Dodik: Republika Srpska je stabilna i održiva u nemogućim političkim okolnostima

PREDSJEDNIK entiteta Republika Srpska Milorad Dodik izjavio je da će zatražiti zaštitu Dejtonskog mirovnog sporazuma od Srbije, Hrvatske, Rusije, Sjedinjenih Američkih Država i Francuske, prenosi agencija Anadolu.
"Imajući u vidu ukupno stanje vezano za rušenje Dejtonskog mirovnog sporazuma, sasvim je prirodno da kao strana koja je potpisala sve anekse Dejtona Republika Srpska zatraži zaštitu Dejtonskog sporazuma i naše pozicije od Srbije i Hrvatske, jer su one potpisnice okvirnog sporazuma", napisao je Dodik na mreži X.
Dodao je i da će "Republika Srpska isto tako od Rusije, SAD-a i Francuske kao garanata Dejtonskog sporazuma zatražiti zaštitu Dejtona".
Sjednica Vlade RS-a o trenutnoj situaciji
Dodik je sudjelovao na tematskoj sjednici Vlade Republike Srpske na kojoj je, kako je izjavio, zaključeno da građani moraju biti sigurni, da institucije rade u korist građana i da trenutačno ne postoji prijetnja sigurnosti.
"Srpska je stabilna i održiva u nemogućim političkim okolnostima"
Dodik je istaknuo da je Republika Srpska stabilna, sigurnosno neugrožena i da se temelji na "realnim parametrima", unatoč tome što djeluje u, kako je rekao, gotovo nemogućem političkom okruženju koje se zove Bosna i Hercegovina, kao i pod pritiskom međunarodnih faktora.
"Danas sam prisustvovao tematskoj sjednici Vlade na kojoj je zaključeno da građani moraju biti sigurni, da institucije rade sve u korist građana i da ne postoji stvarna prijetnja sigurnosti", naveo je Dodik, dodavši da bi se takve sjednice trebale održavati najmanje jednom u tri mjeseca, a po potrebi i u proširenom sastavu.
"Nažalost, Narodna skupština postala je poligon za obračune oporbe sa svime što vrijedi u Srpskoj. Priznajem predsjedniku Nenadu Stevandiću način na koji vodi Skupštinu, ali ga pozivam da još više podigne ljestvicu u očuvanju njezina dostojanstva", rekao je Dodik.
"Policija RS-a je najjača sigurnosna agencija u BiH"
Dodik je ustvrdio da je Policija Republike Srpske rekonstruirana i danas predstavlja "najbolju sigurnosnu agenciju u BiH".
"Odbili smo tutorstvo kojim su htjeli 'uništiti' našu policiju. Željeli su da na svakog desetog policajca imamo jednu dugu cijev – što bi značilo da bi od 5000 policajaca samo 500 bilo naoružano. Pokazalo se koliko je bilo važno suprotstaviti se takvom narativu i sačuvati instituciju, na zadovoljstvo svih nas", izjavio je.
Kriza nakon presude i potjernice
Politička kriza u Bosni i Hercegovini eskalirala je krajem veljače, kada je Sud BiH nepravomoćno osudio Dodika na godinu zatvora i šest godina zabrane obnašanja dužnosti entitetskog predsjednika zbog nepoštivanja odluka visokog predstavnika u BiH.
Nakon toga je Tužiteljstvo BiH izdalo nalog za privođenje Dodika, kao i premijera RS-a Radovana Viškovića i predsjednika entitetske skupštine Nenada Stevandića. Tereti ih se za kazneno djelo "napad na ustavni poredak", nakon što je Narodna skupština RS-a usvojila, a Dodik potpisao ukaz o objavi zakona kojima se zabranjuje djelovanje državnih pravosudnih i sigurnosnih institucija u Republici Srpskoj.
Sud BiH ranije je prihvatio prijedlog državnog Tužiteljstva o raspisivanju međunarodne tjeralice za Dodikom i Stevandićem, koji su osumnjičeni za isto kazneno djelo. Međutim, Interpol tjeralicu nije raspisao.

bi Vas mogao zanimati
Izdvojeno
Pročitajte još
bi Vas mogao zanimati