Dubrovački gradonačelnik prijavio DORH-u slučaj pretvorbe Atlasa star 21 godinu
Ilustracija: Index (FaH)
KAKO doznaje Index, dubrovački gradonačelnik Mate Franković prijavio je Državnom odvjetništvu sumnjivu privatizaciju bivše dubrovačke tvrtke Atlas koja je provedena 1996. godine. Riječ je o spornim nekretninama nekadašnjeg turističkog diva koje su danas u vlasništvu Excelsa nekretnine iz sastava Lukšić grupe. No, krenimo redom.
Dubrovnik oštećen 1996. godine
Gradonačelnik Franković poziva se na rješenje Hrvatskog fonda za privatizaciju od 20. rujna 1996. godine jer su za neke od nekretnina stavljene napomene kako su pri HFP-u izvršene rezervacije dionica u protuvrijednosti objekta, zbog nedostatka dokaza da su nekretnine izuzete od zabrane prijenosa raspolaganja i korištenja.
"Grad Dubrovnik smatra kako su neke od nekretnina nezakonito unesene u vrijednost društvenog kapitala čime je Grad Dubrovnik oštećen", stoji u Frankovićevoj prijavi u kojoj se traži od DORH-a da ispita pretvorbu Atlasa te da utvrde postoje li elementi kaznenog djela.
Rat za žičaru
Podsjetimo, krajem devedesetih moćni dubrovački Atlas kupuje bogata obitelj Lukšić. No nakon preuzimanja Atlasa, slijedi pad te tvrtke i otkazi koji će 2006. godine dovesti do odvajanja Atlasa na onaj operativni dio koji je prodan AdriaticaNet-u te na nekretnine koje su prebačene u sastav novoosnovane tvrtke Excelsa nekretnine.
Svakako tu je zgrada ljetnikovca Pucić na platou Pile, zgrada Lučarica u povijesnoj jezgri Dubrovnika, te zgrada Nautike, vrt u blizini Pila, četiri čestice parkirališta Iza grada, zgrada 'Zdravstvene stanice' uz rijeku u Mokošici, zemljište i objekte koji čine Žičaru Dubrovnik, poslovni prostor i stan u centru Šibenika; zgradu i poslovni prostor u Korčuli, poslovne prostore u Puli i Poreču, poslovne prostore u Splitu unutar Dioklecijanove palače. Tu su i objekt i okoliš hotela 'Odisej' u Pomeni na otoku Mljetu.
Većina nekretnina bile su povod višegodišnjem ratu između Grada i te tvrtke. Rat je eskalirao ovog tjedna zbog sukoba oko koncesije na žičaru.
Jednokratna uplata od 10 milijuna kuna
Naime, Excelsa nekretnine su, za oko 5 milijuna eura, nakon 19 godina čekanja, obnovile dubrovačku žičaru 2010. godine. Žičaru je otvorila tadašnja premijerka Jadranka Kosor koja je tada najavila i objavu natječaja za koncesiju.
No do danas Excelsa prevozi goste žičarom i od toga ubire višemilijunske iznose, a da do sada nije ni lipe uplaćeno u gradski proračun. Isto tako, već godinama se odugovlači ugovor s Gradom Dubrovnikom. Naime, Zakon o žičari predviđa koncesiju koja ide gradskom proračunu, no u Zakonu nema ništa o tome kada korisnik žičare odbija to i plaćati.
Trenutno se vode pregovori između predstavnika Grada Dubrovnika i Excelsa nekretnina, a problem je duljina koncesije. Gradsko vijeće smanjilo je rok za koncesiju s 50 na 10 godina, a iznos koncesije je 15 posto. Gradonačelnik Franković tvrdi i da je dogovorena jednokratna uplata od 10 milijuna kuna za prethodno razdoblje u kojem se poslovalo bez koncesije.
Excelsa: Koncesijska naknada je previsoka
Iz Lukšićeve grupacije odgovaraju kako bi koncesijska naknada od 10 posto prihoda bila dvostruko veća od koncesijske naknade za novu marinu u luci Gruž gdje je koncesija od 10 godina i tri puta veća od koncesijske naknade za novu plažu u uvali Lapad gdje koncesija traje 20 godina.
Sada se u cijelu priču uključio i DORH.