Izbjeglice demantiraju srpske vlasti: Idemo tamo gdje nas šalju iz Beograda

Foto: FaH
DESETOG dana izbjegličke i migrantske krize u subotu do 9 sati u Hrvatsku je ušlo 66.500 izbjeglica, a njihov priljev u petak je nešto manji od dosadašnjeg, kada je u našu zemlju prosječno dnevno ulazilo oko 6.000 izbjeglica, izjavio je potpredsjednik Vlade, ministar unutarnjih poslova Ranko Ostojić, dodavši kako je situacija s izbjeglicama pod kontrolom.
"Istina je da ih je jučer ušlo 10.000, no treba uzeti u obzir da je većina tih ljudi već bila čekala na našim graničnim prijelazima, tako da je u tih 10.000 ušao veliki zaostatak onih koji su se ondje već nalazili, što znači da je priljev izbjeglica ipak znatno smanjen", objasnio je za RTL Ranko Ostojić.
Najveći pritisak priljeva izbjeglica trenutačno je na Strošincima, na poručju županjske Posavine, potvrdio je ravnatelj Državne uprave za zaštitu i spašavanje Jadranko Perinić.
Autobusi iz Srbije sinoć su, kako javlja HRT, do kasno u noć dovodili izbjeglice na ničiju zemlju u šumi kraj Strošinaca. Izbjeglice su noć proveli na otvorenom usprkos kiši i hladnoći, a od jutra ih je hrvatska policija počela slati prema Mađarskoj.
Izbjeglice: Iz Srbije nas šalju na Strošince
U Spačvu je oko 11 sati stigao vlak s 11 vagona rezerviran za prijevoz izbjeglica prema Mađarskoj. Tek oko 16 sati je ukrcaj završio, te je 1200 izbjeglica vlakom krenulo prema mađarskoj granici. S obzirom da u Strošince stalno stižu novi izbjeglice, napunjeno je i nekoliko autobusa, a očekuje se i još jedan vlak.
Srpske vlasti i dalje tvrde da ne usmjeravaju izbjeglice prema hrvatskoj granici, već izbjeglice same biraju kuda će ići. To međutim demantiraju i izbjeglice koji su prešli preko granice između Hrvatske i Srbije.
Reporter RTL-a javio je da je razgovarao s više izbjeglica koji su tijekom subote ušli u Hrvatsku. Svi oni kažu da sami ne bi znali doći do Strošinaca, već ih iz Beograda tamo ciljanu šalju.
Krizi se ne vidi kraja
Po Perinićevim riječima, namjera je izbjeglice sa Strošinaca nakon što uđu u Hrvatsku prevesti do željezničke postaje Spačva nedaleko od Vrbanje, odakle bi se vlakom vozili prema Mađarskoj.
"Ne rauzmijemo tu strategiju prelijevanja izbjeglica s jednog graničnog prijelaza na drugi, ali se s tim za sada nosimo", kazao je Perinić.
Ni Perinić ne očekuje da će se u idućim danima smanjiti prilijev izbjeglica u Hrvatsku. Rekao je kako trenutačno tomu "ne vidi kraja".
Bitno je da štima sve na mađarskoj granici
"Bilo je dana kada je u Hrvatsku dnevno ulazilo po 5.000, ali i 10.000 izbjeglica. Onoga prvog dana, 16. rujna u Tovarnik je u 6,43 sati pristiglo prvih 173 osobe, a danas ih je kroz Hrvatsku prošlo već više od 66.000", izjavio je Ostojić novinarima u Opatovcu.
Dodao je da je u prihvatnom centru u Opatovcu oko 11 sati bilo tek nekoliko stotina izbjeglica i migranata, a vrijeme njihovo zadržavanja u centru do odvoženja na mađarsku granicu iznosi svega šest sati.
"Ono što je bitno je da još uvijek sve štima na mađarskoj strani. Oni ih i dalje primaju i dalje transportiraju. Situacija je rekao bih status quo", ocijenio je ministar Ostojić.
Ne mučite ljude
Na pitanje novinara što je s graničnim prijelazom Horgoš i prelaze li izbjeglice preko tog prijelaza u Mađarsku, Ostojić je kazao kako je jučerašnji prijelaz prvotno 300-tinjak, a potom i još tridesetak osoba preko tog graničnog prijelaza između Srbije i Mađarske, bio "pokušaj prikaza da to i tamo funkcionira".
"Poruka je stalna. Ne mučite ljude i ne tranzitirajte ih u Hrvatsku pa da ih mi onda šaljemo u Mađarsku. Riješite do direktno", poručio je srbijanskoj strani ministar Ostojić. Napomenuo je da su srbijanski prihvatni centri prazni kao i Principovac kod Šida u kojem je u četvrtak bilo, kako je naveo, dvjestotinjak osoba ali samo dok je trajala "predstava za novinare".
Ključno riješiti priljev izbjeglica i migranata u Grčkoj
Ministar Ostojić ponovio je kako je ključno rještiti priljev izbjeglica i migranata u Grčkoj.
Na novinarski upit potvrdio je da je prije nekoliko danas Hrvatska započela s pripremama za mogućnost da se izbjeglička ruta otvori i na jugu Hrvatske. Po njegovim riječima, ako zatreba za prihvat izbjeglica spreman je prihvatni centar na Prevlaci, a riječ je o vojnim objektima koji imaju svu potrebnu infrastrukturu.
Također je izrazio uvjerenje da će, ako eventualno dođe do takvog razvoja situacija, Hrvatska ostvariti puno bolju komunikaciju s Crnom Gorom nego što je sada ima s Srbijom.
"Nema potrebe da sada o tome govorimo. Tamo nemamo još niti jednu osobu niti ja ikoga pozivam da tamo dođe. Kamo sreće da sve ono što smo dolje u Prevlaci pripremili ne bude uopće aktivirano", poručio je Ostojić.
U noći s petka na subotu stiglo 1200 izbjeglica
Prema procjenama MUP-a, zbog blokade mađarske granice, ali i nadolazećih hladnih i kišnih dana može se očekivati da će izbjeglice iz Grčke, odnosno Turske krenuti toplom rutom uz more preko Albanije i Crne Gore. Zbog toga su se u Dubrovačko-neretvanskoj županiji počeli pripremati za prihvat izbjeglica. Ondje ih očekuju od tri do pet tisuća dnevno.
Tijekom noći s petka na subotu u prihvatni centar u Opatovcu pristiglo je oko 1200 migranata i izbjeglica koji u Hrvatsku preko istočne granice i dalje ulaze na području Babske i Tovarnika.
Migrante iz Babske voze u prihvatni centar policijskim kombijima, dok ih s Tovarnika autobusi prevoze direktno prema na mađarsku granicu.
Crveni križ spaja rastavljene obitelji
Služba traženja Crvenog križa do sada je samo u Opatovcu i Belom Manastiru spojila više od 70 izbjegličkih obitelji koje su razdvojene na putu, javlja HRT. Obitelji se najčešće razdvajaju prilikom ukrcaja u autobuse ili prilikom prelaska granice, a ponovo se spajaju u prihvatnim centrima.
Ibrahim iz Sirije, koji putuje s braćom i rođacima, ispričao je kako se od obitelji odvojio tijekom prelaska planina u Turskoj. "Moj sunarodnjak pomogao mi je pronaći brata. Spojili smo se i razgovarali preko interneta. Stvarno sam imao sreće", kaže Ibrahim.
U posebnom šatoru unutar prihvatnog centra Opatovac djelatnici Crvenog križa rade samo na spajanju razdvojenih obitelji. Primaju prijave i stavljaju slike izgubljenih na internet. Osobe koje traže članove obitelji smještaju se u poseban šator, odakle mogu vidjeti tko sve dolazi i odlazi. Dosad su sve potrage sretno završene.
Deblokirana granica
Trenutačno se u kampu u Opatovcu, po podatcima policije, nalazi 500-tinjkak osoba, a jutros iza 9 sati pristigla je jedna skupina od 20 migranata.
Ulaz u prihvatni centar natkriven je šatorskim krilima kako bi se migrante zaštitilo od kiše koja je noćas padala.
Podsjetimo kako je sinoć iza 21 sat, Vlada Srbije usvojila odluku o deblokadi granice s Hrvatskom za hrvatsku robu i kamione.
Granični prijelazi Bajakovo i Tovarnik tako su otvoreni za sav promet, bez ikakvih ograničenja. Kolona teretnih vozila na graničnom prijelazu Bajakovo na izlazu duga je oko 500 metara.
U 13 sati iz MUP-a je priopćeno da je međunarodni granični cestovni prijelaz Erdut otvoren za sva vozila bez ograničenja. Za sav promet i dalje su, navodi HAK, zatvoreni granični prijelazi sa Srbijom: Ilok, Ilok 2, Principovac i Principovac 2.
Milanović razgovarao s austrijskim kancelarom
Iz Vlade RH priopćeno je da je Zoran Milanović danas ponovno telefonom razgovarao s austrijskim kancelarom Wernerom Faymannom.
"U okviru redovitih konzultacija kakve postoje od početka izbjegličke krize, premijer Milanović i kancelar Faymann razmijenili su informacije o stanju na terenu, te razgovarali o mogućim rješenjima za izbjegličku krizu", tvrde iz Banskih dvora.

bi Vas mogao zanimati
Izdvojeno
Pročitajte još
bi Vas mogao zanimati