Dva jaka i jedan umjereni potres uzdrmali Dalmaciju
U 12.54 SATI seizmografi Seizmološke službe Republike Hrvatske zabilježili su jak potres s epicentrom između Selina i Nina. Magnituda potresa je iznosila 4 stupnja prema Richteru, a intenzitet potresa u epicentru je bio šestog stupnja MCS (Mercalli-Cancani-Siebergove) ljestvice. Potres su osjetili stanovnici čitavog zadarskog područja.
Nepunih pola sata kasnije, u 13.20 sati, seizmografi Seizmološke službe Republike Hrvatske su zabilježili vrlo jak potres sa epicentrom u Bosni i Hercegovini, u okolici sela Mukinje kod Posušja. Magnituda tog potresa je iznosila 5 stupnjeva prema Richteru, a intenzitet potresa u epicentru je bio sedmog stupnja MCS (Mercalli-Cancani-Siebergove) ljestvice.
Samo 12 minuta kasnije, oko 13:32 sati, Seizmološka služba RH zabilježila je još jedan, umjeren potres s epicentrom u Bosni i Hercegovini, opet u okolici sela Mukinje kod Posušja. Magnituda potresa iznosila je 2.6 stupnja prema Richteru.
Dalmacija i Hercegovina se tresle od potresa
"Za sada je poznato da su potres osjetili stanovnici diljem južne Hrvatske od Šibenika do Makarske i Hvara", navodi u priopćenju Geofizički odsjek Prirodoslovno-matematičkog fakulteta o potresu kod Posušja.
Seizmološki zavod Federacije BiH, prenosi Dnevni avaz, navodi da je potres u epicentru bio jakosti 4.6 prema Richteru te su naveli da potres ove jačine može izazvati tek manju materijalnu štetu. Osjetio se na području cijele Hercegovine, no, zasad još uvijek nema dojava o šteti.
"Do 17 sati nije bilo dojava o ozlijeđenima"
Nakon najjačeg udara, onog u 13.20 sati, Centar 112 Splitsko-dalmatinske i Zadarske županije zaprimio je nekoliko poziva uznemirenih građana, koji su prijavili da su im od potresa nastale pukotine na kućama.
"Sa nekoliko područja Imotske krajine - Imotski, Grubine, Zagvozd-Mlikote, Glavina Donja, građani su prijavili oštećenja na stambenim objektima, ali do 17 sati nije bilo dojava o ozlijeđenim osobama u Županijskom centru 112 Split. Procjene šteta od potresa obavljat će jedinice lokalne uprave i samouprave narednih dana", priopćila je Državna uprava za zaštitu i spašavanje.
Iz Glavine Donje stižu vijesti da je potres najvjerojatniji uzročnik naglog pada razine vode na izvorištu rijeke Vrljike, za tridesetak centimetara. Tek dva sata nakon potresa stanje se stabiliziralo i razina vode se vratila na normalnu visinu, zabilježenu prije podrhtavanja tla.
I.M./A.B.
Foto: Ilustracija (poslovnekarte.com)/Braco Ćosić (Cropix)

bi Vas mogao zanimati
Izdvojeno
Pročitajte još
bi Vas mogao zanimati