George Bush stariji danas će biti pokopan u Teksasu
ZRAKOPLOV s tijelom nekadašnjeg američkog predsjednika Georgea H.W. Busha jučer je sletio u Houston u Teksasu gdje će Bush danas biti pokopan, nakon državnog ispraćaja u Washingtonu gdje su ga se okupljeni prisjetili kao državnika neuobičajene ljubaznosti.
Bush, 41. američki predsjednik, preminuo je prošlog tjedna u dobi od 94 godine te će nakon pogrebne ceremonije u Houstonu biti pokopan u predsjedničkoj knjižnici u College Stationu u Teksasu.
Bush stariji bit će položen u grobnicu pored supruge Barbare s kojom je bio u braku 73 godine, sve do travnja ove godine kada je umrla.
U Bijeloj je kući boravio od 1989. do 1993., vodeći zemlju tijekom završetka hladnog rata i prvog Zaljevskog rata. Godine 1992. ga je pobijedio demokrat Bill Clinton.
"Posljednji veliki vojnik-državnik"
"George H.W. Bush bio je američki posljednji veliki vojnik-državnik", rekao je predsjednički biograf Jon Meacham u govoru na ispraćaju u Washingtonu.
"Iskazao se u borbi protiv totalitarizma za vrijeme hladnog rata. Suprotstavio se nepromišljenoj stranačkoj pristranosti u Washingtonu."
Predsjednik Donald Trump i četvorica njegovih prethodnika u Bijeloj kući nazočili su u srijedu državnom ispraćaju Georgea H.W. Busha, dajući rijetku sliku jedinstva u podijeljenoj Americi.
Donald i Melania Trump, u prvom redu u Nacionalnoj katedrali u Washingtonu, nazočili su dvosatnoj svečanosti zajedno s trojicom bivših demokratskih predsjednika Barackom Obamom, Billom Clintonom i Jimmyjem Carterom i njihovim suprugama Michelle Obamom, bivšom državnom tajnicom Hillary Clinton i Rosalyn Carter. George W. Bush se u govoru oprostio od oca.
"Veliki predsjednik"
U emotivnom govoru prožetom humorom koji je završio u suzama, njegov sin George W. Bush, 43. predsjednik Sjedinjenih Država, iznio je uspomenu na "velikog predsjednika", "iznimno nadarenog diplomata" i na "plemenitog" čovjeka.
"Tvoj visoki moral, iskrenost i široka duša ostat će s nama zauvijek", rekao je.
Princ Charles, njemačka kancelarka Angela Merkel, jordanski kralj Abdulah II. i kraljica Rania, poljski predsjednik Andrzej Duda u pratnji Lecha Walese te više drugih visokih dužnosnika iz inozemstva bili su među uzvanicima.
Nakon svečanog ispraćaja lijes prekriven američkom zastavom je stavljen u automobil koji ga je prevezao do vojne baze Andrews blizu Washingtona, odakle je predsjedničkim zrakoplovom odletio prema Teksasu.