Ministarstvo se pravi mutavo na naša pitanja o Plitvicama, ali demantiraju izbacivanje s popisa UNESCO-a
Foto: NP Plitvička jezera, FAH
NAKON što je Index jučer objavio da Nacionalnom parku Plitvička jezera prijeti skidanje s liste svjetske baštine, danas nam se javilo i Ministarstvo zaštite okoliša i energetike koje takve navode smatra neutemeljenim.
Iako su nam na upit odgovorili tek nakon objave našeg teksta, istovremeno nisu odgovorili na naša konkretna pitanja.
Tako nismo dobili odgovor je li stavljen moratorij na gradnju unutar NP što je jedan od glavnih zahtjeva UNESCO-a, niti nam je odgovoreno na pitanje zašto je NP Plitvička jezera izbačen iz procedura izdavanja građevinske dozvole
Umjesto toga dobili smo odgovor da "Ministarstvo zaštite okoliša i energetike poduzima sve kako bi se smanjio pritisak na Nacionalni park Plitvička jezera i otklonili prigovori UNESCO-a".
Ministarstvo: Navodi o izbacivanju s popisa UNESCO-a su neutemeljeni
"Ističemo da su u ovom trenutku navodi da parku prijeti izbacivanje s popisa svjetske baštine UNESCO-a neutemeljeni.
Nacionalni park Plitvička jezera je najpoznatija prirodna vizura Hrvatske u svjetskim razmjerima i jedno od biološki i geomorfološki najbogatijih područja Republike Hrvatske. Njegovo očuvanje predstavlja javni interes Republike Hrvatske.
Na žalost, dugogodišnja praksa toleriranja pretjerane turističke eksploatacije i izgradnje na tom području dovela je do ugroze ovog zaštićenog prirodnog područja na što je pažnju skrenuo i UNESCO", stoji u odgovoru glasnogovornice Ministarstva Zorane Deljanin.
Ministarstvo zaštite okoliša i energetike je, stoji u njihovom odgovoru, svjesno problema u kojima se nalazi NP Plitvička jezera kao i preporuka Odbora za svjetsku baštinu UNESCO-a te tvrde da u posljednjih pola godine intenzivno rade na njihovu rješavanju u suradnji sa Javnom ustanovom Nacionalni park Plitvička jezera i Ministarstvom graditeljstva i prostornog uređenja.
"Moramo smanjiti broj posjetitelja"
"Cilj nam je učinkovita zaštita Nacionalnog parka Plitvička jezera te smanjenje kako broja posjetitelja tako i pojačane izgradnje objekata.
Uspostavljena je kvalitetna međuresorna suradnja kako bi se iznašlo zajedničko rješenje za sva ključna pitanja, uključujući intenzitet izdavanja građevinskih dozvola i njihovu zakonitost, kvalitetu prostornog plana i potrebu za izmjenom istog, kao i trenutno važeću zakonsku proceduru za izdavanje građevinskih dozvola u nacionalnim parkovima.
Također, prema preporuci Odbora za svjetsku baštinu UNESCO-a Ministarstvo je u reaktivnu monitoring misiju pozvalo IUCN (Međunarodna unija za očuvanje prirode koja provodi stručne evaluacije za UNESCO) s ciljem dobivanja objektivnog mišljenja o stanju u parku te utvrđivanju optimalnih rješenja.
Nacionalni park Plitvička jezera dio je naše i svjetske prirodne baštine. Ministarstvo zaštite okoliša i energetike u potpunosti je posvećeno dugoročnom očuvanju Plitvičkih jezera te još jednom ističemo da u ovom trenutku nema govora o izbacivanju parka s popisa svjetske baštine UNESCO-a", kažu u Ministarstvu.
Podsjetimo kako nam je ravnatelj NP Plitvička jezera u intervjuu za Index rekao da nije stavljen moratorij jer je cijelo ljeto nastavljena gradnja unutar područja parka. A upravo je moratorij na gradnju bio jedan od četiri zahtjeva UNESCO-a, ako Hrvatska želi da NP Plitvička jezera ostanu uvrštena na popisu njihove svjetske prirodne baštine, na kojem se nalazi od 1979. godine.