Fond za branitelje narastao za 1,2 milijardi kuna zbog cijena dionica INE i HT-a
FOND za branitelje porastao je zbog cijena dionica INE i HT-a, no ta se dobit neće isplaćivati braniteljima jer bi zbog toga bilo potrebno prodati te dionice, rečeno je danas na saborskoj raspravi o Poslovnom izvješću Fonda za branitelje.
Ministrica branitelja, obitelji i generacijske solidarnosti, Jadranka Kosor rekla je da je ukupna imovina Fonda narasla sa 2,15 milijardi kuna na kraju 2005. godine, na 3,4 milijarde koja je evidentirana 21. prosinca prošle godine, a neto rast imovine Fonda narastao je za gotovo 40 posto. To se dogodilo zahvaljujući rastu cijena dionica INE i HT-a, koje čine 95 posto imovine fonda.
Prema Zakonu o privatizaciji, objasnila je ministrica, nakon privatizacije velikih tvrtki, jedan dio odlazi dobiti od dionica odlazi u Fond za branitelje, pa je ondje tako dospjelo sedam posto dionica INE i HT-a. No, Upravni odbor fonda odlučio je da se ta nerealizirana dobit, koja iznosi oko 860 milijuna kuna, neće biti isplaćivana kako se dionice ne bi morale prodavati.
"Nadzor nad poslovanjem Fonda učinila je agencija HANFA, koja je u svom izvješću navela da nema nikakvih primjedbi, da se sa fondom upravlja prema svim zakonskim i statutarnim odredbama", rekla je Kosor.
Pančić: Što je sa registrom branitelja
Zastupnik SDP-a i bivši ministar branitelja, Ivica Pančić rekao je da svi mogu biti zadovoljni što se tiče sigurnosti novca koji se nalazi u ovome fondu, što kazuje da je SDP bio u pravu kada je zakonom o fondu ustrojili sustav kontrole nad njim i spriječili nezakonito rukovođenje njime.
Ono što ostaje sporno, kaže Pančić, je konstatacija SDP-a da je u ovaj Fond trebalo uplatiti ostatak dividende HT-a, a to je između 400 i 500 milijuna kuna, jer su daljnje privatizacije, primjerice Hrvatskih šuma i Croatia osiguranja upitne.
"Ostalo je otvoreno pitanje registra", dodaje bivši ministar. "Broj od 489 tisuća branitelja previsok, nerealan, a što je veći broj branitelja pada iznos koji branitelj može dobiti", kazao je Pančić.
On je rekao i da branitelje treba upoznati sa njihovim udjelima u Fondu, te dodao da je sazrijelo vrijeme da se javno kaže koliki su ti udjeli s obzirom na ukupnu vrijednost. Pančić je pozvao na jasnije utvrđivanje kriterija prema kojima branitelji iz Zaklade branitelja dobivaju jednokratnu novčanu pomoć.
Osim Pančića, glasno se pobunio i HNS-ovac Željko Kurtov koji je rekao da će predati tužbu Upravnom sudu zbog što je rat trajao od 1991. do 1995. godine, a udjele dobivaju oni koji se vode da su sudjelovali u ratu 1990. do 1996. Podjelu branitelja na borbeni i neborbeni sektor također je ocijenio nepoštenom. HSS-ov Ante Markov upozorio je Kurtova da su to osjetljivi podaci i da to "nije popis vatrogasnih društava ili pjevačkih zborova", jer se osim obrane zemlje u zakonu uzima u obzir i obrana Hrvatskog suvereniteta.
Jukić: Branitelji, nemojte prodavati svoje udjele u Fondu
Vlado Jukić iz saborskog Odbora za branitelje poručio je braniteljima da ne prodaju svoje udjele u fondu jer se događalo da su vlasnici tih udjela "kojekakvim torbarima" iz neznanja prodavali dionice po niskim cijenama. Također je govorio i o objavi registra branitelja, što predlaže oporba kako bi njihov broj bio vidljiv javnosti, jer ih je trenutno gotovo pola milijuna.
"Tijekom domovinskog rata generacije su mobilizirane", kaže Jukić, "govoriti o registru branitelja da je on laž i obmana, nije pošteno prema njima. MUP i MORH su prema zakonu dali popis branitelja u svih pet godina rata", rekao je Jukić koji se ne slaže sa njegovim objavljivanjem registra, jer bi se tada stvorila kategorija, javni popis, koji bi se mogao zloupotrebljavati što ni hrvatski ni međunarodni propisi ne dopuštaju.
A.B.
Foto: M.P.

bi Vas mogao zanimati
Izdvojeno
Pročitajte još
bi Vas mogao zanimati