Gospićka građanska inicijativa: Količinu zakopanog otpada prevozilo bi 1300 šlepera
GRAĐANSKA inicijativa Gospić je naš dom provela je 9. i 10. travnja geodetsko snimanje terena na području bivšeg silosa u Gospiću, u skladu s dogovorom postignutim sa Županijom ličko-senjskom. U roku od deset dana od sastanka sa županijom provedeno je geodetsko snimanje i podaci su dostavljeni projektnom timu za izradu tehničkog rješenja privremene zaštite. Inicijativa je cijeli postupak provela vlastitim sredstvima kako bi se proces što prije pokrenuo.
"Cilj snimanja bio je doći do preciznih i tehnički upotrebljivih podataka, koji su nužni za pripremu hitnih zaštitnih mjera, na kojima inzistiramo od samog početka", poručuju iz inicijative. Prikupljeni podaci mogu poslužiti i kao osnova za izradu projekta sanacije koji je najavljen za jesen.
Prema prvim brojkama:
- Površina nasutog otpada ("brda"): oko 3000 m2
- Procijenjeni volumen: 8200 m3
- Površina terena za koji se pretpostavlja da sadrži zakopani otpad: 13.500 m2
- Procijenjeni volumen zakopanog otpada: preko 37.800 m3
Napomenuli su da je riječ o orijentacijskoj procjeni zbog nepoznate dubine i slojevitosti.
Na temelju visinskih razlika konzervativno je procijenjeno da prosječna dubina zakopanog otpada iznosi oko 2,8 m. Kada se tomu pridoda i najmanje 220 vidljivo odloženih vreća, što čini dodatnih oko 220 m3, ukupna količina otpada na lokaciji prelazi 46.000 m3 bez obuhvata potencijalno dubljih slojeva i sadržaja u silosu.
"Čekanje više nije opcija"
"Za jasnu sliku razmjera, riječ je o količini otpada koju bi prevozilo više od 1300 šlepera, kolona duga oko 20 kilometara. A to je samo ono što znamo", poručuju iz inicijative, jasno ukazujući na razmjere problema. Upozoravaju i kako se još uvijek ne zna što je sve zakopano, a upravo to čini stvarni rizik.
Zato ističu da hitne zaštitne mjere nipošto nisu sanacija niti je njima moguće zamijeniti proces sanacije, ali ih je nužno odmah provesti kako bi se, do početka potpune i konačne sanacije, spriječile moguće posljedice po okoliš i zdravlje ljudi. Građanska inicijativa Gospić je naš dom nastavlja pratiti sve aktivnosti vezane uz sanaciju i poziva na potpunu transparentnost, odgovornost i jasan tempo rješavanja ovog problema.
"Naš cilj nije nagađanje, već hitno postupanje temeljeno na činjenicama. Čekanje više nije opcija. S obzirom na najavljeni dolazak predsjednika Vlade Republike Hrvatske u Gospić sutra, Inicijativa izražava nadu da je upravo ovaj posjet prilika da se, osim političke simbolike, pokaže spremnost za stvarno djelovanje i rješavanje problema koji izravno ugrožava zdravlje i okoliš ljudi koji ovdje žive", zaključuju u svome priopćenju predstavnici inicijative Gospić je naš dom.

bi Vas mogao zanimati
Izdvojeno
Pročitajte još
bi Vas mogao zanimati