek kad ti zračni napad stigne doslovno pred vrata, shvatiš ozbiljnost situacije"
Posebno su napeti oni koji žive blizu tvornica i industrijskih zona za koje Kremlj vjeruje da su uključene u ratne napore Ukrajine. Oni u svojim krevetima osluškuju dronove kako prelijeću grad i lakše dišu tek kada čuju da su prošli. No drugi, možda većina, ignoriraju zračne uzbune, tješe se da dronovi neće doći po njih i nastavljaju sa životom.
"Tek kad zračni napad stigne doslovno pred tvoja vrata, shvatiš ozbiljnost situacije", rekla je 34-godišnja Elvira Nehiporenko, čiji je crveni Honda Civic, parkiran točno ispod mjesta gdje je pala iranska bespilotna letjelica Šahed, pretrpio ozbiljna oštećenja, razbijene prozore i krov.
Nehiporenko živi u istoj zgradi kao i Irina Jakimehuk, ali nešto dalje od mjesta udara. Smijala se dok je priznala da je, kad su eksplozije počele, isprva nešto dalje, prva reagirala njezina kujica Molly, američka stafordska terijerka, koja je sama otrčala u kupaonicu.
"Mislila sam da mi je to zadnji dan života"
Nehiporenko, čiji je dečko vojnik na bojištu u Harkivu, pošla je za njom. Ostala je neko vrijeme na hladnim pločicama, a onda ju je najjača eksplozija natjerala da se spusti na prvi kat. Bojala se, kaže, da bi Rusi mogli primijeniti taktiku dvostrukog udara, gađajući ljude dok bježe iz pogođenih zgrada.
Usred cijelog kaosa ispred zgrade jučer oko podneva stajala je i 23-godišnja Oksana Kodinec. Živi u zgradi točno nasuprot onoj pogođenoj dronom i upravo je izvodila svoju 18-mjesečnu kćer Mariju u šetnju. Njezin muž je također u vojsci i radio je noćnu smjenu u gradu. Bila je sama prošle noći i jutros još uvijek malo potresena.
Kodinec je snimila zvuk eksplozija, uključujući i onu najjaču, koja je odjeknula tik do njihove zgrade. Jutros ih je ponovno preslušavala. Zvuk je bio metalan, rekla je. "Nešto što nikad prije nisam čula", dodala je puštajući snimku sa svojeg mobitela. Je li uplašena? "Sinoć sam bila. Mislila sam da mi je to zadnji dan života", odgovorila je.

bi Vas mogao zanimati
Izdvojeno
Pročitajte još
bi Vas mogao zanimati